Erste kommentár Még tegnapelőtt csinált olyat az index, amin nagyon meglepődtünk. Egy csinos kis váll-fej alakzatot hozott össze a BUX index, amelyben a nyakvonalat már akkor le is törte. Mindeközben a török deviza szabadesésének...
Még tegnapelőtt csinált olyat az index, amin nagyon meglepődtünk. Egy csinos kis váll-fej alakzatot hozott össze a BUX index, amelyben a nyakvonalat már akkor le is törte. Mindeközben a török deviza szabadesésének és az olaszok „sikeres” kormányalakításának köszönhetően szerencsésen elromlott a hangulat. Persze ettől a hangulattól eltekintve is lefelé állt és áll a zászló, hiszen az elmúlt hetekben inkább az volt tapasztalható, hogy a vevők megjelenésével inkább az eladók aktivitása növekedett meg (MTel és Richter saját részvény vásárlás). Így lehetett arra számítani, hogy ez a letörés folytatódik, de a rövid indikátorok alapján ezt egy kicsit későbbre tettük volna. Mindenesetre a mai napra már még inkább túladottakká váltak a rövid dinamikus indikátorok (MACD) és zárásra el is kezdtek szállingózni a vételi jelzések. A viszonylag jól szereplő Amerika és a török kamatemelést követő fellélegzésben valószínűleg nem csak a német részvények, de a régiós és budapesti piac is várhatóan jól teljesíts majd.
Összeségében valamiféle emelkedést várunk mind a BUX, mind a DAX index esetében a mai napon. Ugyanakkor ne feledjük, hogy a BUX középtávon lefelé mutat a 32.000 pontos szint környékére, azaz a mai emelkedés átmeneti lehet. A DAX esetében pedig még nincs meg a fordított váll-fej alakzatból számított 13.600 pontos cél, pedig az index már kissé túlvettnek tűnik napi periodicitással. A tegnapi nagyobb eséséből ma egy emelkedés jöhet / indulhat, amely akár több napig is kitarthat.
Pozitívan reagáltak a részvénypiacok a tegnapi Fed jegyzőkönyvre, aminek köszönhetően a Nasdaq 0,6%-kal, az S&P500 0,3%-kal, a Dow 0,2%-kal emelkedett.
Bebizonyosodott, amit már több régiós Fed elnöktől is hallani lehetett, miszerint az infláció esetleges túllövése a Fed 2%-os célján nem eredményezné az eddig kommunikált kamatemelési pálya hirtelen megemelését. A tegnap közzétett jegyzőkönyvből az is kiderült, hogy a Fed egyelőre nem biztos abban, hogy a jelenlegi 2% körüli infláció valóban fenntartható lesz-e a tengerentúlon, annak fényében, hogy az elmúlt 5 évben sorra negatív meglepetéseket okozott. Ezzel együtt a jegybank felkészítette a piacot, hogy a várakozásoknak megfelelően júniusban újabb kamatemelés érkezhet. Összességében inkább óvatosabb hangnemet ütött meg a Fed a jegyzőkönyvben, aminek hatására az idei negyedik kamatemelés valószínűsége 58% környékéről 43%-ra esett vissza.
Donald Trump tegnap bejelentette, hogy az adminisztráció vizsgálatot indított annak kiderítésére, hogy az USA-ba történő autó, kamion és az ezeknél használt alkatrészek importja fenyegeti-e az USA nemzetbiztonságát. Amennyiben a vizsgálat ezt megerősítené, könnyen elképzelhető, hogy a jelenlegi igen alacsony importvámokat (2,5%) az USA nagyobb mértékben megnövelné ezekre a termékekre. Így nem sokkal azt követően, hogy amerikai nyomásra Kína bejelentette, hogy nemsokára 25%-ról 15%-ra csökkenti a gépkocsikra vonatkozó importvámját, az USA éppen ennek az emelését kezdte el előkészíteni. Lássuk be, egy ilyen tárgyalópartnert nem könnyű komolyan venni. Kivéve, persze, ha fenyegetőzik. A most indított vizsgálat hasonló ahhoz, amelyet az adminisztráció az acél- és alumínium-behozatalra folytatott. Akkor azt láthattuk, hogy a kezdetben beígért importvámok alól szinte mindenki mentességet kapott. Kérdés, hogy ez most miért lenne másképp. Mindenesetre maga a vizsgálat könnyen lehet, hogy hónapokat fog még igénybe venni.
Az európai beszerzési menedzser indexekkel ellentétben ismét pozitív képet mutattak az amerikai adatok májusra, így folytatódik az USA számára kedvező divergencia. A Markit feldolgozóipari indexe a vártnak megfelelő 56,6 pont, tehát stagnált ez elmúlt hónaphoz képest, míg a szolgáltatóipari index 55,7 pont a várt 55 és az előző havi 54,6 ponttal szemben.
Térdre kényszerítette az erősödő jen a Nikkeit az utóbbi napokban, részben ennek is köszönhetően 1,2%-os mínuszt mutat a ma hajnali kereskedésben az ázsiai index. A Hang Seng 0,1%-kal, a Shanghai index 0,3%-kal esik.
A Nikkei gyenge teljesítménye az erősödő jen mellett annak is betudható, hogy a hírek szerint az USA vizsgálatot kezdeményezett annak kiderítésére, hogy az autók és autóalkatrészek importja az országba veszélyeztetheti-e a nemzetbiztonságot. Egy hasonló vizsgálat eredményeképpen alakult ki a Kínával való kereskedelmi adok-kapok, így ha a most induló vizsgálat eredménye valóban nemzetbiztonsági kockázatokat tárna fel, az USA esetleg az importvámok emelését helyezhetné kilátásba. Ennek köszönhetően a mai kereskedésben nyomás alá kerültek azok a japán autógyártók, melyeknek tipikusan nagy a kitettsége az amerikai piac felé. A Toyota részvényei például 3%-kal, a Mazda részvényei 5%-kal esnek.
A továbbra is bizonytalan piaci hangulathoz az is hozzájárulhatott, hogy Észak-Korea ismét agresszívebb hangnemet ütött meg az USA-val szemben, miután egy nukleáris adok-kapokra hívta fel az amerikaiak figyelmét, amennyiben nem változtatnak eddigi hozzáállásukon az országgal szemben.
Az amerikai határidős piacok a negatív tartományban voltak, míg az európaiak vegyes képet mutattak. A DAX is mínuszos volt.
Az osztalék 221,4 forint részvényenként, a kifizetés június 4-én kezdődik.
A Magyar Telekom 187.900 darab saját részvényt vett 421 forintos átlagáron, míg a Richter 50.000 darabot vásárolt 5.548 forinton május 22-én.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.