Erste kommentár Izgalmas napok jutottak év végére az OTP-nek. Tegnap a román bankadó miatt törhették fejüket a befektetők, ma viszont már a szerbiai akvizíciónak lehet örülni. Ugyanis valóra...
Izgalmas napok jutottak év végére az OTP-nek. Tegnap a román bankadó miatt törhették fejüket a befektetők, ma viszont már a szerbiai akvizíciónak lehet örülni. Ugyanis valóra váltak a korábbi híresztelések és az OTP bejelentette, hogy megvásárolja a Societe Genereale szerbiai leányvállalatát. Ezzel az OTP 14% környékére növeli részesedését a szerb piacon, amivel a három legnagyobb szereplő közé kerül. Bár pénzügyi részleteket nem hozták nyilvánosságra, véleményünk szerint a magas jövedelmezőség miatt könyv szerinti érték fölött születhetett a tranzakció, ugyanis a SocGen szerb egysége 20% fölötti saját tőke arányos nyereséggel működött eddig is. Könyv szerinti értéke 120 milliárd forint körül volt a harmadik negyedév végén, így valószínűleg ennél magasabb összeget fizethetett ki érte az OTP. A tranzakciót értékteremtőnek tartjuk, így pozitívnak értékeljük a bejelentést és ezzel ismét egy a stratégiába jól illeszkedő akvizíciót zárhat az OTP.
A nemzetközi hangulat továbbra is borús, amin a Fed sem segített azzal, hogy további kamatemeléseket vár jövőre.
A tegnapi Fed kamatdöntést követően erősen lefordultak az amerikai részvényindexek, a Nasdaq 2,2%-kal, az S&P500 és a Dow 1,5%-kal kerültek lejjebb. Ezzel az S&P500 2017. szeptember végi szintjére esett vissza, a technikai kép pedig továbbra is erős pesszimizmust tükröz.
A vártnak megfelelően újabb 25 bázisponttal, 2,5%-ra emelte a jegybanki alapkamatot az USA-ban tegnap a Fed. A jegybanki ülést követő közlemény szövegezésén nem sokat változtatott a jegybank, továbbra is kitart amellett, hogy néhány további fokozatos kamatemelés lehet szükséges a mostani gazdasági kondíciók tükrében. A piacon többen arra számítottak, hogy ez a rész kikerül a közleményből és kicsit óvatosabban fogalmaz majd a Fed, ez azonban nem így történt. A jegybank továbbra is erősnek látja az amerikai gazdaságot, jóllehet ezúttal kiemelte, hogy a globális gazdasági növekedés lassulása lefelé mutató kockázatot jelenthet, de ez önmagában nem elég ahhoz, hogy visszatáncoljon az alapkamat további emelésétől. Amennyiben a jegybankárok kamatemelési várakozásait tekintjük (dot plot), kisebb változást láthatunk szeptemberhez képest. A mostani kamatemelési ciklus csúcsát szeptemberben a kamatdöntéseken szavazó jegybankárok közel fele még 3,5% felett látta, míg most 70%-uk szorosan 3%-hoz közel látja. Ez részben tükrözheti a fent említett globális gazdasági növekedési kockázatokat, emellett pedig azt, hogy az infláció szeptember óta nem mutatott érdemi gyorsulást az USA-ban, így emiatt a Fed-nek sem kell túlságosan szigorítania. Ez a jegybank friss gazdasági előrejelzéseiben is meglátszik. Összességében tehát az látszik, hogy a Fed továbbra is elégedett az amerikai gazdasággal, emiatt még 1-2 kamatemelés érkezhet jövőre a jegybankárok jelenlegi tudása szerint. A piac ezzel jelenleg nem ért egyet, arra számít, hogy a makroadatok romlása megállásra késztetheti majd a jegybankot. A kérdés most az, hogy a Fed túl optimista-e vagy a piac túl pesszimista? A reakció a kamatdöntő ülést követően eladás volt a részvénypiacokon, erősödés a dollárban és emelkedés az amerikai rövid oldali hozamokban. A piac attól fél, hogy a Fed jövőre túl szigorú monetáris politikát fog folytatni.
Tegnap jóváhagyott az Amerikai Szenátus egy olyan javaslatot, amely február 8-ig finanszírozná azokat az amerikai kormányzati szerveket, amelyeknek eredetileg csupán most péntek éjfélig lenne finanszírozásuk. Ha a Képviselőház is jóváhagyja és Donald Trump is rábólint, akkor elkerülhető lenne a részleges kormányzati leállás pénteket követően.
Az amerikai negatív hangulat átragadt Ázsiára is, ahol csökkenés jellemezte a mai kereskedést. A Shanghai 0,5%-ot, a Hang Seng 1,1%-ot, a Nikkei pedig 2,8%-ot csökkent. A japán Topix index már több mint 20%-ot esett az elmúlt egy éves csúcsról, így már ez az index is átesett medvepiacba.
A várakozásokkal összhangban nem változtatott a monetáris kondíciókon a japán jegybank. A jegybank elnökének nyilatkozata azonban tartogatott néhány érdekességet. Kuroda szerint nem probléma, ha a 10 éves japán hozamok ismét negatív tartományba esnek és ezzel egyre jobban távolodnak a jegybank 20 bázispontos céljától. A jegybankelnök szerint szükség esetén még van lehetőség további lazításra.
A kínai jegybank a várakozásoknak megfelelően nem változtatott az alapkamaton, így ezúttal sem követte az amerikai jegybank példáját. Helyette új, olcsó finanszírozási formát jelentett be azoknak a bankoknak, akik hajlandóak növelni a kisvállalati hitelezési aktivitást.
Negatív hangulat uralkodott a határidős piacokon ma reggel.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.