Erste kommentár A legutóbbi előrejelzések szerint az amerikai szenátusban maradhat a republikánus többség. Ugyanakkor, ha kicsivel is, de a demokraták kerülhetnek többségbe a képviselőházban. Ez elég lesz arra, hogy...
A legutóbbi előrejelzések szerint az amerikai szenátusban maradhat a republikánus többség. Ugyanakkor, ha kicsivel is, de a demokraták kerülhetnek többségbe a képviselőházban. Ez elég lesz arra, hogy blokkolni tudják azokat a törvénytervezeteket, amelyek nem tetszenek nekik, ugyanakkor az elnök elleni bizalmatlansági eljárás valószínűleg elbukna. Az eljárást az alsóház kezdeményezi sima többséggel és a felsőház hagyja jóvá kétharmaddal. Azaz a bizalmatlanság a jelenleg várható eredmény szerint a felsőházban el fog bukni. Így nem kell félni, ha egyáltalán bárki is (piaci szereplő) félt ettől a forgatókönyvtől. A statisztikák különben azt mutatják, hogy a választások előtt a tőzsde általában gyengélkedik, míg a választások után az eredménytől függetlenül általában emelkedni szokott. Az S&P500 index grafikonjára nézve, erre meg is van az esély. Na meg arra is, hogy az index visszamenjen a csúcsközeli zónába.
Mindeközben az OTP és az olasz bankok is jól szerepeltek az EBA éves banki stressz tesztjén. Az OTP tőkemegfelelése 2020-ig 15,8 százalékra emelkedne a tavalyi 14,9 százalékról, pedig a stressz teszt alacsonyabb profitokkal számol, mint az OTP üzleti terve. Egy negatív forgatókönyv esetén is csak 12,4 százalékra esne vissza a bank tőkemegfelelése. Ennek örülünk, de szerintünk különösebb hatással nincs az árfolyamra, hiszen olyasmit tudtunk meg, amit eddig is sejtettünk. A Deutsche Bank gyengén, míg az Unicredit és az Intensa viszonylag jól szerepelt a teszten.
A mai napon összességében csökkenést várunk a DAX és a BUX indexben is a nap végére. A DAX az ünnepek alatt áttörte a 11.450 környéki ellenállást, és most már nem kéne ez alá visszaesnie. Ugyanakkor a BUX a 200 napos mozgóátlagra ért, amely megálljt parancsolhat neki, de hamarosan áttörésre kerülhet a szint, ha javul a nemzetközi hangulat, és ha legalább a vártnak megfelelő negyedéves eredményeket látunk majd itthon a hét folyamán.
Megijedt tegnap a 200 napos mozgóátlag közelségétől az S&P500 és a Nasdaq, így egy élesebb fordulatot követően előbbi végül 0,6%-kal, utóbbi 1%-kal esett vissza. A Dow 0,4%-kal értékelődött le.
A mai naptól ismételten magyar idő szerint 15:30-kor nyit az amerikai részvénypiac, miután hétvégén a tengerentúlon is megtörtént az időátállítás.
A közvélemény-kutatások alapján továbbra is megszerezhetik maguknak az Amerikai Kongresszus alsóházát a demokraták a holnapi időközi amerikai választásokon, azonban egyre szorosabbak az előrejelzések. A CBS News legfrissebb felmérése szerint a demokraták 225 helyet szereznének, amely alig több mint a szükséges 218, amivel még övék lenne az alsóház.
Alábbhagyott a hirtelen optimizmus az USA és Kína közti kereskedelmi megállapodást illetően, miután pénteken Larry Kudlow, Donald Trump fő gazdasági tanácsadója lehűtötte a kedélyeket. Kudlow azt nyilatkozta, hogy Trump eddig még nem kérte meg a kabinetet arra, hogy egy potenciális kereskedelmi megállapodás tervével álljanak elő, így a két ország közti feszült viszony még sokáig elhúzódhat.
Erős munkaerőpiaci adat érkezett pénteken az USA-ból, októberben a várt 200 ezer fővel szemben 250 ezer fővel bővült a nem-mezőgazdasági szektorban foglalkoztatottak száma. Ehhez pedig 3,1%-os átlagos órabér-emelkedés párosult, ami komolyabb emelkedés a korábbi 2,8%-ot követően, mindemellett a várakozásoknak megfelelő. A hírekre komolyabb mértékben emelkedtek az amerikai hosszú hozamok, a 10 éves átmenetileg ismét 3,2% fölé emelkedett.
A mai nappal ismét élesedtek az Irán elleni szankciók az USA részéről. Az olajszektor mellett a bankszektor és a hajózási szektor is komolyabb mértékben érintett. Japán, India és Dél-Korea már felmentést kaptak az USA-tól az olajat érintő szankciók alól, Kína pedig még tárgyal.
A pénteki rallyt erőteljesebb csökkenés követte ma az ázsiai piacokon. A Hang Seng 2,2%-ot, a Nikkei 1,6%-os, a Shanghai index pedig 0,7%-ot csökkent.
Pénteken még erőteljesen emelkedtek a piacok arra a hírre, hogy Donald Trump Twitteren bejelentette, hogy hosszú és jó egyeztetés zajlott közte és a kínai elnök között. Ezt a piacok úgy értelmezték, hogy enyhült a két ország közti kereskedelmi feszültség, de később az elnökhöz közel álló források kiábrándulást okoztak, szerintük ugyanis még korai megállapodásra számítani.
Hszi Csin-ping kínai elnök a Shanghai Expón a nyitott gazdaságok fontosságáról beszélt és bejelentette, hogy Kína csökkenteni fogja az import vámokat, azonban részleteket nem árult el. Bejelentette, hogy a külföldi befektetők előtt tovább szélesítik a befektetési lehetőségeket, a jelenleginél jobban kinyitják a kínai piacot például az egészségügy, az oktatás, a mezőgazdaság és a pénzügyi szolgáltatások területén is. A kínai gazdaság növekedése szerinte tartani fogja a tervezettet és meglátása szerint a gazdasági fundamentumok nem változtak az elmúlt hónapokban.
A japán jegybank elnöke, Kuroda a monetáris politika normalizálásáról beszélt, ami azért meglepő, mert a jegybank még rendkívül távol áll 2%-os inflációs céljától. Egyes várakozások szerint a japán jegybank megkezdheti a normalizálódást, amint meggyőződött róla, hogy a jövő évi ÁFA emelés nem okoz recessziót. Ennek ellenére a japán jen nem tudott erősödni a dollárral szemben.
Shanghaiban új kereskedési platformot hoznak létre kimondottan a technológiai vállalatok számára, azzal a céllal, hogy ezen cégek könnyebben jussanak finanszírozáshoz.
A Caixin felmérése alapján is 50 pont közelébe, 50,8 pontra csökkent a kínai szolgáltatóipari beszerzési menedzser index értéke októberben.
Japánban a Nikkei szolgáltatóipari beszerzési menedzser index 52,4 pontra emelkedett a korábbi 50,2 pontról.
Az amerikai határidős indexek a negatív tartományban voltak ma reggel, míg az európaiak vegyes képet mutattak. A DAX szintén mínuszos volt.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.