Erste kommentár A félelem uralja a piacokat azután, hogy egyre inkább úgy tűnik, hogy a vírus kitört, kitör a karanténból. A koreai és az olasz betegszám megugrás aggodalommal tölt el mindenkit. Az IMF becslése...
A félelem uralja a piacokat azután, hogy egyre inkább úgy tűnik, hogy a vírus kitört, kitör a karanténból. A koreai és az olasz betegszám megugrás aggodalommal tölt el mindenkit. Az IMF becslése szerint a korona vírus az idei gazdasági növekedésből 0,1 százalékpontot, míg a kínai növekedésből 0,4 százalékpontot hasít ki, a szombaton közzétett becslésük szerint. A piacok többsége mindeközben komoly esésébe kezdett. Igazándiból a csoda az volt eddig, hogy semmilyen negatív hírre nem reagáltak, miközben alapvetően túlértékeltséget látunk és láttunk mind az amerikai mind a német indexen is. Úgy látszik, hogy az amúgy is tudott, de újra megerősített „QE3” kivezetés hozta el a hírekre való, tényleges reagálást a piacokra. Na meg az, hogy a vírus „hirtelen” Kínán kívül is igencsak aktívvá vált. Így most egy kicsit pánikszagú eladásokat láthatunk, de ez - a túlértékeltség folytán – eltarthat egy darabig.
Így a ma reggeli DAX eséses a BUX csökkenés is kitarthat mai napon, sőt a technikai támasz szintek még egy picit lejjebb találhatók. A BUX mindeközben a fél utat már meg is tette a 20-30napos mozgóátlagoknál (~44.500) levő természetes támaszig.
Érdemi korrekcióval zárták a vezető tengerentúli részvényindexek a tegnapi kereskedést, miután a koronavírus miatti félelmek ismét előtérbe kerültek. A Dow 0,8%-kal, az S&P500 1,1%-kal, a Nasdaq 1,8%-kal esett vissza. A határidős indexek állása alapján a hevesebb korrekció ma egyelőre tovább folytatódhat.
Nagy győzelmet aratott Bernie Sanders szombaton a nevadai demokrata előválasztáson. Az eredmények 60%-os feldolgozottsága mellett a megszerezhető delegáltak 46%-ával vezet, a második helyezett Joe Biden (20%) és a harmadik helyezett Pete Buttigieg (15%) előtt. Sanders győzelme mögött fontos tényező volt a hispán kisebbség erős támogatása, ami a jövő keddi „Szuper Kedd”-en is kapóra jöhet, ugyanis Texasban és Kaliforniában is nagy számban van jelen a hispán kisebbség. Ezen a napon 14 államban tartanak előválasztást, ahol a megszerezhető delegáltak közel 40%-ának sorsa fog eldőlni.
Elmaradtak februárban a várttól a Markit amerikai beszerzési menedzser indexei, miután a koronavírus miatti gyárleállások Kínában és a keresletvisszaesés az amerikai cégekre is érdemben kihat. A feldolgozóipari index 50,8 pontra esett a várt 51,5 és az előző havi 51,9 ponttal szemben, míg a szolgáltatóipari index 49,4 pontra a várt és az előző havi 53,4 ponttal szemben.
Csökkenéssel indították a hetet az ázsiai részvényindexek. A Hang Seng 1,6%-ot, a Nikkei 0,4%-ot, a Shanghai index 0,3%-ot csökkent.
Kínában az elmúlt napokban néhány esetszám körül stabilizálódott az új koronavírusos megbetegedések száma. Hupej tartományon kívül mindössze 11 új megbetegedést regisztráltak, vagyis a gócpontnak számító tartományon kívül Kínában sikerült megállítani a vírus terjedését. Míg Kínában sikerült visszaszorítani a vírus terjedését, addig Dél-Koreában kialakulni látszik a vírus második ázsiai gócpontja, ahol összesen már több, mint 700-an betegedtek meg a korona vírusban. Eddig globálisan 79.360-an betegedtek meg a vírustól, mintegy 97%-uk továbbra is Kínán belül.
A kínai elnök, Xi Jinping szerint a kínai kommunista párt megalakulása óta eltelt 70 év legsúlyosabb járványa a mostani, melynek súlyos, de rövid ideig tartó gazdasági hatásai lesznek. Az IMF például az idei évre vonatkozó korábbi 6,0%-os GDP növekedési előrejelzését 5,6%-ra vágta vissza.
A gazdasági károk mérséklése érdekében mától lazítanak a gyárak újra nyitásának a feltételein, így azzal összhangban, hogy lassult a vírus terjedése egyre több helyen indulhat újra a termelés. A Bloomberg becslése szerint múlt héten 50-60% közötti volt a gazdasági aktivitás Kínában. Másrészt Xi elnök fiskális élénkítés lehetőségét helyezte kilátásba, ami elsősorban célzott adókedvezmény lehet majd, további a kínai jegybank elnöke is jelezte, hogy készen állnak dinamikusan változtatni (praktikusan csökkenteni) a kötelező tartalékrátát, amin keresztül képesek a bankok hitelezési képességét növelni. A japán jegybank szintén jelezte, hogy készen áll a monetáris politika lazítására enyhítendő a japánra gyakorolt gazdasági lassulást.
A mai napon az amerikai és az európai határidős piacok is negatív tartományban vannak.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.