Erste kommentár Míg Brexit-fronton a hírek szerint áttörés született a tegnapi napon, amelyet a brit parlament ma meg is vitathat, addig az olaszok ellenállnak az európai bizottság kérésének. Továbbra is hisznek a...
Míg Brexit-fronton a hírek szerint áttörés született a tegnapi napon, amelyet a brit parlament ma meg is vitathat, addig az olaszok ellenállnak az európai bizottság kérésének. Továbbra is hisznek a 1,5 százalékos GDP bővülésben, pedig a beszerzési menedzser indexek már kontrakciót jeleznek az olasz gazdaságra. Így a tervezett 2,4 százalékos hiány tovább növelné a GDP 130 százalékára rúgó államadósságot, ami az EB megnyugtatására eszközeladásokkal tartanának kordában, ha mégsem jön össze a megfelelő GDP növekedés. Egy szó, mint száz, megpróbálnak kibújni a strukturális reformok alól, és inkább a gázt próbálják meg nyomni, hogy azzal majd kinövik a problémát. A stratégia akár még be is jöhet ha az európai konjunktúra magához tér, ugyanakkor az egész EU-ban jelentős lassulást jeleznek előre a növekedésben a beszerzési menedzser indexek. Ez pedig szintén nem jó ómen az olaszok terveihez.
Mindeközben szétadták az olajat, hiszen az IEA jelentés szerint jövőre a kínálat 2 millió hordóval növekedhet, miközben a kereslet ennél szerényebb mértékben, napi 1,2-1,3 millió hordóval bővülhet. Ugyanakkor a WTI árfolyama az erős támasznak számító 55 dollárra érkezett. Ráadásul a tegnapi, több mint 7 százalékos eséssel, az olaj ára még inkább túladott lett. Hasonló mértékű túladottságot (MACD) 2014 év végén láthattunk. Akkor egy rövid pihenő után egy ugyanerről a szintről 40 dollárig esett az árfolyam.
A mai napon a kezdeti csökkenés után emelkednie kellene mind a BUX, mind a DAX indexnek.
A pozitív kezdés után negatív fordulat érkezett a tengerentúlon a tegnapi kereskedésben, ezzel tovább folytatódik a korrekció a főbb részvényindexekben. A Dow végül 0,4%-kal, az S&P500 0,2%-kal került lejjebb, a Nasdaq stagnált.
Donald Trump tegnap megtárgyalta főbb tanácsadóival a Kereskedelmi Minisztérium vizsgálatának eredményét, amelynek az volt a tárgya, hogy veszélyezteti-e az USA-ba érkező autóimport a nemzetbiztonságot. A megbeszélés tétje gyakorlatilag az volt, hogy szándékozik-e az USA az acél- és alumínium-behozatal megadóztatását követően gépkocsikra is importvámot kivetni. Végül a felek úgy döntöttek, hogy egyelőre nem élnek ezzel a lehetőséggel. Fellélegezni azonban még korai, mivel a mostani megbeszélés szerint lesz még egy-két változtatás a Kereskedelmi Minisztérium által lefolytatott vizsgálatban.
A mai napon a piac Jerome Powell Fed elnök nyilvános panelbeszélgetésére fókuszál a dallasi Fed elnökével, Robert Kaplannal, melynek témája az amerikai gazdaság lesz. A beszélgetésre már amerikai piaczárás után, magyar idő szerint ma éjfélkor kerül sor.
Ezelőtt még a mai októberi inflációs adatok lehetnek érdekesek, amelyek további iránymutatással szolgálhatnak afelől, hogy valóban nem lő-e érdemben túl a tengerentúli áremelkedés a Fed 2%-os célján.
Vegyes teljesítményt nyújtottak ma az ázsiai részvényindexek. A Nikkei 0,2%-ot emelkedett, míg a Hang Seng 0,5%-ot, a Shanghai index pedig 0,9%-ot csökkent.
Vegyes makroadatok jelentek meg ma reggel Kínából. A kiskereskedelmi forgalom a várt 9,2%-os stagnálás helyett „csak” 8,6%-kal bővült októberben. Ugyanakkor az ipari termelés 5,9%-kal növekedett, minimálisan felülmúlva a várt 5,8%-os értéket, ami ebben az esetben is stagnálást jelentett volna. Bár az ipari termelés még így is elmarad az év első 10 hónapjának átlagától, azonban mégis azt jelzi, hogy a kormányzati intézkedéseknek, például infrastruktúra fejlesztéseknek sikerült stabilizálnia a kínai gazdaságot.
Októberben Kínában az aggregát finanszírozás mindössze 729 milliárd jüan volt, mindössze harmada az egy hónappal korábbi értéknek. Ez visszafogott hitelkiáramlásra utal, de a havi szintű adat rendkívül volatilis.
A japán GDP a harmadik negyedévben évesítve 1,2%-kal esett vissza, idén így már két negyedévben is csökkent a gazdaság teljesítménye. A mostani visszaesés fő oka a negyedév során bekövetkezett természeti katasztrófák.
Nem csak a GDP növekedés, de a GDP deflátor is negatív lett a negyedik negyedévben. A várt -0,1% helyett -0,3% lett az inflációs mutató értéke.
Mind az amerikai, mind az európai határidős piacokon negatív hangulat uralkodott ma reggel.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.