Erste kommentár Tegnap még tovább estek az olasz hosszú hozamok és csökkentek a németek. Mindeközben a magyar csak picit emelkedett. Mára viszont jött egy kis megnyugvás, azaz a német hozam emelkedik, míg az olasz...
Tegnap még tovább estek az olasz hosszú hozamok és csökkentek a németek. Mindeközben a magyar csak picit emelkedett. Mára viszont jött egy kis megnyugvás, azaz a német hozam emelkedik, míg az olasz csökken. Pedig az olasz szappanopera folytatódik. Most úgy tűnik, hogy július végén, augusztus elején jöhet egy új parlamenti választás az olaszoknál, amit a jelenlegi közvélemény-kutatási adatok szerint valószínűleg nagyobb arányban nyerne az Öt Csillag és a Liga. Viszont az Öt Csillag eközben már újra együttműködne a köztársasági elnökkel. Mindenesetre az elmúlt néhány nap ízelítőt adott az olaszoknak egy esteleges eurózónás kilépés esetén várható káoszból. Mindenesetre érthető a viselkedésük, hiszen a válság óta a közös fizetőeszköz valójában gyenge német szempontból, s erős olasz szempontból. Így az elmúlt 18 évben az olasz GDP nulla százalékkal tudott átlagosan évente növekedni, míg a német 1,2 százalékkal (a francia 0,6 százalékkal). Az olaszok a válságokat korábban a líra leértékelésével oldották meg, amelyre most nincs lehetőség, a gazdasági reformokhoz pedig nincs politikai erő, amely hatalmat kaphatna. Így marad az EMU ellenes retorika. Totális zsákutca, hacsak Európa és azon belül is a németek nem nyújtanak valami komolyabb segítséget az átalakuláshoz. Láthatunk ilyen irányú elmozdulást, hiszen a következő támogatási ciklusban (2021 és 2027 között) a „vesztes” országok (Olaszország, Görögország és a spanyolok is) nagyobb támogatásra számíthatnak, de szerintünk nem ez az igazi megoldás. (Mi viszont régiós társainkkal egyetemben 24 százalékkal kisebb támogatásra számíthatunk.)
Mindeközben sok minden szintre érkezett. Az EURUSD kereszt 1,15-nél ütközik ellenállásba. A DAX index a korábbi fordított váll-fej alakzat nyakvonalára és a 200 napos mozgóátlagra érkezett. Ugyanakkor a BUX is szintre jött, de nem feltétlenül fejezte be a mozgást. Ugyanis a váll-fej alakzatból elvileg 32.000 pontig kellene esnie. A mai napon szerintünk a DAX és a BUX is emelkedhet, de nem vagyunk biztosak a végleges fordulatban.
Elérte a risk-off hangulat az amerikai részvénypiacot is a tegnapi napon, miután az olasz kormányalakítás körüli bizonytalanság egyre nagyobb mértékeket ölt. A Dow 1,6%-kal, az S&P500 1,2%-kal, a Nasdaq 0,5%-kal esett.
Az amerikai fogyasztók ennek ellenére továbbra is igen optimisták, a Conference Board fogyasztói bizalmi indexe 128 pontra emelkedett májusban az áprilisi 125,6 pontot követően, ami 3 havi csúcsnak felel meg. Külön érdekesség a felmérésben, hogy a jelenlegi helyzetet mérő mutató 161,7 pontra emelkedett, ami 2001 márciusa óta nem látott érték. Az erős számok mögött valószínűleg az idén életbe lépett SZJA csökkentések is közrejátszanak.
A Kínával való tárgyalások következő köre előtt ismét bekeményített Donald Trump. Tegnap bejelentette, hogy június 15-ig készül el azoknak a kínai importáruknak a teljes listája, amikre vámot vetne ki az Egyesült Államok. Röviddel ezt követően pedig a vámok életbe is lépnének. Az időzítés megegyezik az USA által már előre kommunikált tervvel, Trump valószínűleg csak újabb nyomásgyakorlás céljából tette a bejelentést.
Nagyot estek az ázsiai piacok is. A Shanghai 1,4%-ot, a Hang Seng és a Nikkei egyaránt 1,5%-ot zuhant a negatív hangulatban.
A Shanghai index az elmúlt 6 napban már több mint 5%-ot esett. Annak ellenére is, hogy június elejével több, mint 200 kínai részvény fog bekerülni az MSCI feltörekvő piaci indexbe.
Áprilisban a japán kiskereskedelmi forgalom 1,6%-kal bővült év/év alapon, felülmúlva az 1%-os várakozást.
Pozitív hangulat uralkodik a főbb határidős piacokon ma reggel, egyedül az olasz FTSE MIB van mínuszban.
A Magyar Telekom 191.500 darab saját részvényt vett 420 forintos átlagáron május 28-án.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.