Itt jelentkezhet be korábban regisztrált Erste Market hozzáférésével.
Amennyiben korábban csak hírleveleinket kapta, és nem regisztrált, akkor hozzáférését ezen az oldalon tudja aktiválni.

PIACI HÍREK

Könnyedén teljesítette a követelményeket az OTP

ERSTE REGGELI
ERSTE REGGELI2014. október 27.   09:34

Nem remeketek a déli országok az EBA és az EKB közös stressz tesztjén, ugyanis összesen 9 olasz, 3 görög és 3 ciprusi bank is elvérzett, mely bankok a teljes megállapított tőkehiány 83%-áért felelnek. A vizsgálaton egyébként minden, európai viszonylatban is jelentős méretű bank megfelelt. Könnyedén teljesítette a követelményeket az OTP, mely egyedüli...

Nem remeketek a déli országok az EBA és az EKB közös stressz tesztjén, ugyanis összesen 9 olasz, 3 görög és 3 ciprusi bank is elvérzett, mely bankok a teljes megállapított tőkehiány 83%-áért felelnek. A vizsgálaton egyébként minden, európai viszonylatban is jelentős méretű bank megfelelt.

Könnyedén teljesítette a követelményeket az OTP, mely egyedüli magyar bankként vett részt a vizsgálatban, hiszen a többi magyarországi bank az anyavállalaton keresztül szerepelt a vizsgálatban. A stressz pálya mentén az OTP 11,95%-os CET 1 tőke megfelelési rátája az európai felső egyharmadba pozícionálja az OTP- t.

Alapjában véve pozitív hangulat jellemezte az európai részvénypiacokat a hazai hosszú hétvége alatt, amiből mi kimaradtunk, így emelkedésre számítunk a parketten a mai kereskedésben.

