Erste kommentár Tegnap aláírták a kínai-amerikai kereskedelmi megállapodás első részét. Ennek értelmében Kína 200 milliárd dollárnyi árut és szolgáltatást (78 milliárdnyi ipari...
Tegnap aláírták a kínai-amerikai kereskedelmi megállapodás első részét. Ennek értelmében Kína 200 milliárd dollárnyi árut és szolgáltatást (78 milliárdnyi ipari terméket, 32 milliárdnyi agrárterméket, 52 milliárdnyi energiát és 32 milliárd dollárnyi szolgáltatást) fog vásárolni, és a szellemi tulajdont is jobban fogja védeni. Cserébe az USA bizonyos vámokat nem vezet be, illetve a meglévő vámtételek egy részét a felére csökkenti. Sokan szkeptikusak a folytatást illetően, de az is előfordulhat, hogy a végleges megállapodásig akár több kisebb megállapodás is születhet. Legalábbis az amerikai pénzügyminiszter, Mnuchin szerint.
Mindeközben itthon elindul egy új, a leghosszabb, 20 éves állampapír értékesítése, ami cirka 120 milliárd forintra rúghat évente. Egyesek szerint ez is szerepet játszott az év eleji, átmeneti bankközi likviditás növekedésében. Mármint a felkészülés a bankok részéről. Mindenesetre a likviditás jóval nagyobb mértékben növekedett, mint amennyit ezeknek a papíroknak a megjelenése indokolna. Azóta némi csökkenést láthattunk a likviditásban, de még így is méretes, 980 milliárd forint többlet likviditás van a rendszerben (1.200 milliárd forintos csúcs az év elején).
Ma reggel ugyan a pozitív tartományban nyitott a DAX és a BUX is, de technikailag folytatódnia kellene a korábban megindult korrekciónak.
Minimális mértékben tovább tudtak emelkedni tegnap az amerikai részvényindexek. A Dow 0,3%-kal, az S&P500 0,2%-kal, a Nasdaq 0,1%-kal került feljebb.
Az USA és Kína tegnap aláírta a részleges kereskedelmi megállapodást. A korábban már napvilágot látott információkhoz képest az egyezmény nem tartalmazott érdemi meglepetéseket. A következő két évben Kína igyekszik jobban garantálni a szellemi tulajdon védelmét, elhatárolódni a jüan árfolyamának manipulálásától, illetve 200 milliárd dollárral növelni az USA-ból importált termékek körét. Az USA cserébe nem vet ki több vámot, illetve bizonyos termékek esetében 15%-ról 7,5%-ra csökkenti a kivetett büntetővámot.
Továbbra is közepes ütemű növekedésről számoltak be az egyes amerikai körzetek a Fed Bézs könyvében. Az ünnepi vásárlási szezon jól sikerült, míg az iparban stagnálás volt megfigyelhető. A munkaerőpiac továbbra is feszes.
Jövő héten kedden kezdi tárgyalni a Szenátus Trump alkotmányos lemondatási eljárását, ami akár több hétig is húzódhat. Egyelőre továbbra is az az egyöntetű vélekedés, hogy a republikánus többségű Szenátus nem fog Trump lemondatására szavazni.
Az elmúlt hónapok gyengélkedését követően jobb lett a vártnál a New York-i feldolgozóipari beszerzési menedzser index. A mutató 4,8 pont lett a várt 3,6 és az előző havi 3,3 ponttal szemben. Ez talán némi optimizmusra adhat okot azt illetően, hogy 2020-tól a feldolgozóiparban is megkezdődhet egy fordulat.
Az ázsiai piacok többségén oldalazó mozgás volt tapasztalható. A Nikkei és a Hang Seng is 0,1%-ot emelkedett, viszont a Shanghai index 0,5%-ot csökkent.
Novemberben a gépipari rendelésállomány a várt 5,3%-os csökkenés helyett ugyanannyival bővült Japánban.
A japán termelői árindex decemberben a vártnak megfelelően 0,9% lett.
Decemberben Kína 2.100 milliárd jüannyi aggregát finanszírozást nyújtott, jócskán felülmúlva az 1.650 milliárd jüanos várakozást.
Pozitív hangulat uralkodott a határidős piacokon ma reggel.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.