Erste kommentár Alapvetően lefelé tendáló, de egy-két esetben fölfelé kiugró beszerzési menedzser indexet láthattunk a tegnapi napon. Az Egyesült Államokban mind az ipari (54,5), mind a szolgáltató szektor (55,2)...
Alapvetően lefelé tendáló, de egy-két esetben fölfelé kiugró beszerzési menedzser indexet láthattunk a tegnapi napon. Az Egyesült Államokban mind az ipari (54,5), mind a szolgáltató szektor (55,2) indexe tovább csökkent, s ezzel az ipari index az áprilisi lokális csúcsot (56,5) követően már a tavaly decemberi szintre esett vissza. Ugyanakkor ezek az értékek még mindig egy egészségesen bővülő gazdaság képét festik fel. Talán egy kicsit aggasztóbb az európai csökkenés, hiszen a decemberi 60 fölötti értékeket követően és a júliusi átmeneti emelkedés után, újra csökkenést láthattunk 54,6-ra az európai kompozit indexben. Mindeközben a német és a francia szolgáltatóipari indexek növekedni tudtak. Ugyanakkor itt is elmondható, hogy (i) ezek még továbbra is egészséges bővülést mutató indexek (pláne ha megáll a lassulás a jelenlegi szinten), ugyanakkor (ii) a tavaly év végi magas szintekről idénre amúgy is egy lassulás volt várható. Egy szó mint száz, reménykedünk a „soft landing”-ben, és bízunk benne, hogy az elkövetkező hónapokban nem látunk további csökkenést.
Mindeközben a piacok oldalazó üzemmódba kapcsoltak. A mai napon kis emelkedés néz ki a DAX indexben, amit inkább oldalazásnak tudnánk be. Itthon viszont az oldalazás álcája alatt, talán egy kis csökkenés lehet a nap végére.
Minimális eséssel fejezték be a tegnapi kereskedést a vezető amerikai indexek, a Dow 0,3%-kal, az S&P500 0,2%-kal, a Nasdaq 0,1%-kal esett vissza.
Hiába fűztek egyesek nagyobb reményeket ahhoz, hogy az USA és Kína közti tárgyalások véget vethetnek a köztük dúló kereskedelmi konfliktusnak, az ügyhöz közel álló források szerint nem történt érdemi előrelépés a korábbi álláspontokhoz képest. Kínai hivatalnokok szerint az amerikai követelések három részre oszlanak. Az egyik ezek közül az országok közti kereskedelmi deficit csökkentése, ami relatíve könnyen kivitelezhető lenne. A következő a kínai gazdaság kinyitása, amiben már relatíve jól halad Kína. Az ország többek között tegnap jelentette be, hogy a vártnak megfelelően mostantól eltörli a külföldi tulajdonrészre vonatkozó limitet a hazai bankokban és alapkezelőkben. A harmadik pontban azonban továbbra sem tudnak dűlőre jutni a felek, ami főként a kínai ipar állami támogatását és a „Made in China 2025”-ös terv visszafogását illeti. Ennek bolygatásáról Kína hallani sem akar. Ezzel pedig legkorábban szeptember 6-án életbe léphetnek az újabb importvámok, immáron 200 milliárd dollárnyi kínai termékre, amikre hasonló mértékű válasz érkezhet. A hírekre nem volt látható érdemi piaci reakció.
Az amerikai gazdasági növekedés sem tud már ellenállni az idei évben kezdődött globális lassulásnak, legalábbis erről tanúskodnak az előzetes augusztusi beszerzési menedzser indexek. A feldolgozóipari index 55,3 pontról 54,5 pontra esett vissza a várt 55 ponttal szemben, míg a szolgáltatóipari index 55,2 pontra esett vissza az előző havi 56 pontról a várt 55,8 ponttal szemben. Abszolút értelemben továbbra is jónak számítanak ezek az értékek, a kompozit mutató értéke nagyjából 2,5% GDP növekedésnek felel meg a múltbeli adatok alapján.
Kiderült miért hagyhatott fel a Morgan Stanley is a Tesla részvények követésével, ugyanis egy az ügyhöz közel álló forrás szerint Elon Musk felkérte a céget, hogy személyes tanácsadóként működjön közre a Tesla esetleges tőzsdei kivezetésének kapcsán.
Noha nem zárult érdemi előrelépéssel az USA és Kína közti kereskedelmi tárgyalások újabb köre, az ázsiai indexek relatíve jól tartják magukat. A Nikkei 0,9%-kal, a Shanghai index 0,4%-kal emelkedik, a Hang Seng 0,2%-kal csökken.
Könnyen lehet, hogy a japán részvénybefektetők a ma hajnali gyenge júliusi inflációs adatnak örültek, ami elmaradt a várakozásoktól, így továbbra is hosszan tartó ultralaza monetáris politika irányába mutatnak. A headline adat 0,9%-os drágulást mutatott év/év alapon, ami ugyan felülmúlja az előző havi 0,7%-ot, de elmarad az 1%-os elemzői konszenzustól. A maginfláció továbbra is nagyon alacsony, csupán 0,3%-on áll, ami megegyezik a konszenzussal és minimális emelkedést mutat júniushoz képest.
Az amerikai határidős indexek a pozitív tartományban voltak ma reggel, míg az európaiak vegyes képet mutattak. A DAX szintén pluszban volt.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.