Jó napjuk lehet az európai bankoknak is, legalábbis azoknak, amelyek átmentek a stressz teszten, hiszen egy kockázati faktor elkezdhet kiárazódni. Míg a görög és az olasz részvényindex esetében az ottani bankok gyenge teljesítménye az indexet is mínuszba húzhatja.
Piaci áttekintés
- Emelkedtek pénteken a tengerentúli indexek
- Elhasaltak az olasz, a görög és a ciprusi bankok az EBA stressz tesztjén
- Kismértékben esett az olaj és az arany ára
- Elgyengült a forint a hosszú hétvége alatt
- Nem emelkedtek tovább az ingatlanárak Kínában
- Az OTP jól szerepelt az EBA stressz tesztjén
- A Dana Gas eladta MOL részvényeinek negyedét
- Emelkedésre számítunk ma a Budapesti Értéktőzsdén
Nemzetközi hírek
USA
- Jó volt a hangulat pénteken a tengerentúlon, hasonló mértékben emelkedtek zárásra a főbb indexek (Dow 0,76%, Nasdaq 0,7%, S&P500 0,73%).
- Az óraátállítás miatt mától egy héten keresztül egy órával korábban fognak nyitni a tengerentúli börzék, vagyis 14:30-kor kezdődik és 21 órakor ér véget a kereskedés.
- A negyedéves számokat tekintve kellemes meglepetést okozott a Microsoft. A társaság 23,2 milliárd dolláros árbevételről számolt be, amely jobb a várt 22 milliárd dollárnál, ráadásul a bázist is 25%-kal haladja meg az adat. A Surface táblagépek és a felhőszolgáltatások segítették a jó értékesítési számokat, 400 millió dollárról 908 millió dollárra emelkedtek a táblagép eladások. Az elmúlt negyedévben 9,3 millió darab Lumia telefont értékesített a Microsoft. A tisztított részvényenkénti profit 54 centre süllyedt az egy évvel korábbi 62 centről, de a 49 centes várakozásokat így is bőven meghaladta. A jó számokra 2,5%-ot emelkedett az árfolyam.
- Az Amazon csütörtökön piaczárás után publikálta negyedéves számait. Az árbevétel elmaradt a várakozásoktól, 20,8 milliárd dollár helyett csak 20,6 milliárd dollárt ért el a társaság. A részvényenkénti veszteség is nagyobb lett az elemzők által becsültnél, -74 cent helyett -95 centet jelentett a társaság. A cégnek az új termékeivel sem sikerült erősítenie pozícióját. A menedzsment ráadásul meglehetősen gyenge előrejelzést fogalmazott meg a karácsonyi szezonra, az év utolsó negyedévében 27,3-30,3 milliárd dolláros árbevételt vár, amely gyengébb a 30,9 milliárdos piaci várakozásnál. Pénteken több mint 8%-kal zuhant a társaság árfolyama.
- Némileg alulmúlta a várakozásokat a szeptemberi újlakás-értékesítési adat, a 470 ezres várakozás helyett 467 ezres adat jelent meg.
- A szolgáltatóipari beszerzési menedzser index októberi értékét és a függőben lévő lakásértékesítési adatok szeptemberi értékét publikálják délután.
Európa
- Fél százalék körüli mínuszban zártak pénteken az európai tőzsdék. Az FTSE 100 index 0,47%-ot, a DAX index 0,66%-ot, míg a CAC 40 index 0,69%-ot veszített értékéből.
- Az Európai Bankhatság összeurópai stressz tesztjén 24 bank bukott meg a 123-ból, míg az EKB felülvizsgálatán 25-en hasaltak el a 130-ból. Az 5,5%-os CET1 rátát el nem érő bankok tőkehiánya 25 milliárd euróra rúg. Az EKB szerint 48 milliárd euró értékben van szükség számviteli kiigazításra, amiből 37 milliárd euró nem generál tőkehiányt. Azok a bankok, amelyek nem teljesítették a követelményeket, két hetet kaptak egy új tőketerv kidolgozására, amit 2015 áprilisáig végre is kell hajtaniuk. Az EBA listáján főként olasz, görög és ciprusi bankok szerepelnek (a link 37-ik oldalán található a teljes lista), melyek a vizsgálat során megállapított 24,6 milliárd eurós tőkehiány 83%-áért felelősek.
- David Cameron brit miniszterelnök nem hajlandó az EU által követelt 2,13 milliárd eurós pótlólagos befizetést teljesíteni a közös EU-s büdzsébe. Angela Merkel és Francois Hollande is felszólította Cameron-t, hogy tegyen eleget a kötelezettségének, hiszen jogosan várják el, hogy amelyik tagország jobban teljesít, az többet fizessen. Az elszámolási szabályok változása a 2002-2013-as időszakot érinti visszamenőlegesen, miközben Franciaország és Németország visszatérítést kap.
- Az előzetes felmérések alapján a Petro Porosenko vezette párt kapta a legtöbb szavazatot (23%) az előrehozott választásokon Ukrajnában, ami az EU-hoz való közeledés támogatását is jelenti egyben. Ráadásul a harmadik helyet is egy Európa-párti csoport szerezte meg. A végleges eredményre holnapig várni kell.
- A Standard & Poor’s megerősítette Oroszország „BBB-”-os adósbesorolását pénteken, ami a befektetésre ajánlott kategória utolsó szintje.
- Mindeközben a hitelminősítő Ciprus adósbesorolását egy fokozattal „B+”-ra javította. Ez a besorolás jócskán a spekulatív kategóriába tartózik, hiszen négy lépésre van a befektetésre ajánlott szinttől.
- Ilyen nincs, és mégis van, gondolhatnák a Tesco befektetői, miután újfent elszámolták a cég könyvelését. A korábban várt 250 millió font helyett 263 millió fonttal lőtték felül az eredményt a tényszámokhoz képest. A részvények 5%-os mínuszt mutattak a hírre.
- 11 órakor érkezik a német IFO üzleti bizalmi index, az elemzők csökkenést várnak az előző adathoz képest.
Olaj, arany
- Az amerikai könnyűolaj 81,2 dolláron stabilizálódott ma reggel. Az olaj árára negatívan hatott a Goldman Sachs amerikai befektetési bank előrejelzése, mivel a Goldman jövőre 75 dolláros olajárat is elképzelhetőnek tart. Az amerikai bank szerint jövőre is túlkínálat lehet az olaj piacán, mivel az USA három évtizede a legnagyobb mennyiséget termeli, míg Irak és Líbiai is a piacra léphet nagyobb mennyiségekkel.
- Az arany kismértékben gyengült 1.221 dollárra. A piac a heti Fed jelentésre figyel, mivel az USA jegybankja abbahagyhatja kötvényvásárlási programját. A Fed mellett a piaci hangulat is negatívan hatott az aranyra, mivel a pénteki nap ismét kedvező hangulatban telt a világ részvénypiacain a jó európai adatoknak köszönhetően.
Devizák
- Az EUR/USD keresztben érdemi elmozdulást nem láthattunk, hiszen az 1,2640-1,2700-es sávban lavírozott az elmúlt két napban.
- A forint gyengüléssel vészelte át a 4 napos hosszú hétvégét, ugyanis a szerdai 307-es szintekről az EUR/HUF kurzusa 309-ig emelkedett.
Távol-Kelet
- A Nikkei 0,6%-ot emelkedett, míg a Hang Seng 0,8%-ot, a Shanghai index pedig 0,7%-ot esett.
- A vizsgált 70 kínai város közül egyikben sem növekedtek az ingatlanárak augusztus és szeptember között. Az új építésű ingatlanok esetében egy városban stagnálás, 69-ben pedig csökkenés volt tapasztalható. A használt ingatlanok esetében, mind a 70 városban csökkentek az ingatlanárak. Hasonlóan gyenge adatra idén még nem volt példa.
- A gyenge ingatlanpiaci adat mellett az sem kedvezett a kínai részvénypiacoknak, hogy ismét felerősödtek a shanghai és a hongkongi tőzsde összekapcsolásának késéséről szóló spekulációk.
- A Canon harmadik negyedévi eredménye felülmúlta az elemzői várakozásokat, bár elmaradt a tavalyi számoktól. A vártnál jobb eredmény hatására felfelé módosították az év egészére vonatkozó eredménybecslést is. A Canon komoly versennyel szembesül a kamerák piacán (GoPro, Sony, Nikon) ezért igyekszik az irodai felszerelések értékesítésére támaszkodni.
Határidős piacok
- Pozitív hangulat uralkodik az európai és az amerikai határidős piacokon is.
Vállalati hírek
- Az Európai Bankhatóság tegnap tette közzé stressz tesztjének eredményét. A tőkepozíció alapján az OTP eredménye jónak bizonyult, hiszen az elsődleges alaptőke mutatója (CET 1) a stresszpályán elvárt 5,5%-ot lényegesen meghaladva 11,95% lett a hároméves sokkpálya végén. A vizsgált 123 bank átlagos CET 1 rátája 8,5% volt. A mutató a tőkekövetelményekről szóló uniós irányelv (CRD IV.) előírásainak teljes bevezetése mellett is 11,98 százalékos értéket érne el stresszhelyzetben, ami ugyancsak jó értéknek számít. Ezzel egyidőben jelent meg az MNB által publikált eszközminőség vizsgálat (AQR) eredménye. A tételesen átvizsgált vállalati mintán összességében értékvesztés-hiányt nem állapított meg a vizsgálat. A teszteken való pozitív szereplés várható volt.
- Takács András, az OTP Vagyonkezelési és Befektetési Szolgáltatási igazgatóságának vezetője egy interjúban elmondta, hogy az OTP is érdeklődik a Citibank lakossági üzletága iránt. A Citibank pár hete jelentette be, hogy több országban, így hazánkban is eladja lakossági üzletágát. A Citibank hitelkártya üzletága és a privát-, illetve prémium banki üzletága erős.
- Újsághírek szerint a Dana Gas 371 ezer MOL részvényt adott el a piacon 18 millió dollár értékben. A hír a Dana Gas negyedéves gyorsjelentésében található. A cégnek az eladás előtt 1,6 milliónyi MOL részvénye volt (a teljes MOL részvénymennyiség 1,4%-a). Várakozásunk szerint a Dana a jövőben is eladó maradhat, mivel a társaságnak pénzügyi gondjai vannak, ami arra késztetheti, hogy a likvidebb eszközeit, többek között a MOL részvényeit eladja.
- Az internetadó elleni tegnapi demonstráció után a Fidesz ma nyújtja be a parlamentnek a módosító indítványt. A korábbian benyújtott törvényjavaslat még nem tartalmazott plafont, de a módosító már tartalmazni fogja, hogy lakossági ügyfelek esetén az adó mértéke maximum 700 forint legyen. A részletek fontosak lehetnek.

