Erste kommentár Tegnap jól megrázta az amerikai inflációs adat a piacokat. Míg a várakozások enyhe csökkenést jeleztek előre, addig a „headline” adat a korábbi értéken manifesztálódott, azaz 2,1...
Tegnap jól megrázta az amerikai inflációs adat a piacokat. Míg a várakozások enyhe csökkenést jeleztek előre, addig a „headline” adat a korábbi értéken manifesztálódott, azaz 2,1 százalék maradt a várt 1,9 százalékkal szemben. Mindeközben a maginfláció sem csökkent a korábbi 1,8 százalékról a várt 1,7 százalékra. Először a piacok heves eséssel reagáltak, mivel a hírre a hosszú hozamok újból emelkedésnek indultak, s az amerikai 10 éves hozam a 2,8 százalék körüli szintről 2,9 százalékra emelkedett. Ugyanakkor az európai hozamok csak kismértékű emelkedést produkáltak, s a német 10 éves kötvény hozamszintje továbbra is 0,8 százalék alatt maradt. Erre jól beleadtak mind az európai, mind az amerikai piacba, majd rádöbbentek, hogy a jelenlegi árszintek legalábbis az egyik legegyszerűbb modell szerint (P/E=1/tőkeköltség) már rendre 4 és 1 százalék fölötti hozamokat áraznak. Így a piacoknak nem maradt más, mint újra emelkedésbe kapcsolni, hiszen a GDP adatok (Európában) további egészséges fellendülést mutattak, s a gyorsjelentési szezon is jól alakul, 10 százalék fölötti profitbővülésekkel, mind az S&P500 mind a DAX index esetében.
A mai napon további árfolyam emelkedésre számítunk mind a DAX, mind a BUX index esetében.
Amekkora ijedtség tört ki a részvénypiacokon a tegnapi vártnál magasabb amerikai inflációs adatot követően, olyan optimizmusba csapott át a kereskedés rövidesen ezután. Ezzel a tengerentúli indexek már negyedik napja emelkednek, az S&P500 az idén látott esés felét már ledolgozta az előző heti mélyponthoz viszonyítva, amikor a 200 napos mozgóátlagig szúrt le az index. Mindez a hozamok emelkedésével párhuzamosan ment végbe, az amerikai 10 éves 2,9% fölé emelkedett, ezzel megközelítvén a lélektani és sokak által figyelt 3%-os szintet. Ezek alapján úgy tűnik, hogy az idén látott hozamemelkedés még valóban kevés ahhoz, hogy kizökkentse a részvénypiacot, erre inkább a 3%-os szint áttörése esetén lehetne nagyobb esély. Tegnap a Dow végül 1%-os, az S&P500 1,3%-os, míg a Nasdaq 1,9%-os emelkedéssel zárt.
Erős második negyedévről számolt be tegnap a Cisco, ráadásul igen pozitív várakozásokat fogalmazott meg a most folyó negyedévre, így piaczárást követően 6% feletti emelkedést mutattak a vállalat részvényei. A negyedéves árbevétel a vártnál kissé magasabb, 11,9 milliárd dollár lett (~+3% év/év), amin 0,63 dolláros tisztított EPS-t ért el a cég a várt 0,59 dollárral szemben. A folyó negyedévre 3-5%-os árbevétel-növekedést várnak, míg az elemzők csupán 1,5%-kal számoltak. A vállalat 67 milliárd dollárnyi külföldön tartott profitot utal haza az adóreform keretében, vélhetően ennek köszönhetően 25 milliárd dollárral, 31 milliárd dollárra emelte részvény-visszavásárlási programjának keretösszegét. A kedvező számokból az látszik, hogy egyre inkább kifizetődik a vállalat új stratégiai irányvonala, miszerint a hardver szegmenstől távolodva egyre inkább a szoftver-alapú eszközök fejlesztésére koncentrál.
Optimista hangulat uralkodott az ázsiai piacokon. A Nikkei 1,5%-ot emelkedett, a hongkongi tőzsdén a rövidített kereskedésben csaknem 2%-os emelkedés volt tapasztalható, igaz az átlagtól jócskán elmaradó forgalom mellett. A shanghai tőzsde ma már zárva tartott.
Tovább folytatódott a japán jen erősödése, amit a pénzügyminiszter Taro Aso kijelentése is támogatott, aki szerint a most látott árfolyammozgások nem indokolják az intervenciót. Az USDJPY árfolyam egészen 106,4-ig zuhant. A mostani szinteken utoljára 2016 novemberében járt az árfolyam.
Az indiai miniszterelnök váratlanul az exportvámok emelését jelentette be, ami komoly meglepetést jelentett, hiszen 1 hónappal ezelőtt a davosi konferencián még pont a szabad, globális piacok fontosságáról beszélt. A mostani intézkedés főleg elektronikai cikkeket (TV, kamera, egyéb elektronikai eszközök) valamint autóalkatrészeket érinti. Jövőre választások lesznek Indiában és ezzel az intézkedéssel a vállalatok növekedését, azon keresztül pedig a GDP élénkülését támogatnák.
Mind az amerikai, mind az európai határidős piacokon pozitív hangulat uralkodott ma reggel.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.