Erste kommentár Tegnap tették közzé a májusi üzleti hangulat indexet (IFO), amely a 114,6 pontos értékével soha nem látott szintre emelkedett. Ezzel kicsit megelőzte a 2010-ben 114,4 pontnál látott korábbi csúcsot....
Tegnap tették közzé a májusi üzleti hangulat indexet (IFO), amely a 114,6 pontos értékével soha nem látott szintre emelkedett. Ezzel kicsit megelőzte a 2010-ben 114,4 pontnál látott korábbi csúcsot. Az indexet 7000 német vállalat bevonásával számolják, s így a reálgazdasági folyamatokról ad egy elég releváns képet. Ez pedig fontos a piacok hosszabbtávú teljesítményével kapcsolatban, hiszen azt sugallja, hogy a fundamentális alapok rendben vannak. Persze ne feledjük, hogy a tőzsde sok esetben előbb reagálja le gazdasági mozgásokat. Szerintünk ebben az esetben sincs másképp. Így a piac a saját útját járja. A jó adatra ugyan megvették a piacokat, de aztán mégis a technikai kép sugallta korrekciós mozgás maradt az úr, s így csak kis pluszban tudott zárni a DAX index.
A mai napon a DAX index esetében oldalazásra, kismértékű csökkenésre számítunk. A BUX indexben is hasonló lehet a mozgás, hiszen itt is egyre inkább közeledni látszik egy korrekciós fázis.
Alábbhagyott a lendület a vezető amerikai indexben azt követően, hogy a tegnapi nap folyamán ismét megközelítették történelmi csúcsaikat. Mindhárom vezető index egy 0,3%-os sávban mozgott csupán a tegnapi kereskedés során, az S&P500 és a Dow 0,2%-ot, a Nasdaq 0,1%-ot emelkedett.
A pozitív európai beszerzési menedzser indexeket követően az amerikai adatok vegyes képet mutattak a gazdaságban végbemenő folyamatokkal kapcsolatban. A Markit előzetes májusi indexe a feldolgozóiparra 52,5 pontra csökkent az előző havi 52,8 pontot követően, míg a várakozások 53-as értéket mutattak. A szolgáltatóipari index már pozitívabb képet festette és 54 pontra ugrott a várt 53,3-mal szemben. A feldolgozóipari index gyengébb teljesítménye azért érdekes, mert az ipari termelés alakulása az USA-ban szép emelkedő trendet mutatott az utóbbi hónapokban, így lehet, hogy ennek változását vetíti előre.
Újabb vártnál gyengébb lakáspiaci adat érkezett a tengerentúlról. Ezúttal az újlakás értékesítések okoztak negatív meglepetést, azt követően, hogy áprilisban 11,4%-kal estek vissza az előző hónaphoz képest. Ez évesítve összesen 569 ezer eladott új lakás jelent, míg a várakozás 610 ezer volt. Fontos azonban megjegyezni, hogy az előző havi adat közel 10 éves rekordot jelentett, így nem volt váratlan a visszaesés.
A vártnál gyengébb lett a richmondi Fed feldolgozóipari indexe májusban. Az elemzők az előző havi 20-as értéket követően 15 pontos értéket vártak, azonban ezúttal csupán 1 pontra futotta.
Megerősítette a piaci várakozásokat egy júniusi kamatemelést illetően a philadelphiai Fed elnöke, Patrick Harker azt követően, hogy „határozottan lehetségesnek” aposztrofálta azt. A Fed mérlegének leépítéséről azt mondta, hogy az idei év második felében veheti kezdetét, és nem fogja érdemben befolyásolni a tőkepiacokat.
4 milliárd dolláros részesedést szerezhetett a japán Softbank az Nvidia-ban, az ügyhöz közel álló források szerint. Ezzel a vállalat a negyedik legnagyobb tulajdonos lenne a cégben, és a részvények 4,9%-át birtokolná, amit még pont nem kell kötelező jelleggel bejelenteni.
A vártnak megfelelő költségvetési tervezetet nyújtott be Donald Trump. Főként a rászorulóknak nyújtott kedvezmények visszavágásával 10 év alatt egyensúlyba hozná az amerikai költségvetést, míg a védelmi kiadásokra az eddiginél is nagyobb hangsúlyt helyezne. A tervezet több pontja saját pártján belül is nagyban vitatott, így minden bizonnyal még több módosításon áteshet.
Az ázsiai piacok pozitív hangulatát csak a Moody’s döntése rontotta el. A Nikkei 0,5%-ot emelkedett, a Hang Seng 0,1%-ot, a Shanghai index pedig 0,6%-ot csökkent.
A Moody’s Kína hitelminősítését a korábbi Aa3 besorolásról A1 besorolásra rontotta. A hitelminősítő egyúttal a korábbi negatív kilátást semlegesre változtatta. A Moody’s 1989 óta először rontotta Kína adósság besorolását, de az, hogy 2016 márciusában a kilátást negatívra rontották, már intő jel volt. A leminősítés fő oka a növekvő eladósodottság (állami és privát is) és a lassuló gazdasági növekedés együttese.
Az amerikai határidős piacok a negatív tartományban voltak, míg az európaiak vegyes képet mutattak. A DAX mínuszban volt.
A Magyar Telekom 2017. május 22-én további 60.426 darab saját részvényt vásárolt 467 forintos átlagáron. A részvényeket az ösztönzési rendszer keretében használják majd fel. A tranzakciót követően a társaság tulajdonában 1.491.051 darab Magyar Telekom részvény van.
Az MNB tegnapi kamatdöntő ülésén a vártnak megfelelően nem nyúltak az alapkamathoz.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.