Erste Kommentár Az elmúlt napokban történelmi mélypontra csökkent a Deutsche Bank árfolyama annak köszönhetően, hogy az amerikai leány megbukhat, a Fed stressz tesztén. A félelem jogos volt. A DB amerikai leánya nem fizethet...
Az elmúlt napokban történelmi mélypontra csökkent a Deutsche Bank árfolyama annak köszönhetően, hogy az amerikai leány megbukhat, a Fed stressz tesztén. A félelem jogos volt. A DB amerikai leánya nem fizethet osztalékot az anyának és bármiféle tőketranszferre is csak a Fed engedélyével kerülhet sor. A Morgan Stanley és a Goldmann sem emelheti az osztalékot a gyenge tőkemegfelelés miatt. Ugyanakkor a Wells Fargo 70, míg a JP Morgan 16 százalékkal tervezi az osztalékát növelni. A DB amerikai leányának bukása a stressz teszten különben nincs számottevő hatással a DB-re hiszen a likviditási helyzete az anyabanknak jó, s így az osztalék fizetést sem érinti ez a malőr számottevően. Így az elmúlt napok eladói nyomása csökkehet a részvényeken, a mai napon.
Mindeközben az EU csúcson is felszállt a füst a migránskérdésben. Sikerült közös nyilatkozatot kiadni és maradt az önkéntesség. Zárt menekült táborokat hoznak létre önkéntes alapon. Ez elsősorban Olaszországot és Görögországot érinti, s az uniós határok komolyabb védelmét is jelenti.
Összességében javult a nemzetközi hangulat, amely ma emelkedésben csapódhat le mind a DAX, mind a BUX esetében is.
Emelkedéssel zárták a tegnapi kereskedést a vezető amerikai részvényindexek, ráadásul mindezt azelőtt, hogy a Fed stressztesztjének eredményei napvilágot láttak volna. A Dow 0,4%-kal, az S&P500 0,6%-kal, a Nasdaq 0,8%-kal került feljebb.
Emelkedést mutatott a tegnapi piaczárás utáni kereskedésben a nagy amerikai bankok árfolyama, azt követően, hogy túlnyomórészt sikerrel vették a Fed stressztesztjének második körét. Az amerikai bankok mindegyike átment a teszten, azonban a Morgan Stanley és a Goldman Sachs a korábbi szinteken hivatott tartani részvényesi juttatásainak mértékét. Mellettük a J.P. Morgan-nek is vissza kellett vennie a tervezett juttatások mértékéből, azonban ezzel együtt is 16%-kal emelkednek ezek a banknál összesen 32 milliárd dollárt kitéve. A többi nagyobb banknál a Fed módosítás nélkül jóváhagyta a részvényesi juttatási terveket. Ezzel az amerikai bankok összességében 170 milliárd dollárnyi osztalékfizetést és részvény-visszavásárlást hajthatnak végre a következő év során, ami nagyjából 20%-os növekedés a megelőző időszakhoz képest. A külföldi bankok esetében a Deutsche Bank a várakozásokkal összhangban megbukott a teszten a gyenge kockázatkezelés miatt. A Fed idén relatíve szigorú kritériumokat szabott a tesztre, ugyanis egy olyan válság-szcenárióból indult ki, ahol a részvényárak 65%-kal esnek és a gazdaság 8,9%-kal zsugorodik.
Kalifornia államban jóváhagytak egy, az emberek adatbiztonságát védő törvényt, ami az európai Egységes Adatvédelmi Szabályokhoz (GDPR) hasonlóan hivatott védeni a fogyasztókat. Ez az első jele annak, hogy Amerikában is hasonló szabályozások érkezhetnek rövid időn belül, mint az EU-ban, ez pedig a nagy techóriásoknak, mint a Google vagy a Facebook okozhat fejtörést.
A jen gyengülése és a kínai jegybank piacnyugtatása okozott ma örömet az ázsiai kereskedésben. A Nikkei 0,2%-kal, a Hang Seng 1,4%-kal, a Shanghai index 2,2%-kal emelkedik.
2,2%-ra esett a munkanélküliségi ráta Japánban az előző havi és a várt 2,5%-kal szemben, ezzel 26 éves mélypontjára süllyedt a mutató. Ez az alacsony adat sem elég azonban ahhoz, hogy érdemi inflációt csiholjon a gazdaságban. A júniusi fogyasztói áremelkedés ugyan 0,2 százalékponttal meghaladta a várakozásokat, azonban ezzel együtt is csupán 0,6%-os növekedést mutatott év/év alapon.
A májusi ipari termelési adatok is kijöttek Japánban, amik nagyjából stagnálást mutattak az előző havi 0,5%-os növekedéssel és a várt 1%-os visszaeséssel szemben.
A kínai jegybank friss közleménye szerint, az intézmény igyekszik a gazdasági növekedést stabilan tartani és a piaci várakozásokat stabilizálni. Mindezt azután jelentette be a jegybank, hogy a kínai részvénypiacon gyakorlatilag beköszöntött a medve és a jüan is komolyabb nyomás alá került. Traderek szerint valahol a 6,7-es dollárral szembeni jüan árfolyam lehet az a pont, ahol elkezdene interveniálni a jegybank. A hírekre kisebb fellélegzés volt tapasztalható a kínai eszközökben.
Mind az európai, mind az amerikai határidős piacokon pozitív hangulat uralkodott ma reggel.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.