Erste kommentár Egy hónappal az után, hogy kitört a járvány Kínában azt láthatjuk, hogy gyakorlatilag már csak a „fészekben”, Hupejben van új megbetegedés. Ott 400 fölötti ez a szám,...
Egy hónappal az után, hogy kitört a járvány Kínában azt láthatjuk, hogy gyakorlatilag már csak a „fészekben”, Hupejben van új megbetegedés. Ott 400 fölötti ez a szám, míg más tartományokban néha van 1-2 új beteg. Mindeközben Dél-Koreában és Olaszországban gyorsul a megbetegedések száma. Az előbbiben 334 új megbetegedést regisztráltak, amivel 1.595-re nőtt a megbetegedett emberek száma. Ugyanakkor az olaszoknál 131 új beteget regisztráltak a tegnapi 93 után, s ezzel 451 főre növekedett a szám. Ami viszont a befektetőket is aggasztja, hogy Németországban is elszabadulni látszik a vírus. Itt tegnap 10 új beteget regisztráltak, így 27-re növekedett a megbetegedettek száma. Ez pedig rányomhatja bélyegét a DAX kereskedésére ma. A Hopkins egyetem adatai szerint számos új országban (pl. Románia, Norvégia, Macedónia, Görögország, Grúzia, stb.) is megjelent a vírus, vagyis szélesedik a fertőzés kiterjedtsége. Ugyanakkor a kínai példa azt sugallja, hogy megfelelő intézkedésekkel meg lehet állítani a betegséget, és azt se feledjük, hogy már két gyógyszer is végső kísérleti fázisban van. Az egyik a Gilead remdesivir nevű gyógyszere, amit az USA-ban, Japánban és Kínában tesztelnek, a másik a Moderna vakcinája, ami szintén tesztelés alatt áll. Áprilisra állítólag gyógyszer lehet belőlük. Ez pedig azt sugallja, hogy majd egy hónapos járványra kell számítanunk. (Még egyszer, a kínaiaknak nagyjából ennyi idő alatt sikerült a vesztegzárral megállítani a vírust.) Egy szó, mint száz jelen pillanatban a pánik és a bizonytalanság az úr, ez a kockázatkerülő befektetőket eladásra készteti.
A DAX tegnap beesett a 200 napos mozgóátlag alá, de nap végére visszatért fölé. Ugyanakkor ma a Németországból érkező rossz hírek hatására ez alá készül esni megint. A DAX tegnapi alja (12.368) és a lejjebb levő rés a legközelebbi támaszszintek. A BUX tegnap tesztelte a 200 napos mozgóátlagot, ez lehet hogy megismétlődik a közeljövőben.
Hamar elillant a kezdeti felpattanás tegnap a tengerentúli részvénypiacokon. Ezzel a Dow 0,5%-kal, az S&P500 0,4%-kal esett, míg a Nasdaq 0,2%-kal emelkedett. A határidős indexek 0,5-1% közötti mínuszokat mutatnak.
Trump igyekezett tegnap megnyugtatni az amerikaiakat a koronavírussal kapcsolatban. Szerinte az új megbetegedések száma az USA-ban pár napon belül akár nullára eshet vissza. Ezzel szembegy a járványiügyi hatóságok korábbi állítása, miszerint a kérdés nem az, hogy elkezd-e gyorsulni a vírus terjedése, hanem az, hogy mikor. Trump beszédét követően nem sokkal megerősítést nyert az, hogy az USA-ban olyan személynél is kimutatták a vírust, aki nem járt a megelőző időszakban külföldön és nem volt kapcsolatban olyan emberrel, akit már regisztráltak a fertőzéssel. Ez pedig arra utalhat, hogy már a helyi közösségeken belül is elkezdett terjedni a vírus.
Eközben a piac egyre inkább arra számít, hogy a Fed kamatcsökkentéssel próbálhatja majd ellensúlyozni a vírus kedvezőtlen hatásait. A piaci várakozások áprilisra már 25 bázispontos kamatcsökkentést áraznak.
Profitwarningot közölt a Microsoft is a koronavírus miatt. A gazdasági harmadik negyedéves várakozásán annyit módosított a cég, hogy a számítógépekhez kapcsolódó üzletág nem fogja elérni a korábban tervezettet, mert a Windows-t használó számítógépek, illetve a Surface laptopok gyártása a vártnál lassabban áll helyre. Az árfolyam 2%-kal esett piaczárás után.
Csökkenés jellemezte ma az ázsiai piacokat. A Nikkei 2,1%-ot, a Hang Seng 0,6%-ot esett, míg a Shanghai index stagnált.
Továbbra is napi 400 körül alakul Kínában az új megbetegedések száma, melyek néhány kivételtől eltekintve Hupej tartományra koncentrálódnak. A WHO közlése szerint tegnap volt az első nap, hogy Kínán kívül több új megbetegedést regisztráltak, mint Kínában.
A koreai jegybank meglepetésre szinten tartotta az alapkamatot (1,25%), miközben a piac 25 bázispontos kamatcsökkentésre számított. Ugyanakkor az ingatlanbuborék, a gyenge devizaárfolyam és a tőkekiáramlás gyorsulását nagyobb kockázatnak értékelte a jegybank, mint a növekedési kockázatokat, így inkább tartották a kamatokat.
Az amerikai és az európai határidős piacokon is negatív hangulat uralkodott ma reggel.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.