Erste kommentár Hatalmas, sok esetben a GDP 10 százalékára rúgó csomagokat jelentettek be a kormányok a jelenlegi krízis kezelésére. A sógorok 38 milliárd eurót kívánnak elkölteni, igaz ennek egy...
Hatalmas, sok esetben a GDP 10 százalékára rúgó csomagokat jelentettek be a kormányok a jelenlegi krízis kezelésére. A sógorok 38 milliárd eurót kívánnak elkölteni, igaz ennek egy része garanciavállalás. A lengyeleknél is méretes a segélycsomag, s az USA-ban is úgy tűnik, hogy 1.300 milliárd dolláros lesz a segítség, ez az az amerikai GDP mintegy 6 százalékára rúg. Itthon is megszületett az első kormányzati bejelentés, amely segítséget nyújt a bajba kerülteknek. Az érintett ágazatokban (turizmus és személyszállítás) részleges járulékkedvezményeket hirdetett a kormány június 30-ig. Ez számításaink szerint mintegy 130 milliárd forinttal érinti a költségvetést, ami a GDP 0,3 százaléka. Vagyis tényleg csak első lépésnek tekinthető. A kormány törvényre emelte a jegybank javaslatát és hitelvisszafizetési moratóriumot jelentet be az év végéig, ami számításaink szerint mintegy 200 milliárd forint kamatkiesést okozhat az OTP-nek, ez részvényenként 750 forint. Ugyanakkor azt gondoljuk, hogy megfelelő likviditást fog az MNB biztosítani a bankoknak. A jegybank azt is mondta egyébként, hogy megfontolja jelzáloglevél vásárlási programjának újraindítását, azaz a mi olvasatunkban ezen keresztül tud likviditást nyújtani a bankoknak.
Az EKB is odacsapott. Bejelentett egy 750 milliárd eurós kötvényvásárlási programot, amelynek keretében állam- és vállalati kötvényeket fog vásárolni. Olyanokat, amelyeket eddig is vásárolhatott. Ennek örülnek a piacok, és ez okozhat valamiféle emelkedést az elmúlt napok öntései után. A DAX eddig megállt a 8.350 forintos támasz fölött. Reméljük, hogy ennek a válságnak tényleg ez lesz a támasz pontja.
A piacok egyelőre nem hálálják meg azokat az erőfeszítéseket, amiket a kormányok és a jegybankok tesznek a koronavírus negatív gazdasági hatásainak tompítása érdekében. Tegnap az USA-ban a Dow 6,3%-kal, a Nasdaq 4,7%-kal, az S&P500 5,2%-kal került lejjebb.
Újabb hitelezési programmal igyekszik segíteni az amerikai gazdaságot a Fed. A program keretében a jegybank legfeljebb egy éves lejáratú hiteleket nyújt pénzügyi intézményeknek, ahol fedezetként a pénzpiaci alapoktól vásárolt pénzügyi instrumentumok, például amerikai állampapírok vagy bizonyos vállalati kötvények szolgálnak. Az így vásárolt pénzügyi instrumentumok nem számítanának bele a tőkemegfelelési kritériumoknál figyelembe vett eszközértékbe. Ezzel arra ösztönözné a bankokat a Fed, hogy a pénzpiaci alapoktól pénzügyi instrumentumokat vásároljanak. A cél ezzel az, hogy ha esetlegesen a befektetők hirtelen nagy mennyiségben akarnák pénzpiaci befektetéseiket visszaváltani, akkor ne legyenek a pénzpiaci alapok arra kényszerítve, hogy hirtelen nagymennyiségű állampapírt vagy vállalati kötvényt kelljen a piacra önteniük, ami komoly turbulenciát okozhatna.
Tegnapi az Amerikai Szenátus is megszavazta a nagyjából 100 milliárd dollár összértékű gazdasági segélycsomagot, ami az első komolyabb gazdaságot támogató lépés a koronavírus kitörése óta az USA-ban. A szavazást követően a Szenátus folytatta ülését, ugyanis a már 1.300 milliárd dollárra duzzadt újabb segélycsomag részleteit vitatják meg. A legújabb értesülések szerint, ez akár egy olyan opciót is tartalmazhat, amiben az állam tulajdonrészt vásárol azokban a vállalatokban, amik likviditási gondokkal küzdöttek az utóbbi időben.
A hirtelen megnövekvő kereslet mellett a koronavírus is komoly gondokat okoz az Amazon logisztikai rendszerében. Tegnap New York-ban, az egyik szállítási csomópontban két munkavállalót diagnosztizáltak a vírussal, ezért a teljes rakodási teret le kellett zárni. Európában már több hasonló esettel szembesült a cég.
Csökkentek ma reggel az ázsiai részvénypiacok. A Shanghai index és a Nikkei is 1%-ot csökkent, míg a Hang Seng index 1,5%-ot esett.
A várakozásoknak megfelelően 25 bázisponttal 25 bázispontra vágta az alapkamatot az ausztrál jegybank. A japán jegybankhoz hasonlóan konkrét hozamcélokat is megfogalmazott az állampapírhozamok horgonyzása érdekében. A 3 éves állampapír hozamát 0,25%-on tervezik tartani. Ezen túlmenően 90 milliárd ausztrál dollárnyi eszközvásárlási programot is bejelentettek, a kormány pedig 15 milliárd dolláros gazdaságélénkítő programot indított.
Már a koronavírus kiinduló pontjának számító Hupej tartományban és Vuhan városában sincsen új koronavírus fertőzött.
Sajtóhírek szerint Japánbab 30 ezermilliárd jen, átszámítva 275 milliárd dollár értékű gazdaságélénkítő programot készítenek elő.
A határidős indexek közül a Dow, az S&P és az FTSE mínuszban, a Nasdaq, a DAX és a CAC pluszban volt ma reggel.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.