Csúnya nagy esést láthattunk tegnap világszerte. Hosszú idő után újra korreláltak a piacok, ami nem jó jel. Kérdés, hogy ez folytatódik-e. Egyelőre egy napról van szó, s még nem romlott el véglegesen semmi. Mindenesetre érdekes jelenséget láthatunk mindenféle magyarázatokkal. Kijött az Európai Bizottság jelentése, és a növekedési kilátások jelentős csökkentése...
- Beszakadt az olaj árfolyama
- Negatív hangulatban erősödött a dollár
- Lejtmenet Ázsiában is
- Egyszeri tételek miatt a vártnál jobb a Magyar Telekom eredménye
- A tegnapi nagy esés után ma korrekció jöhet
- 2,49%, S&P500 -2,34%).
- A leggyengébben a pénzügy (-3,5%) és az energia (-3,1%) teljesített a szektorok közül.
- Közel 4%-ot zuhant az Apple, így már 20%-os mínuszban jár a papír a csúcshoz képest.
- A befektetők a várható adóemelésektől és a költségvetési szakadék körüli bizonytalanság miatt félnek, ezek lehettek a legfőbb mozgatórugói a tegnapi gyengülésnek, de az Európából érkező kedvezőtlen hírek is közrejátszottak, a negatív német makroadat és az Európai Bizottság nem túl fényes prognózisa is negatív lökést adott a piacoknak.
- Obama győzelme nem tett jót a szénbányák részvényeinek, az ágazati index közel 10%-ot zuhant, mert a demokrata elnök az alternatív energiák mellett érvel. A másik elnökjelölt Romney a kampányában a fosszilis energiahordozók támogatásáról beszélt, a szénipari papírok száguldottak, aminek most vége lehet.
- A Fitch hitelminősítő szerint, ha az USA nem tud olyan tervet kidolgozni, amivel sikerül elkerülnie a költségvetési egyensúlyt helyreállító automatikus lépéseket, akkor leminősíthetik az országot.
- A görögöknél folytatódtak a heves tüntetések a megszorító csomag ellen, melyet a görög parlament este elfogadott, így az ország megkaphatja a 31,5 milliárd eurós új hitelrészletet. A csomagban szerepel a nyugdíjak és az állami alkalmazottak bérének csökkentése és az egészségügyi kiadások lefaragása.
- Az Európai Bizottság előrejelzése szerint idén 0,4%-os lehet a recesszió az euró övezetben, a legnagyobb visszaesés a görögöknél lehet (-6%). Németország esetében 1,7%-ról 0,8%-ra csökkentették az előrejelzést.
- Merkel tegnap Brüsszelben arról beszélt, hogy a válság tanúsága, hogy az egyes tagországok költségvetéseibe be kell avatkoznia az EU-nak, ha nem tartják be az előírásokat.
- Ma fontos események is lesznek: 13:45-kor az EKB kamatdöntő ülésének eredményéről értesülhetünk (az elemzők a kamat tartását várják). Az USA-ban a külkereskedelmi egyenleg szeptemberi érékét és a szokásos heti munkanélküliségi adatokat publikálják ma. Az esti órákban a Walt Disney és az Nvidia teszi közzé negyedéves számait.
- Jelentős napon belüli mozgás volt tegnap tapasztalható az arany piacán, azonban összességében az árfolyam csak minimális mértékben, 1716,05 dollárról 1717,75 dollárra változott. Az árfolyam mozgásterét korlátozza, hogy a nemesfém kurzusa már a 20 illetve 30 napos mozgóátlagok közelébe emelkedett. A tegnapi napi dollárerősödés nem támogatta az arany árfolyamának emelkedését, ugyanakkor a növekvő aggodalmak az aranynak kedvezhetnek.
- A pozitív brüsszeli döntés ellenére is gyengült a forint a tegnapi negatív hangulatban. Tegnap publikálta az Európai Bizottság a tagországokra vonatkozó GDP és költségvetési hiány előrejelzést. Ebből kiderült, hogy jövőre a magyar költségvetési hiányt 3% alá várják, vagyis épphogy, de sikerül teljesíteni a követelményeket, ami annak ellenére pozitív fejlemény, hogy 2014-re már 3%-ot meghaladó költségvetési hiányt jeleztek előre. Azonban a negatív nemzetközi hangulatban gyengült a hazai fizetőeszköz. Az EUR/HUF árfolyam 281,85-ről 282,9-re emelkedett.
- Az Európából és Amerikából importált negatív hangulatot csak tovább rontották a japán gazdasági adatok. A gépek rendelésállománya a vártnál nagyobb visszaesést mutatott, az előző hónaphoz képest a várt 2,1%-os csökkenés helyett 4,3%-os csökkenés következett be. Szintén negatív hír, hogy a vállalati csődesemények száma év/év alapon 6%-kal növekedett.
- A Magyar Telekom üzletfejlesztési igazgatója, Pataki Róbert interjút adott a Világgazdaságnak. A fő üzenete az, hogy az innováció, a technológia felől egyre inkább az üzletre, a hozzáadott értékű szolgáltatások és az új telekommunikációhoz kapcsolódó szolgáltatások megjelenésére fókuszál a cég. Öt év távlatában ezek a szolgáltatások az árbevétel 25-30 százalékát adhatják. A hírnek nincs hatása a részvényárfolyamra.
- A HVG értesülése szerint az E-Toll tenderen négy ajánlattevő maradt talpon: a Kapsch, a T-Systems, a Synergon a China International Telecommunication Construction Corporationnal és a Getronics nevű cégek. Az ajánlatok 43 és 165 milliárd forint között szóródnak, miközben az állam 41 milliárdot szeretne elérni. Nem hivatalos források szerint a Getronics adta a legolcsóbb ajánlatot.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.