Erste kommentár Kapituláltak tegnap az amerikai tőzsdék, s erre készül a DAX index is a ma reggeli cirka 500 pont körüli esésével. Ezzel a DAX átesett a 12.052 pontnál levő 50 százalékos Fibonacci szinten, ami azt jelenti,...
Kapituláltak tegnap az amerikai tőzsdék, s erre készül a DAX index is a ma reggeli cirka 500 pont körüli esésével. Ezzel a DAX átesett a 12.052 pontnál levő 50 százalékos Fibonacci szinten, ami azt jelenti, hogy a 2018 végén indult emelkedésnek már több mint 50 százalékát visszaadta. Mindeközben a Dow Jones már megérkezett az 50 százalékos Fibonacci szintre, míg az S&P500 ma készül letörni a 38 százalékos értéket, s ezzel megérkezni a Goldman Sachs által vízionált 2.900 pontra. Igaz, ez a vízió három hónapra vonatkozott, s amit gyakorlatilag 1-2 nap alatt érünk el. Különben az S&P500-ra vonatkozó egy részvényre jutó eredmény előrejelzésüket a korábbi 174 dollárról 165 dollárra csökkentették az idei évre, míg a 2021-es értéket 183-ról 175 dollárra, ami azt jelenti, hogy idén stagnálnának az eredmények, míg jövőre 6 százalékkal növekednének. Ugyanakkor azt is gondolja, gondolta, hogy most hónapok alatt 2.900 pontra esik az S&P500, de év végére újra 3.400 pont lesz az index. Úgy tűnik, hogy kicsit gyorsabban történnek az események. A megbetegedések száma továbbra is dinamikusan növekszik Kínán kívül. Olaszországban és Dél-Koreában tovább gyorsult a megbetegedések száma, az előbbiben 202, míg az utóbbiban 505 fővel növekedett a megbetegedések száma a korábbi 131 és 284 után. Ugyanakkor ma a Bloomberg már 2.000 fölötti számról beszél. Egy biztos, erőteljes növekedést látunk a számokban, még ha igencsak pontatlanok is. A jelenlegi helyzetben még az arany is esik. Az ok, hogy számos tőzsdei pozíció mögött arany volt a fedezet, s így ott is elindult a pozíciók likvidálása. Ez pedig azt mutatja, hogy igencsak pánik- és technikai jellegűek már az eladások.
Mindeközben a Richter pozitív hírrel jött. A licencbe vett orális különleges, ténylegesen női ösztrogént tartalmazó gyógyszerét befogadta az európai gyógyszerhatóság felülvizsgálatra. Ha minden jól megy, egy év távlatában megkaphatja az új, különleges fogamzásgátló az engedélyt és 2022 elején piacra kerülhet. 4-5 év távlatában 50-70 millió euró bevételt termelhet évente, ami akár tovább is növekedhet utána. A hír egyértelműen pozitív, de kérdés, hogy a jelenlegi helyzetben a pozitív hatás tud e érvényesülni.
Egyre inkább az a várakozás, hogy a jegybankok lépni fognak, s ezt a kötvénypiacok árazzák is. Mind a kamatvágás (USA), mind a további mennyiségi lazítás benne van a levegőben, de egyelőre ezt a részvénypiacok ignorálják azzal, hogy lazítással nem lehet a vírus ellen küzdeni. Ugyanakkor Kínában ez valahogy sikerült, hiszen a Shanghai index csúcs közelben van, igaz ma hajnalban már az is 3 százalékot esett, de a korábbi mélypontoktól már jó messze van.
A kapituláció általában mindig jó beszállási lehetőségeket rejt magában, de jelentős kockázattal, hiszen soha nem tudhatjuk, hol van a vége, miközben a volatilitás nagyon megnő.
Folytatódott a pánikszerű esés tegnap az amerikai tőzsdéken, a 200 napos mozgóátlag sem tudta megállítani az S&P500-at. Az index 4,4%-kal esett, hasonlóan a Dow Jones-hoz, míg a Nasdaq 4,6%-kal került lejjebb. Az S&P500 esetében a következő technikai szint a 2.950 pont környékén található rés, ám ez a határidős indexek mostani állása alapján már nyitáskor eleshet. Ez alatt 2.822, majd 2.722 pontnál találhatók fontosabb támaszok.
A részvénypiaci pánik jeleit jól mutatja, hogy a Deutsche Bank vezető elemzője szerint az elmúlt egy hétben az esés mértéke gyorsabb volt, mint az 1987-es fekete hétfőn. A piaci árazások eközben a legközelebbi, március 18-i Fed ülésre 100%-os magabiztossággal kamatcsökkentést áraznak. A Fed jegybankárai szerint még korai erről beszélni.
Ami a koronavírust illeti, az USA-ban egyelőre Kalifornia a leginkább érintett, ahol tegnapi beszámolók alapján 33 megbetegedést regisztráltak. Ez az USA-ban ismertté vált megbetegedéseknek nagyjából a fele. Emellett legalább 8.400 másik embert monitoroznak az államban.
A vártnak megfelelő 24 milliárd dolláros árbevételen szintén a vártnak megfelelő 2 dolláros tisztított EPS-t ért el a Dell a negyedik negyedévben. A most kezdődött 2021-es gazdasági évre 5,9-6,6 dollár közötti EPS-t vár a cég, ami elmarad a konszenzus 6,7 dollárjától. Árbevétel terén 92-95 milliárd dollár közötti értéket várnak, e sáv közepe felülmúlta a 93 milliárd dolláros konszenzust. Ehhez fontos hozzátenni azt, hogy a koronavírus lehetséges hatásaival nem számolt a cég, márpedig a Microsoft korábbi profitwarningja szerint a PC üzletág erősen érintett. A cég szerint a szerverüzletág érdemben növekedhet az idei évben, ám a PC-k esetében gyengébb lehet a kereslet. Az árfolyam 3%-kal esett piaczárás után.
Tovább emel árain az USA két nagy acélgyártója, a Nucor és a U.S. Steel, amit az egyre szűkülő acélkészletek tettek lehetővé.
Meredek zuhanás jellemezte a hét utolsó kereskedési napján az ázsiai részvényindexeket. A Hang Seng 2,6%-ot, a Nikkei és a Shanghai index 3,7%-ot zuhant.
Shinzo Abe japán miniszterelnök egyik tanácsadója szerint újabb körös, ezúttal 45 milliárd dolláros gazdaságélénkítéssel ellensúlyozhatják a koronavírus negatív gazdasági hatásait.
A kínai bankok 6 hónapnyi kamatfizetési türelmi időt adnak az ügyfeleknek és a hitelminősítési rendszerben sem regisztrálják átmenetileg a késedelembe eső adósokat. Ez némi könnyítést jelent az adósoknak, miközben látszólag a banki mérleget is tisztán tartja az által, hogy formálisan nem növekszik a nem vagy késedelmesen teljesítő hitelek aránya.
Ázsiában már egyértelműen Dél-Korában terjed a leggyorsabban a vírus, ahol ma reggelre 2000 fölé emelkedett a megbetegedések száma. Ezzel szemben Kínában továbbra is stabilan 400-500 körüli új beteget regisztrálnak, döntő többségét Hupej tartományon belül.
Az előzetes januári adatok alapján a japán ipari termelés mindössze 2,5%-kal esett vissza, szemben a várt 3,1%-kal.
Negatív hangulat uralkodott a határidős piacok ma reggel.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.