Erste kommentár A forint nemhogy nem talál magára, hanem még tovább is gyengül. Legalábbis tegnap újabb csúcsot ütött az EURHUF árfolyam. Most a zloty gyengülését sikerült lekövetnünk, persze...
A forint nemhogy nem talál magára, hanem még tovább is gyengül. Legalábbis tegnap újabb csúcsot ütött az EURHUF árfolyam. Most a zloty gyengülését sikerült lekövetnünk, persze nagyobb mértékben, mint ahogy a lengyel fizetőeszköz gyengült. Pedig a bankközi likviditás nagyot esett, amelynek viszont erősítenie kellene az árfolyamot. Valahogy úgy néz ki a dolog, mint abban a bizonyos Hofi viccben: „Ezen már megint nincs sapka!” Mostanában az összes korreláció csak akkor működik, ha a forint gyengülésének irányába mutat! Általánossá vált a vélemény a piaci szereplők között, hogy a központi bank továbbra is laza vagy akár még lazább monetáris politikát fog folytatni, s a döntéshozóknak amúgy is kedvezőbb a gyenge forint az export stimulálása szempontjából. Pedig a relatív magyar kondíciók szigorodnak azzal, hogy az EKB és a Fed is lazít a monetáris kondícióin. Ugyanakkor a jelenlegi szituációban a gyenge forint szerintünk kevésbé segítheti az exportot, mert valószínűleg a kínai lassulás vágja vissza a német (legnagyobb export piac) ipari termelést. Ez pedig azt jelenti, hogy az olcsóbb magyar árura ugyanúgy nem lesz kereslet, mint a drágábbra. Ez alól persze kivételt képezhet az új piacok meghódítása. Egy szó mint száz, a forint pánik nélkül gyengül, úgy, mintha teljesen természetes lenne az itt tartózkodás. Ez pedig félelmetes, pláne annak fényében, hogy szerintünk nem kéne itt lennie. Persze ha az export rendelésállományok jelentősen visszaestek a magyar KKV-k esetében, akkor később a romló külker egyenlegen és folyófizetési mérlegen keresztül indokolttá válhat majd ez a most látott forintgyengülés.
A mai napon a DAX és a BUX index esetében is oldalazást láthatunk, ami a hírszegény környezetben teljesen normális viselkedésnek tűnik. Ugyankkor a geopolitikai feszültségek az elkövetkező napokban továbbra is éreztethetik majd hatásukat, ami inkább negatív lehet az árfolyamokra nézve.
A kereskedés utolsó órájában megérkeztek a vevők az amerikai parkettre. A Dow 0,1%-kal, az S&P500 0,3%-kal, a Nasdaq 0,4%-kal került feljebb.
Erősen visszafogott várakozást közölt a FedEx a most kezdődött gazdasági évre tegnap, az elemzők által várt 14,73 dolláros EPS-sel szemben a társaság csupán 11-13 dollár közötti egy részvényre jutó eredményre számít. Ez komoly visszaesés lenne a 2019-es gazdasági év 15,52 dollárját követően. A gyenge várakozást a globális gazdasági lassulással, illetve az USA és Kína közti kereskedelmi háborúval indokolta a cég. Az első gazdasági negyedévben a vállalat a vártnak megfelelő 17,1 milliárd dolláros árbevételt ért el, ami stagnálást jelentett év/év alapon. A profitsoron 3,05 dolláros EPS volt látható, ami elmaradt a várt 3,15 és az egy évvel ezelőtti 3,46 dollártól. A nehéz körülményekre újabb költségcsökkentésekkel igyekszik reagálni a cég, többek között teherszállítógép-flottájának részleges leépítésének formájában. A rossz hírekre közel 10%-kal esett piaczárás után az árfolyam.
Jobb teljesítményt nyújtott tegnap az Adobe, miután a gazdasági harmadik negyedéves eredménye 2,25 dollárost EPS-t mutatott, ami a várt 1,97 dollár felett volt. Mindezt a várthoz közeli 2,83 milliárd dolláros árbevételen érte el a cég, ami 23%-os növekedés év/év alapon. Ez azt mutatja, hogy a globális gazdasági lassulás ellenére a szoftvercégek továbbra is képesek érdemi növekedést felmutatni. A következő gazdasági negyedévre 3 milliárd dolláros árbevételt és 2,25 dolláros EPS-t vár a cég, ami minimálisan elmarad a várakozásoktól. Ez azonban elég volt ahhoz, hogy piaczárás után közel 3%-kal essen az árfolyam.
Csökkenés jellemezte ma reggel az ázsiai tőzsdeindexeket. A Hang Seng 0,1%-ot, a Nikkei pedig 0,2%-ot csökkent, kivételt jelentett a Shanghai index, ami 0,4%-ot emelkedett.
Júliusban is őrzi vezető helyét Japán, mint az amerikai államkötvények legnagyobb tulajdonosa. Már júniusban beelőzte Kínát, de a különbség tovább nőtt, mivel júliusban Japán 7,9 milliárd dollárral növelte, Kína viszont 2,2 milliárd dollárral csökkentette amerikai állampapír kitettségét.
A várt 10,0% helyett 8,2%-ot csökkent a japán export augusztusban, de ez még így is az idei év legnagyobb visszaesése, főleg a Kínába irányuló export mutatott jelentős visszaesést. Az import ugyanakkor a várt 10,7% helyett 12,0%-kal csökkent.
Negatív hangulat uralkodott az amerikai és az európai határidős piacokon is ma reggel.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.