Erste kommentár Majdnem. A Nasdaq és az S&P500 új csúcsra emelkedett a tegnapi napon, elsősorban a várható kamatcsökkentésnek és a jó vállalati eredmény összképnek köszönhetően, legalábbis a...
Majdnem. A Nasdaq és az S&P500 új csúcsra emelkedett a tegnapi napon, elsősorban a várható kamatcsökkentésnek és a jó vállalati eredmény összképnek köszönhetően, legalábbis a várakozásokhoz képest. Ugyanis a gyorsjelentési szezon egyharmadánál az S&P500 cégeinek eredménye 3,7 százalékkal növekedett, amely 4,7 százalékpontos felülteljesítés a várakozásokhoz képest. Ugyankkor pont a tegnapi napon egy Caterpillár és Boeing gyorsjelentéssel lehettünk gazdagabbak, amelyek jelentősen visszahúzták a Dow Jones ipari átlagindexet, hiszen a repülőgépgyártó cirka 9 százalékos súllyal szerepel az indexben, míg a másik cég 3 százalékkal. Ez a két cég pedig, tegnap, a legrosszabbul teljesítő komponens volt a DJ-ben. Különben ha az értékeltségre nézünk, akkor az S&P500 index esetében egy kicsit magasabb előremutató P/E rátát (18,1) mutat mint az elmúlt 30 éves átlag (17,1), s ilyen értelemben egy kicsit „drágának tekinthető” az index. Persze a rekord alacsony közeli hozamkörnyezet ezt indokolja is.
Mindeközben itthon inkább csak az ide-oda pöckölésé látjuk a részvényeknek. Például a Richter napon belül megjárja a plusz 1 százalékos és a negatív tartományt is. A cég ma reggel jelentette be, hogy a Hikma nevű céggel kötött szerződést a 153 millió dolláros antipszichotikum piaccal rendelkező MENA régióra (közel-keleti és észak-afrikai térség). A Richter egyszeri kifizetést kap a Hikmá-tól a szerződés aláírásakor, plusz mérföldkőfizetéseket, s a Richter szállítja a gyógyszert. A méretből látszik, hogy a megállapodás jelentősége nem számottevő, azaz a cég értékére nézve nem jelentkeik komolyabb hatással.
A DAX a mai napon a pozitív tartományban nyitott, de közelít a 12 600 pontnál levő ellenálláshoz, miközben az elmúlt napok emelkedéseinek, kissé túlvetté is várt, amely megállíthatja az elmúlt napom raliját. A BUX pedig továbbra is inkább csak oldalazgat.
Vegyes teljesítményt nyújtottak tegnap az amerikai indexek tegnap. A Dow 0,3%-ot csökkent, míg az S&P 0,5%-ot, a Nasdaq pedig 0,9%-ot emelkedett.
Ismét tűz alá kerültek Amerikában a gyógyszergyártók, miután Trump elnöki rendelettel csökkentené a gyógyszerek árát az állami egészségügyi programok részére. A rendelet a következő néhány héten belül jelenhet meg és szélesebb körű lehet, mint a korábbi fehérházi javaslatok voltak.
Vegyesek lettek az előzetes júniusi amerikai beszerzési menedzserindexek a Markit közzététele szerint. Míg a feldolgozóiparban az index értéke 50 pontra csökkent a korábbi 50,6 pontról és így a várt enyhe emelkedés elmaradt, addig a szolgáltatóiparban a vártnál gyorsabb volt az emelkedés és a korábbi 51,5 pontról 52,2 pontra emelkedett az index.
Júniusban bár 646 ezerre növekedtek az újlakás értékesítések Amerikában, de a várt 658 ezertől még így is elmaradtak.
