A tegnapi naphoz hasonlóan ismét rányomja az európai rossz hangulat a bélyegét a tengerentúli nyitásra. A vezető indexek egyaránt 0,3%-os visszaesést mutatnak. Miközben a fogyasztói árindex rendre negatív meglepetéssel szolgál a tengerentúlon az idei év...
A tegnapi naphoz hasonlóan ismét rányomja az európai rossz hangulat a bélyegét a tengerentúli nyitásra. A vezető indexek egyaránt 0,3%-os visszaesést mutatnak.
Miközben a fogyasztói árindex rendre negatív meglepetéssel szolgál a tengerentúlon az idei év során, a termelői árak növekedési üteme 2,8%-ot ért el októberben év/év alapon, így több mint 5 éve nem látott mértéket öltött. Az elemzői konszenzus 2,4%-ot várt, a megelőző havi 2,6%-ot követően. Emögött jórészt a hurrikánok hatására megdráguló energiaárak húzódtak meg, azonban az ezektől és az élelmiszeráraktól szűrt mutató is új 5 éves csúcsra ugrott, 2,4%-os növekedést mutatva a várt 2,2%-kal szemben. Holnap a termelői árindexet követően a fogyasztói árindex is publikálásra kerül az USA-ban.
Az Európai Központi Bank frankfurti konferenciáján gyűltek ma össze a világ jegybankárai, ahol többek között Janet Yellen is felszólalt. Beszédében azt hangsúlyozta, hogy a Fed monetáris politikával kapcsolatos előrejelzései mindig a várható gazdasági kondíciók függvényében kerülnek meghatározásra, így ha ezek változnak, akkor az előrejelzések is elavulhatnak időközben. Így érdemes a gazdasági szereplőknek ezt is figyelembe venniük, amikor korábbi, esetleg hónapok óta nem frissített előrejelzésekkel találkoznak. Egy ilyen például a jegybankárok negyedévente publikált kamatpályával kapcsolatos előrejelzése, az ún. dot plot.
Továbbra is kitart James Bullard, a St. Louis-i Fed elnöke azon álláspontja mellett, miszerint addig, amíg az infláció a Fed 2%-os célja alatt van, illetve a közeljövőben várhatóan az alatt is marad, nem kéne tovább emelni az alapkamaton. Véleménye szerint hiába csökkenne tovább a munkanélküliségi ráta a tengerentúlon ez csupán kisebb hatással lenne az infláció alakulására. A St. Louis-i Fed elnöke legközelebb 2019-ben fog majd szavazati joggal rendelkezni a Fed kamatdöntő ülései során.
103 pontról 103,8 pontra emelkedett a kisvállalatok optimizmusát mérő NFIB hangulatindex az USA-ban, ezzel továbbra a 2016 végi amerikai elnökválasztások óta látható relatíve magas szinteken tartózkodik. Az optimista üzleti kilátások mellett továbbra is probléma a megfelelően képzett munkaerő hiánya. A toborozni próbáló vállalatok 88%-ánál alig vagy senki sem jelentkezett a meghirdetett pozíciókra.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.