Erste kommentár Réssel új történelmi csúcsra ugrott tegnap az S&P500 index. Ha ezt sikerül megerősítenie, az egy erős, további emelkedésre utaló technikai jel lenne. Mindezt úgy tette az index, hogy az első és a...
Réssel új történelmi csúcsra ugrott tegnap az S&P500 index. Ha ezt sikerül megerősítenie, az egy erős, további emelkedésre utaló technikai jel lenne. Mindezt úgy tette az index, hogy az első és a második negyedévet követően egyelőre úgy néz ki, hogy a harmadik negyedévben is összességében visszaesést mutathat az indexet kitevő vállalatok összesített egy részvényre jutó profitja. Ha megnézzük a múltat, 1990 óta azt láthatjuk, hogy akkor, amikor profitrecesszió volt megfigyelhető az index esetében, de ezt nem követte a klasszikus értelemben vett gazdasági recesszió, az index kifejezetten jól teljesített. A piac pedig nem áraz recessziót, ha megnézzük a kamatcsökkentési várakozásokat, ugyanis a holnapra várt újabb 25 bázispontos kamatcsökkentés után egyelőre kivárásra számítanak a Fed-től. A mostani összességében háromszor 25 bázispontos kamatcsökkentés pedig a 90-es évek második felében látott megelőző kamatcsökkentésekre hajazna, amikor valóban nem esett recesszióba az amerikai gazdaság. A kérdés ezen a ponton az, hogy valóban sikerül-e elkerülni az USA-ban a recessziót, és csupán egy kisebb gazdasági lassulással állunk-e szemben. A félvezetőszektorból érkező egy-két jobb gyorsjelentés, illetve a kínai beszerzési menedzser indexek enyhe emelkedése az utóbbi hónapokban ennek lehet az esetleges jele, a makroadatok többsége azonban jelenleg még további lassulás irányába mutat, aminek egyelőre nem látszik a vége. A piac mindenesetre úgy tűnik, hogy megelőlegezi a pozitív folytatást, így azonban az esetleges negatív híreknek hatványozott súlya lehet.
Megtartották a kezdeti pluszokat a vezető amerikai részvényindexek a nap végére, ezzel az S&P500 június végi történelmi csúcsa felett zárt tegnap. Az index összességében 0,6%-kal került feljebb, a Nasdaq 1%-kal, a Dow pedig 0,5%-kal.
Az Amazonhoz hasonlóan a Google anyavállalata, az Alphabet is alulmúlta a negyedéves profitvárakozásokat tegnapi gyorsjelentésében, miután a vártnál nagyobb mértékben megugró költségek itt is nyomást helyeztek a marzsokra. Az árbevétel 21%-ot növekedve év/év alapon 33 milliárd dollár lett, nagyjából megfelelve a várakozásoknak. Az üzemi eredmény azonban 9,2 milliárd dollár lett 10%-ot növekedve év/év alapon, elmaradva a 9,5 milliárd dolláros várakozástól. Az egy részvényre jutó profit 10,12 dollár lett a várt 12,35 és a tavalyi 13,06 dollárral szemben. A gyengébb profitsorból látható, hogy a költségek az árbevételnél nagyobb ütemben, ezúttal 25%-kal növekedtek, ami részben újabb 6.450 munkavállaló érkezésének volt köszönhető, főként a felhőalapú szolgáltatások szegmensben. Ez a tendencia a következő negyedévben is fennmaradhat a cég szerint. A hirdetési bevételek 17%-kal növekedtek év/év alapon, ami enyhén felülmúlta a várakozásokat. Az árfolyam 1,5%-kal esett piaczárás után, azt követően, hogy tegnap sikerült új történelmi zárócsúcsot dönteni.
A várt 1 ponttal és az előző havi 1,5 ponttal szemben -5,1 pontra esett a dallasi Fed feldolgozóipari indexe októberben. Ezzel ebben a hónapban összességében elég vegyes kép körvonalazódik a régiós beszerzési menedzser indexeket illetően. Vannak, amelyek enyhe fordulatot mutatnak a negatív trendben, mások pedig további esést vetítenek előre az ipari aktivitásban.
Vegyesen teljesítettek ma reggel az ázsiai részvénypiacok. A Nikkei 0,5%-ot emelkedett, míg a Hang Seng 0,4%-ot, a Shanghai index pedig 0,7%-ot csökkent.
Kína 29 milliárd dolláros állami alapot hoz létre, melynek célja a chip- és félvezető gyártás fejlesztése a tervezéstől egészen a gyártásig, annak érdekében, hogy csökkentsék az amerikai ellátólánctól való függőségüket.
Az USA újabb 12 hónappal meghosszabbíthatja a Kína számára tavaly decemberben biztosított kivételeket. Az előző listán mintegy 1000 termék szerepelt. A friss kivételeket tartalmazó listát várhatóan a héten hozzák nyilvánosságra, amit novemberben véleményezhetnek az amerikai gazdasági szereplők és decemberben születhet döntés róla.
Még az áfa emelés sem okozott inflációs nyomást Japánban. A tokiói infláció a 2 százalékpontos áfa emelés ellenére is 0,4%-on stagnált, a friss élelmiszerek nélküli maginfláció pedig 0,5%-on maradt. A piac mindkét mutató esetében azt várta, hogy 0,7%-ra emelkednek.
Vegyes képet mutattak a határidős piacok ma reggel. Az S&P és a Nasdaq pluszban, a Dow, a FTSE és a DAX mínuszban volt.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.