Erste kommentár Játsszunk el a gondolattal, hogy a vírus terjedésének ellenére a hatóságok nem csinálnak semmit. Az élet zajlik tovább, és mindenki megbetegszik Európában. Milyen hatása lenne ennek a...
Játsszunk el a gondolattal, hogy a vírus terjedésének ellenére a hatóságok nem csinálnak semmit. Az élet zajlik tovább, és mindenki megbetegszik Európában. Milyen hatása lenne ennek a tényleg nagyon negatív, extrém forgatókönyvnek az európai gazdaságra? Azt is feltételezzük, hogy egy ember minden nap ugyanannyi GDP-t termel meg. Egyrészt a betegség jellemzően két hétig tart, ami azt mutatja, hogy 2/52-ed GDP lenne a termelés kiesés (3.8 százalékpont), mint rövidtávú hatás, amit a későbbi intenzívebb munkával akár csökkenteni is lehetne. Ezt nyilván egyszeri eseménynek tekinthetnénk, hiszen a jövő évet már csak áttételesen és marginálisan érintené. Ugyanakkor van egy hosszútávú hatás is, nevezetsen hogy a populációt 2 százalékkal csökkentené. Igaz ez a hatás leginkább az inaktív populációt érintené, vagyis a tényleges hatás valószínűleg jóval kisebb lenne. Egyszerű becslésként vegyük ennek a felét, azaz az elkövetkező években a GDP nagy valószínűséggel mintegy 1 százalékponttal maradna el a korábban becsült pályától. Ha azt feltételezzük, hogy a vállalati profitok is ennyivel csökkennének, akkor a részvénypiaci hatás mintegy 10-15% százalékra rúgna minden mást változatlannak tekintve és 10 százalékos tőkeköltséggel számolva. Ez alapján a tegnapi részvénypiaci zuhanással a vírus által okozható értékrombolás (hangsúlyozottan nagyon hevenyészett becslés alapján) mindegy harmadát sikerült letudni. Ugyanakkor a nagyobb probléma az, hogy a piacok alapvetően túlértékeltek, legalábbis ami a sokéves átlagos P/E rátától való eltérést illeti (amit a növekedési kilátások javulása és az amerikai „QE” fűtött). A DAX például 12 százalékkal, míg az S&P500 17 százalékkal forog a sokéves átlagos P/E ráta fölött, és ebbe már a tegnapi zuhanást is beszámoltuk. Ugyanakkor a magyar piac esetében 8 százalékkal a sokéves átlagos P/E ráta alatt forog a piac. Ha az eredmény előrejelzések nem változnának számottevően, akkor is létjogosultsága van a korrekciónak. Ugyanakkor egyelőre még nem láttunk komolyabb revíziót az eredmény előrejelzésekben, ami szintén egy komoly kockázati faktor. Persze az is igaz, hogy (i) egyelőre nehéz megbecsülni a valós hatást; (ii) másrészt egy darabig eltart, amíg az elemzők újraszámolják a modelljeiket, amikor már tudják becsülni a potenciális hatásokat. A másik oldalon pedig ott van továbbra is a Fed és az EKB likviditás pumpája. Az első – még ha csökkenni is fog – a nagyobb (60 milliárd dollár per hó), míg a másik kisebb, s várhatóan még jó darabig szinten marad (20 milliárd euró).
A mai napon emelkedéssel próbálkozik a DAX és a BUX index is a reggeli órákban. Ugyanakkor a fent leírtak alapján várhatóan csak átmeneti emelkedésre számíthatunk. Mindenesetre technikailag a rövid indikátorok alapján nagyon szétadottak a piacok, ami a likviditás miatt vevőket csalogathat a piacokra a nap későbbi részében is.
Rég nem látott eséssel zárták a tegnapi kereskedést a vezető amerikai részvényindexek, miután a koronavírus miatti félelmek, illetve a magas értékeltségek találkozása térdre kényszerítette a piacokat. A Dow 3,6%-kal, a Nasdaq 3,7%-kal, az S&P500 3,4%-kal esett. A határidős indexek némi megnyugvást mutatnak.
Három héttel a gyorsjelentését követően 2-3%-ponttal vágta vissza a Mastercard az idei első negyedéves bevétel-növekedési várakozását. Így most 9-10% közötti növekedést várnak év/év alapon. Az ok természetesen a koronavírus, ami nagyobb részben a határokon átívelő utazások visszaesésén, kisebb részben a határokon átívelő e-kereskedelmi forgalom visszaesésén keresztül hat negatívan. Az árfolyam közel 2%-kal esett tovább piaczárás után a hírekre.
Visszavonta idei 11-13 dollár közötti egy részvényre jutó profitvárakozását a United Airlines. A légitársaság szerint, amennyiben május közepéig lecseng a koronavírus és az utazási szokások ismét visszaállnak a megszokott szintre, akkor még elérhetővé válhat ez a cél. Az árfolyam 1%-kal esett piaczárás után.
0,65 dolláros részvényenkénti tisztított profitot ért el a HP Inc a gazdasági első negyedévben, ami felülmúlta a 0,54 dolláros elemzői konszenzust. Mindezt év/év alapon 1%-kal visszaeső, 14,6 milliárd dolláros árbevételen érte el a cég. A HP Inc igyekszik minden erejével küzdeni a Xerox ellenséges felvásárlási ajánlata ellen, aminek érdekében 16 milliárd dolláros sajátrészvény visszavásárlási programot hirdettek, illetve újabb költségcsökkentési intézkedéseket jelentettek be. A cég szerint a Xerox ajánlata túlzottan alulértékeli a vállalatot. Az árfolyam 3%-kal emelkedett a hírekre piaczárás után.
Némileg megnyugodtak ma reggelre az ázsiai részvénypiacok. A Shanghai index 0,6%-ot csökkent, míg a Hang Seng 0,1%-ot emelkedett, de például a Nikkei 3,3%-ot zuhant.
Kínában az új megbetegedések száma a korábbi 400 körüli értékről ismét 500 fölé emelkedett, de ebből kevesebb, mint 10 esetet regisztráltak Hupej tartományon kívül, vagyis úgy tűnik, hogy Kínában sikerül féken tartani a vírus terjedését. Mindenesetre Hongkongban a tanítási szünetet legalább április közepéig meghosszabbították. Kínában a törvénykezési időszak is a várt március eleji időponthoz képest csak később fog elkezdődni, ugyanis a kormányzat a vírus megállításán dolgozik, ami értelemszerűen elsőbbséget élvez.
Dél-Koreában 900 fölé emelkedett a koronavírusos megbetegedések száma. Mostanra már az USA, Japán és Hongkong sem javasolja a Koreába való utazást.
Nagyot emelkedett a Fujifilm Holdings árfolyama. A japán egészségügyi miniszter azt nyilatkozta, hogy a cég Avigan nevű influenza elleni készítményét tervezik javasolni a koronavírus kezelésére Japánban.
Pozitív hangulat uralkodott a határidős piacokon ma reggel.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.