A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.

Érdeklődik a részletek iránt? Kérjen visszahívást és szakértőnkkel egyeztethet a termékkel kapcsolatban.
PIACI HÍREK

Erős lett a MOL első negyedéve, főleg a feldolgozás-kereskedelem üzletágnak köszönhetően

Az Erste szektorelemzője ma reggel tette közzé a MOL első negyedéves...

AGRÁR SAROK

Szóljatok a szójásoknak!

Az elmúlt napokban nem csak nálunk eredtek meg az ég csatornái, hanem az USA szójatermő területein, Brazíliában, Argentínában és Ukrajnában is. Ez...

2025. május 5.

Az Erste Befektetési Zrt. (székhelye: 1138 Bp., Népfürdő utca 24-26., 8. emelet; "az Erste") EZEN oldalon található adatkezelési tájékoztató ismeretében, a "Mentés" gomb megnyomásával egyértelműen és kifejezetten hozzájárulok ahhoz, hogy az Erste a jelen regisztráció során megadott valamennyi személyes adatomat kezelje abból a célból, hogy az Erste Befektetési Zrt. részemre az általa nyújtott befektetési szolgáltatásokkal kapcsolatos gazdasági reklámot közvetlen üzletszerzés módszerével küldjön, az adatkezelési tájékoztatóban foglalt időtartamig.

A "Mentés" gombra való kattintással továbbá hozzájárulok ahhoz, hogy az Erste Befektetési Zrt. az Erste Bank Hungary Zrt. (1138 Bp., Népfürdő utca 24-26.; a „Bank”) részére a jelen regisztráció során megadott valamennyi személyes adatomat továbbítsa annak érdekében, hogy a Bank részemre az általa nyújtott pénzügyi szolgáltatásokkal kapcsolatos gazdasági reklámot közvetlen üzletszerzés módszerével küldjön a Bankoldalon található adatkezelési tájékoztatójában foglaltak szerint az ott meghatározott időtartam alatt.

Erste tájékoztatását elfogadom, miszerint Erste a személyes adataimnak feldolgozásával az Idealap Kft.-t bízta meg adatfeldolgozási szerződés keretében.

Ezen felül tudomásul veszem, hogy jelen hozzájárulásomat akár az info@ersteinvestment.hu címre küldött nyilatkozatommal, akár a 06-1-2355-151 telefonszámon az Erste ügyfélszolgálatán, akár személyesen bármelyik Erste bankfiókban bármikor korlátozás és indokolás nélkül visszavonhatom.

Rendben