Erste kommentár Megint a technológia vezette az esését, de a nyersanyag-kapcsolt és kommunikációs cégek is a célkeresztben voltak, miközben általános eladási hullám volt a börzéken. Az ok a...
Megint a technológia vezette az esését, de a nyersanyag-kapcsolt és kommunikációs cégek is a célkeresztben voltak, miközben általános eladási hullám volt a börzéken. Az ok a globális gazdasági lassulástól való félelem. Így a Nasdaq október folyamán már több mint 10 százalékkal esett. Ha az európai gyorsjelentéseket nézzük, akkor nincs okunk az örömre, míg az USA-ban inkább jó eredményeket láthatunk. Ugyanakkor azzal mindenki tisztában van, hogy „ennyi volt” a Trump-féle adócsökkentésből adódó extra bővülés. Jövőre már visszatérhet a normális 10 százalék körüli bővülés. Mindez úgy, hogy a Fed legújabb gazdasági felmérése (Bézs könyv) szerint amúgy az amerikai gazdaság alapvetően jól van. A gazdasági bővülés nem túlfűtött, normális mederben zajlik, akárcsak az árak emelkedése. Azaz sem kamatemelési kapkodásra, sem támogatásra nincs szüksége a gazdaságnak.
A mai napon továbbra is a negatív hangulat az úr a piacokon. A DAX indexben 11.000 pont környékén van támaszszint, míg a BUX közel van egy emelkedő trendvonalhoz, ami eddig háromszor fogta meg a csökkenést.
Megint begyorsult az esés tegnap az amerikai részvénypiacokon, a Nasdaq 4,4%-kal, az S&P500 3,1%-kal, a Dow 2,4%-kal esett. Az esés ismételten technikai jellegű volt, nem volt érdemi kiváltó hír.
Piaczárás után több pozitív gyorsjelentés is érkezett, a negatív hangulatban azonban valószínűleg visszafogott árfolyamreakcióra lehet csak számítani. A Microsoft első negyedéves egy részvényre jutó eredménye 1,14 dollár lett a várt 0,96 dollárral szemben, mindezt 29,1 milliárd dolláros árbevételen (+19% év/év) a várt 27,9 milliárd dollárral szemben. A vállalat Azure névre keresztelt felhőalapú szolgáltatásokat nyújtó platformja 76%-os év/év alapú árbevétel-növekedést ért el az előző negyedévi 89%-ot követően. Ez ugyan érdemi lassulás, de a vállalat várakozásaiknak megfelelő volt. A vállalat többi felhővel kapcsolatos szolgáltatását is beleszámítva 24%-kal nőtt az üzletág árbevétele, 8,6 milliárd dollárra a várt 8,3 milliárddal szemben. A most folyó negyedévre 31,9 és 32,7 milliárd dollár közötti árbevételt vár a cég, ami nagyjából megfelel konszenzusnak. Piaczárás után 2%-kal emelkedtek a részvények.
Nagyot szólt a Tesla harmadik negyedéves gyorsjelentése, miután a várt egy részvényre jutó 0,19 dolláros tisztított veszteséggel szemben 2,9 dolláros részvényenkénti profitot ért el a cég, ezzel valóban profitábilissá válva, ahogyan azt korábban Elon Musk ígérte. Mindezt a vártnál jobb, 6,8 milliárd dolláros árbevételen érte el a cég. A Model 3-mal kapcsolatban jó hírekkel szolgált a cég, miszerint az egy kocsi legyártásához szükséges effektív munkaidő 30%-kal esett negyedév/negyedév alapon. Eközben Musk szerint nagyon keresett a kocsi, nagyjából 500 ezer - 1 millió darabot rendelhetnek belőle évente. A vállalat szerint a negyedévben a Model 3-as volt az ötödik legtöbbet eladott kocsi, és az első, amennyiben az eladásokból származó árbevételt nézzük. A kedvező jelentést követően 10%-kal emelkedtek a vállalat részvényei piaczárás után.
