Erste kommentár Azon túlmenően, hogy Kínában alapvetően folyamatosnak tekinthető a lassulás és az új megbetegedések száma tegnap már 200 alá bukott, más gócpontokban is lassulást lehet érzékelni,...
Azon túlmenően, hogy Kínában alapvetően folyamatosnak tekinthető a lassulás és az új megbetegedések száma tegnap már 200 alá bukott, más gócpontokban is lassulást lehet érzékelni, ami jó jel. Ilyen például Olaszország, ahol a korábbi több mint 500 megbetegedéssel szemben tegnap már csak 342 új esetet regisztráltak. Németországban is a korábbi 51-ről 29 főre csökkent az új esetek száma. Dél-Koreában a korábbi 800 megbetegedéssel szemben, tegnap csak 600-at regisztráltak. Ugyanakkor Franciaországban 30-ról 61-re gyorsult a megbetegedésszám, Svájcban pedig 9-ről 15-re. A folyamatok összességében azt sugallják, hogy többé-kevésbé sikerül a vírust kordában tartani. Mindeközben a Deutsche Bank már komoly gazdasági visszaesését jósol, amit a kínai beszerzési menedzser indexek is sugallnak. A Caixin feldolgozóipari index februárban 40,3-ra csökkent a korábbi 51,1 pontról. Szerintük a világ GDP-je az alap forgatókönyv szerint az első negyedévben visszaesik, de a negatív szcenárió szerint akár két negyedéves is lehet a visszaesés (-2 százalék). Hasonló visszaeséssel számolnak az EU, az USA és Németország esetén is, azzal a felkiáltással, hogy az amerikai lassulás kisebb lehet. Mindeközben a jegybankok lazítása megkezdődött azzal, hogy az ausztrálok ma hajnalban 25 bázisponttal csökkentették az alapkamatot 50 bázispontra, újabb rekord alacsony szintre. A Fed esetében is kamatcsökkentést vár a piac, összeségében 25 bázispont jöhet március 18-án és egy további csökkentés áprilisban, hogy azután szeptemberben még egy 25 bázispontos csökkentés jöjjön. Az EU-ban ennél kisebb vágást vár a piac, 75 százalékos valószínűséggel áraz egy 10 bázispontos vágást mínusz 60 bázispontra. Valószínűleg ennek köszönhető a dollár gyengesége és a megindulni látszó kamatcsökkentések, pedig az éppen fű alatt szigorodó magyar monetáris kondíciók miatt forint erősítő hatással bír.
A mai napon a DAX indexnek igazán kellene egy kis életjelet mutatnia 8 napos esés és az után, hogy a tengerentúli piacok felrobbantak tegnap. A BUX pedig tovább közelíthet a 200 napos mozgóátlag felé.
Senki nem akart lemaradni tegnap a részvénypiaci leárazásokról az USA-ban, így az előző héten látott eladási pánikot követően tegnap gyakorlatilag vételi pánik alakult ki. Ezzel a Dow 5,1%-kal, az S&P500 4,6%-kal, a Nasdaq 4,5%-kal emelkedett, amivel 2018 decembere óta a legnagyobb emelkedést mutatták az indexek.
Rendkívüli konferenciabeszélgetést hívtak össze mára a G7 országok pénzügyminiszterei és jegybankelnökei azért, hogy megvitassák a koronavírus potenciális hatásait a gazdaságra. A beszélgetést a Fed elnöke, Jerome Powell és az amerikai pénzügyminiszter, Steven Mnuchin fogják vezetni. Az ügyhöz közel álló források szerint a beszélgetésre magyar idő szerint 13 órakor kerül ma sor.
Az USA-ban eközben a Trump adminisztráció is a potenciális negatív gazdasági hatások tompítására dolgoz ki terveket, amik között részben adócsökkentés is szerepel. Emellett az adminisztráció azt is szeretné, hogy a március 18-i ülése előtt már csökkentsen soron kívül kamatot a Fed.
Több profitwarning is érkezett tegnap az USA-ból a koronavírus hatásai miatt. Egyrészt a Visa 2,5-3,5 százalékponttal alacsonyabb növekedési ütemet vár a gazdasági második negyedévre, mivel a határon átívelő vásárlások volumene továbbra is fokozatosan gyengülő trendet mutat. Ez főként az Ázsiába való beutazás, illetve az onnan való kiutazás visszaesésének köszönhető. Ebben a trendben egyelőre még nem látott fordulatot a kártyatárasság. Az e-kereskedelemben csupán enyhe visszaesést lát a Visa.
A Visa mellett a Microchip Technology is gyengébb eredményre figyelmeztetett a félvezetőszektorból. A mostani negyedévre stagnáló árbevételt vár a cég a korábban várt 2-9%-os növekedéssel szemben.
Újabb demokrata elnökaspiráns lépett vissza tegnap az USA-ban. Ezúttal Amy Klobuchar jelentette be, hogy Pete Buttigieg-et követően ő is kiszáll a versenyből. Mindkét visszalépő Joe Bident fogja támogatni Bernie Sanders-szel és Elizabeth Warrennel szemben. A mai napon 14 államban tartanak előválasztásokat az USA-ban, aminek komoly tétje van.
50,1 pont lett az ISM feldolgozóipari beszerzési menedzser indexe az USA-ban februárban az előző havi 50,9, illetve a várt 50,5 ponttal szemben. Az új megrendelések alindex 49,8 pontra esett a várt 51,8 ponttal szemben, amiben már meglátszódhat a koronavírus kedvezőtlen hatása is.
Amerikával ellentétben az ázsiai részvényindexeknek nem sikerült a felpattanás. A Nikkei 1,2%-ot csökkent, míg a Hang Seng stagnált, a Shanghai index pedig 0,6%-ot emelkedett.
Az ausztrál jegybank 25 bázisponttal 0,5%-ra vágta az alapkamatot. A piacon nem volt egységes várakozás a mai ülésre, az elemzők fele tartásra, másik fele pedig 25 bázispontos csökkentésre számított. A jegybank jelezte azt is, hogy szükség esetén kész tovább lazítani a monetáris feltételeken. A jegybank véleménye szerint a koronavírusnak jelentős negatív hatásai vannak az ausztrál gazdaságra, elsősorban a turisztikában és az oktatásban.
Kínában mindössze 125 új koronavírusos megbetegedést regisztráltak, ebből 114-et a vírus kínai epicentrumának számító Hupej tartományban. Dél-Koreában viszont továbbra is gyorsan terjed a vírus, tegnap mintegy 600 új beteget regisztráltak.
A határidős indexek a pozitív tartományban voltak ma reggel.
A MOL 4,8 dollár/hordó finomítói és 335 euró/tonna petrolkémiai marzsról adott számot februárban, ami némileg jobb, mint a január (4,8 dollár/hordó és 269 euró/tonna) és 2019 februárja (3,1 dollár/hordó és 415 euró/tonna). A petrolkémia javulása jó hír a részvényesek számára, míg a finomítás magas szinten maradt. A zuhanó kőolajár miatt nehéz jóslatokba bocsátkozni, de a finomítás egyelőre erősebb, mint amire mi számítottunk.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.