Erste kommentár Tegnap döntött az EKB. Szeptember után, decemberig folytatódik a mennyiségi lazítás, de a jelenlegi havi 30 milliárd euró helyett 15 milliárddal. Ez nagyjából a piaci várakozásoknak felel meg,...
Tegnap döntött az EKB. Szeptember után, decemberig folytatódik a mennyiségi lazítás, de a jelenlegi havi 30 milliárd euró helyett 15 milliárddal. Ez nagyjából a piaci várakozásoknak felel meg, talán egy picit jobb annál. A döntés után felrobbantak a piacok. Pedig az előrejelzések romlottak, hiszen a GDP növekedési kilátásokat 2,4 százalékról 2,1 százalékra csökkentették, míg az inflációs előrejelzést 1,4 százalékról 1,7 százalékra emelték. Ez pedig inkább azt mondja, hogy nem kellett volna oly nagyon örülni. Így a tegnapi emelkedés inkább „short covering”-nak tűnik számunkra.
Az OTP egy technikai szintig emelkedett, legalábbis a 15 perces grafikon szerint. Így a mai napon csökkenhet, ahogy k a BUX és a DAX index is. Ugyanakkor a Richterben furcsa mozgást láttunk. Miközben a forint gyengülése kedvez neki, hiszen eliminálja a rubel gyengélkedéséből adódó negatív hatást, a részvényt beadták, hogy aztán rájöjjenek, hogy valami nincs rendben. 1 forint EUR/HUF gyengülés 1,3 milliárd forinttal javítja az éves adózás előtti eredményt „ceteris paribus”. A forint pedig most elsősorban Pleschinger monetáris tanácstag galamblelkű nyilatkozatának köszönhető. Ugyanakkor felhívjuk a figyelmet arra, hogy most más világban élünk, mint 10 évvel ezelőtt. Most negatív visszacsatolás van, azaz a gyengülő forint a makrogazdasági mutató számainkat alapvetően javítja, miközben az inflációs hatása mintegy 40 százalékban jelenhet meg (importált fogyasztási javak). Különben az idei és a tavalyi átlagár alapján 1,24 százalékkal gyengült a forint, ami 0,5 százalékponttal emeli az inflációt, míg ha a jelenlegi áron marad az euró (323.8 forint), akkor 4,74 százalékos változást láthatunk, amely két lépcsőben (idén és jövőre) összesen 1,9 százalékponttal dobhatja meg az inflációt. Azaz a jelenlegi ármozgások alapján szerintünk nem kellene kétségbe esni. Ugyanakkor technikai szinteket 324 és 328 forintnál láthatunk.
A technológiai szektor húzta az amerikai piacokat tegnap. A Nasdaq 0,9%-ot, az S&P 0,3%-ot emelkedett, míg a Dow index 0,1%-ot csökkent.
Az ügyhöz közel álló források szerint Trump jóváhagyta a kínai termékek ellen irányuló vámok kivetését 50 milliárd dollár összértékben. A vámmal sújtott termékek körét ma hozzák nyilvánosságra, de egy előzetes lista szerint 1.300 termék lehet érintett. A vámok hamarosan életbe is léphetnek, de konkrét dátum még nem hangzott el.
A videó szolgáltatások terén erősítene az Apple és ennek érdekében meg nem erősített hírek szerint egyeztetéseket folytatnak az ír Cartoon Saloon nevű animációs céggel a terjesztési jogokról. A médiaszolgáltatások piacán egyre nagyobb a verseny, a Netflix, a Google és az Amazon is ezen a téren igyekszik erősíteni pozícióját.
Tegnap lezárult az AT&T és a Time Warner fúziója. Az ügyletet még 2016 második felében jelentették be, de a lezárás a versenyhatósági vizsgálatok miatt meglehetősen hosszúra nyúlt.
Vegyes teljesítményt nyújtottak az ázsiai részvényindexek. A Nikkei 0,6%-ot emelkedett, a Hang Seng stagnált, a Shanghai index viszont 0,6%-os csökkenésével 2016 óta nem látott értékre esett és 3.000 pont alatt is járt ma az index. A Shanghai index csökkenésének oka, hogy Amerika ma hozza nyilvánosságra azt a Trump által jóváhagyott listát, mely a vámokkal sújtott termékek körét tartalmazza.
A japán jegybank a várakozásoknak megfelelően nem változtatott a monetáris kondíciókon. Az alapkamat változatlanul -10 bázispont, a 10 éves állampapírok hozamcélja pedig 0%. Bár a világban egyre több helyen üti fel fejét az infláció, Japánban nem ez a helyzet. A maginflációra vonatkozó 1%-körüli előrejelzését 0,5-1% közé módosította a jegybank, vagyis a januári előrejelzéshez képest alacsonyabb inflációt várnak. Az infláció hiánya pedig konzerválhatja a laza japán monetáris politikát. A döntést követően a jen enyhén gyengült a dollárral szemben.
Májusban az ingatlanárak hó/hó alapon 0,8%-kal emelkedtek, ami gyorsabb mértékű növekedés, mint amit áprilisban láttunk.
Vegyes képet mutattak a határidős piacok ma reggel. Az amerikai indexek a negatív, míg az európaiak a pozitív tartományban voltak.
A Richter június 13-án 24.000 darab saját részvényt vett 5.538 forintos átlagáron.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.