Megkönnyebbülhettek a befektetők a Ford harmadik negyedéves gyorsjelentését követően, ugyanis az autóipart utóbbi időben sújtó problémák ellenére nem tartogatott érdemi negatív meglepetést. Az egy részvényre jutó tisztított profit a vártnak megfelelő 0,29 dollár lett, amit a várt feletti 34,7 milliárd dolláros árbevételen (+3% év/év) ért el a cég. A cég jó úton halad egész éves 1,3-1,5 dollár közötti EPS várakozásának elérése felé. A vállalat közölte, hogy az autóipart érintő bizonytalanság és a növekvő alapanyag költségek miatt nem fogja tudni elérni 8%-os üzemi marzs célját2020-ra, ez azonban nem jelentett meglepetést. Az USA-ban továbbra is hasítanak a Ford érétkesítései, míg a kínai piac továbbra is gyengélkedik. Piaczárást követően 4%-kal emelkedett az árfolyam.
22%-os esést mutattak piaczárás után tegnap az AMD részvényei, miután nem tudott a cég felérni a felfokozott várakozásokhoz, amik az utóbbi hónapokban kialakultak vele szemben. A vállalat profitja 102 millió dollár lett a negyedévben a várt 106 millió dollárral szemben, amihez 1,65 milliárd dolláros árbevétel párosult a várt 1,7 milliárd dollárral szemben. A most folyó negyedévre 1,45 milliárd +/-50 millió dolláros árbevételt vár a cég, ami elmarad az 1,6 milliárd dolláros elemzői konszenzustól. A Ryzen processzorok jól teljesítettek, azonban a grafikus kártyák iránt a vártnál gyengébb volt a kereslet. Ezt a cég azzal indokolta, hogy több viszonteladó csökkenteni akart készletein a negyedévben, ami a vezérigazgató szerint még két negyedévig eltarthat. A vállalat szerint az USA és Kína közti kereskedelmi háború nem befolyásolta érdemben a keresletet.
A vártnak megfelelő eredménnyel rukkolt elő a Visa a negyedik gazdasági negyedévre, míg 2019-re is a konszenzusnak megfelelő eredmény-várakozást tett közzé. Piaczárás után 2%-kal emelkedett az árfolyam.
Továbbra is tart a divergencia az USA és a többi fejlett gazdaság növekedése között, legalábbis erről tanúskodnak a legfrissebb beszerzési menedzser indexek. A feldolgozóipari index 55,9 pontra ugrott az USA-ban az előzetes októberi adatok szerint a várt 55,3 ponttal szemben. A szolgáltatóipari index 54,7 pontra ugrott a korábbi 53,5 pontról a várt 54 ponttal szemben. Ezek az adatok arról tanúskodnak, hogy továbbra is tart a részben az adóreformoktól fűtött lendület az Egyesült Államok gazdaságában.
Nem hozott meglepetést a Fed Bézs könyve. Továbbra is a szakképzett munkaerő hiányáról panaszkodnak a cégek, ennek ellenére azonban továbbra is csupán szerény mértékben növekednek a bérek.
Ázsiára is átterjedt az Amerikából indult eladási hullám. A Nikkei 3,6%-ot, a Hang Seng 2,1%-ot, a Shanghai index pedig 1,7%-ot zuhant.
Két, a kínai államhoz kötődő befektetési alap 4,5 milliárd dollár értékben csökkentette befektetéseit és ezzel lényegében teljesen felszámolta portfolióját a harmadik negyedévben mindenféle magyarázat nélkül. A piac találgatja, hogy mi történhetett, ugyanis a kínai állam pont, hogy aktív vásárlásokat ígért a piac stabilizálása érdekében, így a piac abban reménykedik, hogy csak átalakították a stratégiát és más alapokhoz kerültek át a vagyonelemek.
A kínai jegybank 2017. január óta a leggyengébb szintre csökkentette a jüan árfolyamát.
Ismét éleződik a feszültség az USA és Kína között a vitatott hovatartozású Tajvan miatt, miután két amerikai hadihajó megközelítette a Kína érdekeltségébe tartozó szigetet. A kínai védelmi miniszter közlése szerint rendkívül veszélyes minden olyan beavatkozás, ami Kína hatalmát gyengítené a szigeten.
Az amerikai határidős piacok a pozitív, az európaiak a negatív tartományban voltak ma reggel.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.