Erste kommentár Pénteken az európai gyógyszerügynökség emberi fogyasztásra szánt gyógyszerek bizottsága (EMA, CHMP) megerősítette a PRAC véleményét, s annak megfelelő változtatások...
Pénteken az európai gyógyszerügynökség emberi fogyasztásra szánt gyógyszerek bizottsága (EMA, CHMP) megerősítette a PRAC véleményét, s annak megfelelő változtatások alkalmazását javasolja mind a gyógyszerleírásban, mind az orvosoknak. Azaz: (i) az anamnézis során ki kell térni a korábbi májbetegségekre, s ha az pozitív, akkor a gyógyszer nem adható; (ii) alapvetően műtét előtt egy ciklusra (3 hónap) alkalmazható a gyógyszer havi májenzim vizsgálat (vérvétel) mellett; (iii) egy cikluson túl csak akkor adható a gyógyszer, ha a mióma nem operálható. Most az európai bizottságnak (EB) 67 napja van a döntés meghozatalára, amely várhatóan az EMA döntésének jóváhagyása lesz. Így a gyógyszer akár július-augusztus során piacra kerülhet. Szerintünk a döntés minimálisan érintheti a gyógyszer forgalmát a korábbi értékhez képest, mert számításaink szerint eddig is tipikusan egy kezelési ciklust vettek igénybe az érintett hölgyek esetében. Ráadásul, míg ez a gyógyszer nem volt, az esetek 70-80 százalékában a műtét a méh eltávolításával végződött. Ez pedig azt sugallja, hogy a kieső árbevétel idén nagyobb, míg a jövőben kisebb lehet az eredeti tervekhez képest. Így a 42 milliárd forintos korábbi leírás is túlzott óvatosságnak tűnik számunkra. Még valami. A hatóság azt is kikötötte, hogy további vizsgálatokat is kell folytatni a Richternek, ennek költségét néhány millió dollárra tesszük. Vagyis ez sem számottevő. Így egy kicsit értehetetlennek tűnik számunkra a pénteki árfolyamcsökkenés.
Mindeközben a piacok továbbra is optimista hangulatban vannak. Így itthon és Németországban is további emelkedésre számítunk a mai napon.
Noha 32%-ról 44%-ra emelkedett az idei negyedik kamatemelés valószínűsége az USA-ban a kedvező májusi munkaerőpiaci adatokat követően, a részvénypiac inkább a továbbra is kedvező gazdasági kilátásoknak tulajdonított nagyobb jelentőséget. A Nasdaq 1,5%-kal, az S&P500 1,1%-kal, a Dow 0,9%-kal emelkedett. Ezzel a technológiai index egyre közelebb kerül történelmi csúcsához, ami már csupán 83 pontra, kicsivel több, mint 1%-ra van.
A kedvező munkaerőpiaci adatok mellett az ISM feldolgozóipari indexe is pozitív képet mutatott pénteken az amerikai gazdaságról. Az index értéke két hónapnyi visszaesést követően ismét emelkedni tudott, ezúttal 58,7 pontra a várt 58,2 és az előző havi 57,3 ponttal szemben. Ezzel 2017 januárja óta megszakítás nélkül 55 pont felett tartózkodik a mutató. Az új megrendelések kifejezetten jól alakultak, ami arra enged következtetni, hogy a következő hónapokban is kitarthat ez a lendület.
A Nemzetközi Légi Szállítási Szövetség (IATA) friss előrejelzése szerint 2018-ban 33,8 milliárd dollár lehet globálisan a légitársaságok profitja, ami 12%-kal kevesebb a szervezet decemberi előrejelzésénél, ami 38,4 milliárd dollár volt. A változtatást a szervezet a magasabb üzemanyag- és bérköltségekkel indokolta. A közlemény jól rávilágít arra, hogy a megugró kőolajárak és az egyre növekvő bérek együttese nyomást helyezhet a marzsokra több iparágban szerte a világban. A légiközlekedés mellett a kiskereskedelem is ebbe a kategóriába tartozhat.
Igen optimista hangulatban kezdődött a kereskedés a héten az ázsiai piacokon, a kedvező amerikai makroadatok okozta pénteki jó hangulat még most is érezteti hatását. Emellett pénteken ismét terítékre került az USA és Észak-Korea közti találkozó (június 12.), ami szintén pozitív hatással van a tőzsdékre. A Nikkei 1,4%-kal, a Hang Seng 1,5%, a Shanghai index 0,6%-kal emelkedik.
Az amerikai és a kínai delegáció újabb tárgyalását követően vasárnap Kína arra figyelmeztetett, hogy amennyiben az USA valóban kiveti az 50 milliárd dollár értékű kínai termékre a 25%-os importvámot, akkor a két fél közti egyezség tárgytalan. A pontos részletek egyik fél részéről sem szivárogtak ki, azonban továbbra is Kína kereskedelmi mérleg többletének csökkentése volt az egyik fő pont az USA-val szemben. Az USA által beharangozott importvámok jelen állás szerint kicsivel június 15. után lépnének életbe.
Mind az amerikai, mind az európai határidős piacokon pozitív hangulat uralkodott ma reggel.
A MOL 5,4 dollár/hordó finomítói és 318 euró/tonna petrolkémiai marzsot ért el májusban, ami alatta marad az első negyedév 5,3 dollár/hordó és 438 euró/tonna értékeinek. A tavaly májusi érték 6,1 dollár/hordó illetve 602 euró/tonna voltak. A májusi petrolkémai marzs negatív meglepetés, ami negatívan érintheti ma a részvényárat.
A Magyar Telekom 193.800 darab saját részvényt vett 416 forintos átlagáron május 31-én.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.