Erste kommentár Tegnap az után, hogy egy nappal korábban a Brexit egyezség kapcsán történelmének egyik legnagyobb vereségét szenvedte el a regnáló brit kormány a parlamentben, elég meggyőző többséggel...
Tegnap az után, hogy egy nappal korábban a Brexit egyezség kapcsán történelmének egyik legnagyobb vereségét szenvedte el a regnáló brit kormány a parlamentben, elég meggyőző többséggel bukott el a miniszterelnök elleni bizalmatlansági indítvány. Így Theresa May marad hatalmon, s a régi-új feladat adott: olyan egyezség kidolgozása, amelyet a parlament is megszavaz. Ennek az európai vezetők nyilatkozatai alapján kicsi az esélye, hiszen olyanokat lehet hallani, hogy Európa már elment a falig, vagy, hogy a briteknek a belpolitikai problémájukat maguknak kell megoldani, illetve, hogy végre eldönthetnék, hogy mit akarnak. Habár hétfőn tudjuk meg az új menetrendet az következő lépésekről, egyre valószínűbb, hogy a március 29-i határidőt kitolják, de ha addig sem sikerül megegyezni, akkor előbb vagy utóbb újabb népszavazást fognak kiírni. Mindezt annak ellenére, hogy May továbbra is elzárkózik az új népszavazás kiírásától. Ugyanakkor egy ilyen szavazás eredménye továbbra is kétesélyes. Egyes megfigyelők szerint a Brexit mindféleképpen meg fog történni, mert a kilépési bénázás sokakat abban erősített meg, hogy innen menni kell.
Mindeközben Ciprasz kormánya Görögországban egy szavazattal túlélt. Az átszavazók és egy független támogatásával sikerült a szükséges 151 szavazatot megszerezni. Ugyanakkor a parlament nagy valószínűséggel nem fogja ratifikálni Macedónia új nevét (Észak-Macedónia).
A negatívvá vált hangulatban a szintekről újra csökkenhetnek az indexek. Ugyanakkor a BUX esetében egy csésze alakzat körvonalazódik, ami azt sugallja, hogy a közeljövőben az index mintegy 5 százalékot emelkedhet viszonylag gyorsan. Ebben az egyes részvények technikai képe alapján nagy valószínűséggel az összes vezető részvény (OTP, MOL, Richter, Magyar Telekom) részt tudna venni.
Kisebb emelkedést mutattak tegnap a vezető amerikai részvényindexek. Az S&P500 és a Nasdaq 0,2%-kal, a Dow 0,6%-kal került feljebb.
Az ügyhöz közel álló források szerint szövetségi nyomozás folyik az USA-ban a Huawei ellen, ami ráadásul már előrehaladott stádiumban van. A nyomozás tárgya üzleti titkok eltulajdonítása más cégektől, köztük a T-Mobile US-től, a Deutsche Telekom amerikai leányától. 2017-ben már született bírósági döntés a Huawei - T-Mobile US ügyben, az utóbbi javára. Ekkor a Huawei bevallotta, hogy két alkalmazottjuk nem megfelelően járt el. A források szerint ennek az ügynek az okán kezdett az USA tovább vizsgálódni.
Eközben tovább nő a nyomás a Huawei-en, miután tegnap mind demokrata, mind republikánus képviselők támogatásával olyan törvénytervezet került előterjesztésre, amely megtiltaná, hogy amerikai cégek olyan kínai vállalatoknak exportáljanak, amelyek vétenek az amerikai szankciók vagy export korlátozások ellen. Ennek célpontja főként a kínai ZTE és a Huawei lennének. Korábban, amikor a ZTE-t sújtotta az USA hasonló szankciókkal, akkor hetek leforgása alatt komoly bajba került a vállalat. A befektetők attól tartanak, hogy a Huawei kapcsán egyre inkább kiéleződő feszültségek az USA és Kína közti kereskedelmi tárgyalásokra is rányomhatják bélyegüket, így azok esetleg megfeneklenek. Ekkor pedig tovább nőnének az importvámok a két ország között, ami már komolyabban érintené az amerikai cégeket is. A hírekre a határidők 0,5% körüli mínuszba lendültek.
Továbbra is mérsékelt, illetve közepes mértékben nőtt a gazdasági aktivitás USA-szerte a Fed tegnap megjelent Bézs könyve szerint. Az év végi ünnepi vásárlási szezon a vállalatok többsége szerint tavaly jobban sikerült, mint 2017-ben. Az ipari termelés bővült a körzetekben, azonban az év vége felé az autó- és energiaszektor növekedési üteme visszaesést mutatott. A munkaerőpiac továbbra is feszes, nehéz szakképzett munkaerőt találni. Minneapolisban például több építőipari cég leállította beruházásait, mert egyszerűen nem talált megfelelő munkaerőt, míg Atlantában egyes cégek a nagyobb holtidők ellenére sem bocsátanak el embereket, nehogy később ne találjanak megfelelő munkaerőt. Ennek megfelelően a bérek közepes ütemben növekedtek a megkérdezett körzetekben, sok esetben a nagyobb ütemben növekvő kezdő béreket emelték ki a cégek. A vállalatok többnyire növekvő beszerzési árakkal szembesültek az elmúlt másfél hónapban, azonban ezt nem mindig tudták a vevőikre továbbhárítani.
Bizonyos divízióiban a korábban tervezettnél kevesebb alkalmazottat vesz fel az Apple azt követően, hogy iPhone értékesítések visszaesése Kínában rányomja bélyegét a cég teljesítményére.
Kisebb csökkenés jellemezte ma az ázsiai piacokat. A Shanghai index 0,5%-ot, a Hang Seng 0,4%-ot, a Nikkei pedig 0,2%-ot csökkent különösebb hír vagy adat nélkül.
Magas szintű találkozóra kerül sor a hétvégén az USA és Észak-Korea között. A találkozón Kim Dzsongun nem vesz részt, amerikai oldalról Trump és Pompeo vezeti a tárgyalásokat. Az egyeztetések az észak-koreai atomfegyverek leszereléséről és egy újabb csúcstalálkozó előkészítéséről szólnak majd.
Negatív hangulat uralkodott a határidős piacokon ma reggel.
Az OTP tegnap lezárta a korábbi SocGen leány megvásárlását Bulgáriában. Ennek apropóján sajtótájékoztatón hangzott el, hogy a bolgár bankot 1 és 1,5 közötti ár/könyv szerinti értéken vették meg, illetve hogy Szlovéniában venne bankot az OTP. Szerintünk a bolgár tranzakcióra inkább a sáv felső élén került sor. A szlovén terjeszkedés nem meglepő, az OTP már régóta nézelődik az országban, hiszen ott eddig még nem volt jelen. Egyes hírek szerint az Akbanka lehet a célpont, melynek tavaly 580 millió euró volt a saját tőkéje, piaci részesedése mérlegfőösszeg alapján pedig 9,6%. A tendert már kiírták.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.