Erste kommentár Lassan a félidőhöz érünk. Eddig 229 társaság jelentett az S&P500 vállalatai közül. Az egy részvényre jutó összesített súlyozott eredmény 23 százalékkal...
Lassan a félidőhöz érünk. Eddig 229 társaság jelentett az S&P500 vállalatai közül. Az egy részvényre jutó összesített súlyozott eredmény 23 százalékkal növekedett, ami több mint 6 százalékpontos meglepetés a várakozásokhoz képest. Az árfolyamreakciók viszont enyhén szólva is vegyesek. Az ok egyszerű, vagy legalábbis annak tűnik. Lassan kifutnak a Trump-féle adócsökkentés pozitív hatásai, és jövőre a növekedés visszatérhet a normális 10 százalék körüli értékre. Illetve e körül is kockázatok vannak a globális lassulás miatt, amelyet a csökkenő beszerzési menedzser index adatok is alátámasztanak.
A DAX index esetében még ennél is rosszabb a helyzet. A 30-ból eddig jelentő 6 vállalat összesen majdnem 13 százalékos profitcsökkenést mutatott fel, ami 10 százalékpontos negatív meglepetés. Ez pedig nem a fényes jövő záloga.
A mai napon a BUX és a DAX index is a negatív tartományban zárhat. A különbség a két index között, hogy a BUX esetében a jövő héten a MOL eredményével induló jelentési szezonban nagy valószínűséggel alapvetően jó eredményekre számíthatunk.
Részben a tegnap piaczárás után jelentő Amazon és Alphabet vezetésével pattantak fel tegnap a vezető amerikai indexek és dolgozták le az előző napi esés nagyobb részét. A Nasdaq 3%-ot, az S&P500 1,9%-ot, a Dow 1,6%-ot emelkedett. A mai kereskedés azonban ismét negatívabb hangulatban telhet, mivel a fent említett vállalatok nem értek fel az általuk támasztott elvárásokhoz a gyorsjelentésekben.
Az Amazon 5,75 dolláros egy részvényre jutó tisztított eredménye jócskán felülmúlta a 3,14 dolláros konszenzust, azonban az 56,6 milliárd dolláros árbevétel (+29% év/év) minimálisan elmaradt a várakozásoktól. A felhőalapú szolgáltatásokból származó bevétel 6,7 milliárd dollár lett (+46% év/év), ami a várakozásoknak megfelelő volt. Az egyéb bevételek, amik főként a hirdetési bevételeket tartalmazzák, továbbra is ugrásszerűen növekednek, ezúttal 123%-kal év/év alapon 2,5 milliárd dollárra. A következő kiemelten fontos negyedik negyedévre 66,5 és 72,5 milliárd dollár közötti árbevételt vár a cég, ami érdemben elmarad a 73,8 milliárd dolláros konszenzustól. Az üzemi eredmény a 2,1-3,6 milliárd dollár közti sávban alakulhat az elemzők által várt 3,9 milliárd dollárral szemben. Ebben már az is közrejátszik, hogy november 1-től 15 dollárra emelte a minimálbért a cég az USA-ban. A jelentés összességében továbbra is igen erős növekedésről tanúskodik, azonban a konzervatívabb várakozás miatt 7%-os esést mutat a részvény piaczárás után.
A Google tulajdonos Alphabet részvényei is eséssel (-4%) reagáltak a tegnapi jelentés után, aminek a várttól elmaradó árbevétel volt a fő oka. Ez pontosan 33,7 milliárd dolláros árbevételt (+21% év/év) jelent a negyedévben a várt 34 milliárd dollárral szemben. A vállalat pénzügyi igazgatója szerint az erősebb dollár nyomta rá a bélyegét a nemzetközi bevételekre, amik a negyedévben 54%-ot tettek ki. A hirdetési bevételeken kívüli bevételek, amik főként a felhőalapú szolgáltatásokból származnak, 4,6 milliárd dollárra emelkedtek, 29%-ot növekedve év/év alapon. Ez elmaradt az előző negyedévi 37%-tól. Jó hír azonban, hogy a pénzügyi igaugató szerint fontos új üzletek kötöttek a negyedévben ezen a fronton. Azok a díjak, amiket a Google a partnereinek fizet, hogy ők az ügyfeleiket a Google keresőjére irányítsák (traffic aquisition costs: TAC) a hirdetési bevételek 23%-át tették ki, ami stagnálás az előző negyedévhez képest. Az egy részvényre jutó profit tekintetében ismét erős képet mutatott a cég, ez 13,1 dollár lett a várt 10,4 dollárral szemben. Az Amazonhoz hasonlóan itt is erős az összkép, de a felfokozott várakozásoknak ez rövidtávon kevés volt.
Az Intel ismét rácáfolt a kétkedőkre negyedéves gyorsjelentésében, miután 19,2 milliárd dolláros árbevételen (+19% év/év) (várt: 18,1 milliárd dollár) 1,4 dolláros tisztított EPS-t jelentett (várt: 1,15 dollár). A most folyó negyedévre ráadásul részvényenkénti 1,22 dolláros eredményt vár a cég a konszenzus által prognosztizált 1,09 dollárral szemben, míg a teljes évre 4,53 dollárt a várt 4,16 dollárral szemben. A vállalat mindhárom fő üzletágban felülmúlta az elemzői várakozásokat. A PC üzletágból származó bevételek 16%-kal emelkedtek év/év alapon, ami továbbra is bizonyíték arra, hogy megfordulni látszik a PC piacon 7 éve tartó csökkenő trend. A vállalat megbízott vezérigazgatója arra figyelmeztetett, hogy a kereskedelmi háború még komolyabb kihívások elé állítja a céget jövőre, ami kissé visszafogta a jelentés utáni optimizmust. Így végül 1%-kal emelkedtek piaczárás után a cég részvényei.
Kisebb csökkenést mutattak az ázsiai indexek ma reggel. A Nikkei és a Shanghai index is 0,4%-ot csökkent, míg a Hang Seng 1,1%-kal került lejjebb.
Több megállapodást is kötött egymással a mai találkozón Kína és Japán, annak ellenére is, hogy az elmúlt években kimondottan feszült volt a viszony, ugyanis vitában állnak egy szigetcsoport miatt. A megállapodás-csomag összesen 50 elemű és többek között 29 milliárd dollár értékű deviza swap megállapodást is tartalmaz. A kínai kereskedelmi miniszter 500 fős gazdasági delegációval érkezett, ami azt jelzi, hogy a közeljövőben élénkülhet a két ország közti gazdasági kapcsolat.
Névtelen források szerint a japán jegybankon belül többen is támogatnák, ha szélesebb sávban mozogna a 10 éves japán államkötvények hozama, mint a jelenlegi 20 bázispontos sáv. Azonban ezek az információk is csak 25 bázispontos tolerancia sávról szólnak. Vagyis érdemben nem befolyásolnák a kötvénypiacot, de jelzik, hogy a közeljövőben akár tovább szélesíthetik majd a sávot.
Mind az amerikai, mind az európai határidős piacok a negatív tartományban voltak ma reggel.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.