Itt az idő! Ma délelőtt 10 órakor megtudhatjuk a német alkotmánybíróság döntését, amely valószínűleg nem lesz egyértelmű. Azt gondoljuk, hogy ugyan átengedi az ESM-et, de azért valamiféle feltételeket szabni fog a német kormánynak. Ha ezek viszonylag könnyen teljesíthetők, akkor az emelkedés folytatódhat a piacokon, figyelve a holnapi Fed ülésre. A piacok egyébként...
- Emelkedés a nyersanyagok piacán
- Gyengült a dollár az euróval szemben
- Emelkedés jellemezte a távol-keleti piacokat
- Megemeltük Richter és Egis célárunkat
- A német alkotmánybíróság döntéséig enyhe emelkedésre, majd egy esetleges pozitív döntés után további emelkedésre számítunk ma
- Ma 10 órakor dönt a német alkotmánybíróság az ESM jogszerűségéről. A pozitív döntés a feltétele, hogy életbe lépjen a válságkezelő alap, és az ECB kötvényvásárlási programja.
- Portugália haladékot kapott a trojkától, a költségvetési hiányt 2013 helyett 2014-re kell 3% alá csökkentenie.
- Más fontos esemény is lesz ma, az Apple nagy várakozások közepette mutatja be az új iPhone-ját.
- A legtöbb szektorindex is a pozitív oldalon fejezte be a kereskedést, az energia (0,9%) és a pénzügy (0,8%) vezetésével.
- Az USA kereskedelmi minisztériuma tegnap publikálta a júliusi külkereskedelmi mérleg alakulását. A várt 1,3% helyett 0,2%-kal nőtt a kereskedelmi mérleg hiánya, vagyis -41,9 milliárd dollárról -42 milliárd dollárra, miközben a piac 44 milliárd dolláros deficitet várt.
- A Moody’s figyelmeztette az Egyesült Államokat, hogy amennyiben az elnökválasztás után az új költségvetés nem támogatja középtávon az államadósság csökkentését, akkor a hitelminősítő megvonhatja USA jelenlegi „AAA” osztályzatát. A hírre a dollár gyengülni kezdett.
- A Facebook alapítója, Marck Zuckerberg egy interjúban arról beszélt, hogy a mobil hirdetésekkel hosszabb távon nagyobb lehet majd a bevétele, mint a hagyományos (asztali gépeken futó) hirdetésekkel. Az optimista interjút követően 3%-ot emelkedett a papír árfolyama.
- Tovább folytatta az olaj az emelkedést, és áttörte a 200 napos mozgóátlagot is, sőt, ma is fölötte sikerült nyitnia. Az árfolyam 96,29-ről 97,17 dollárig emelkedett. Az árfolyam emelkedésére az elmúlt napokban is a kereslet felfutására irányuló spekuláció hatott, mely ma a német alkotmánybíróság döntése, illetve a holnapi FED kamatdöntő ülés után, kedvező bejelentés esetén ismételten felerősödhet.
- A Moody’s figyelmeztetésének hatására gyengült tegnap a dollár árfolyama, melynek során az EUR/USD árfolyama áttörte a 200 napos mozgóátlagot. Az árfolyam 1,2758-ról 1,2855-ig emelkedett és a vártnál kisebb amerikai külkereskedelmi hiány sem tudta megállítani a dollár gyengülését. Az euró erősödését az is segítette, hogy az olasz 2. negyedéves GDP-t felfelé módosították, ugyanakkor még így is csökkenés látható.
- A kínai gazdaságélénkítés lehetőségének újabb előtérbe kerülése jótékonyan hatott az ázsiai piacokra. A Nikkei 1,55%-ot, a Hang Seng 1,09%-ot emelkedett, ugyanakkor a Shanghai index 0,12%-ot veszített értékéből.
- Indiában júliusban az előző évhez képest az ipari termelés a várt 0,5% helyett csak 0,1%-kal emelkedett.
- Japánban tegnap publikálták a szerszámgépek rendelésállományának a változását, ma pedig a gépbeszerzések nagyságának változását, ami év/év alapon 1,7%-kal emelkedett, szemben a várt 3,6%-os csökkenéssel. Az adat különösen jónak tekinthető az előző adathoz képest, ami 9,9%-os csökkenésről számolt be.
- A MOL tegnap jelentette be, hogy az INA olajat talált a horvátországi Privlaka mezőn. A tesztadatok napi 600 hordós kapacitást mutatnak, ami a régióban ugyan jelentős, de a cégcsoport teljes kitermelésének mindössze 0,5%-át teszi ki. További mezőfejlesztésre is szükség van. Ami meglepő, hogy a találat már 1.000 méteren jelentkezett, ami magasabb jövedelmezőséget sugall. Az hír kedvező, de árfolyamhatása a napi árfolyam ingadozáson belül marad.
- A Gulf Keystone tegnap tette közzé második negyedéves eredményét. Az 50%-os valószínűséggel kitermelhető mennyiséget 12,4 milliárdra emelték a Shaikan mezőn, ahol a MOL jelenleg 25%-os részesedéssel rendelkezik, de ez később 15%-ra csökkenhet. Jövő év közepére a Gulf Keystone napi 30.000-40.000 hordó, 2015-re pedig 150.000 hordó olajat szeretne kitermelni a mezőn. Ez mintegy 10%- kal emelné meg a MOL kitermelését. A Gulf Keystone továbbra is fontolgatja a Akri Bijeel blokkban meglévő 20%-os részesedésének eladását. Ennek a blokknak a MOL az operátora.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.