A profittermelés helyett még mindig a növekedésre koncentrál a Tesla. Hiába sikerült rekordszámú autót értékesíteni a Teslának, így is részvényenként 1,12 dolláros veszteséget ért el a negyedévben, ami csaknem négyszerese a piac által várt 31 centes részvényenkénti veszteségnek. Elon Musk nyilatkozatából kitűnt, hogy a következő időszakban is inkább a növekedésre és a termelés felfuttatására fog összpontosítani. A vezérigazgató szerint a negyedik negyedévben már profitot termelhet a vállalat, míg a piac már a harmadik negyedévre is nyereséges korrigált negyedévre számít. Elon Musk szerint a társaság idén 360 -400 ezer gépkocsit értékesíthet. A társaságnál azt is bejelentették, hogy távozik az egyik társalapító és már csak tanácsadóként fog részt venni a cég életében. A jelentés hatására a zárás utáni kereskedésben 11%-ot zuhant az árfolyam.
A Ford eredménye a második negyedévben elmaradt a várakozástól, ráadásul az éves célt is csökkentették. A második negyedévben a társaság 28 centes egy részvényre jutó eredményt ért el, szemben a 30 centes piaci várakozással. Az egész évre vonatkozó eredményvárakozást 1,2-1,35 dollár között határozta meg a társaság, ami elmarad a piac által várt 1,39 dolláros piaci várakozástól. Ami azért is volt meglepő, mert korábban a Ford azt kommunikálta, hogy a fontosabb régiókban (USA, EU, Kína) is képes lesz növekedni. A Ford árfolyama 5%-ot csökkent az eredmény közzétételét követően.
A botrányok ellenére a legoptimistább elemzői várakozást is felülmúlta a Facebook. Az árbevétele 28%-kal 16,89 milliárd euróra emelkedett, felülmúlva még az elemzői várakozások maximumát is. A második negyedévben a havi aktív felhasználók száma 2,41 milliárd fő lett, ami 8,1%-os éves növekedést jelent. Hasonló ütemben 8,2%-kal 1,59 milliárd főre emelkedett a napi aktív felhasználók száma. A felhasználók növekedése a legértékesebb piacokon Európában és Amerikában is szinte teljesen megállt és inkább Ázisiában tud növekedni a cég, ahol viszont az egy felhasználóra jutó reklámbevétel körülbelül tizede az észak-amerikainak. A részvényárfolyam egy visszafogott, 1% alatti emelkedéssel reagált.
Az amerikai pénzügyminiszter véleménye szerint az Amazon tönkretette az amerikai kiskereskedelmet, így örömmel fogadta, hogy versenyhatósági vizsgálat indult a cég ellen. Bár az Amazon csak 8%-os piaci részesedéssel rendelkezik, azonban a pénzügyminiszter szerint egyes szegmensekben nagy károkat okozott az Amazon.
Visszafogott emelkedés jellemezte ma az ázsiai piacokat. A Shanghai index 0,2%-ot, a Nikkei és a hang Seng pedig 0,3%-ot emelkedett.
Az Ausztrál jegybank elnöke a gazdasági növekedés támogatása érdekében készen áll a további kamatvágásra. A piac a következő, augusztus eleji kamatdöntés alkalmával még nem várja a jelenlegi 1,0%-os alapkamat csökkentését, de őszre már elkezdték beárazni azt.
Észak-Korea két kísérleti rakétát lőtt ki a tenger irányába, azonban erre csak a dél-koreai tőzsde reagált negatívan, a többi piacot nem befolyásolta.
Mind az amerikai, mind az európai határidős piacokon pozitív hangulat uralkodott ma reggel.
A Transneft tegnapi bejelentése szerint 15 dollár kompenzációt ad a cég hordónént a leszállított klórral szennyezett kőolaj után. A Transneft felé bizonyítani kell, hogy károk keletkeztek. A MOL érintett lehet a történetben, de egyelőre nem világos, hogy ebből a kompenzációból mennyi juthat a magyar cég számlájára. A MOL nem vett át szennyezett olajat, de hetekig nem tudott a Barátság kőolajvezeték felől olajat vásárolni.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.