Itt jelentkezhet be korábban regisztrált Erste Market hozzáférésével.
Amennyiben korábban csak hírleveleinket kapta, és nem regisztrált, akkor hozzáférését ezen az oldalon tudja aktiválni.

PIACI HÍREK

Az európai bankok stressz tesztje kavarhatja fel az állóvizet

ERSTE REGGELI
ERSTE REGGELI2016. július 29.   09:52

A japán jegybank csak átrendezte a vásárlási programját. Ennek keretében az ETF-ekre költött pénz 3.300 milliárd jenről 6.000 milliárdra növekedett évente. Ez pedig jó a részvénypiacnak, így ez segítette ma reggel a Nikkei indexet. Itthon a Richtert gyilkolták a vegyes eredményeket hozó gyorsjelentés után. Ugyanakkor szerintünk a cariprazin indulása...

A japán jegybank csak átrendezte a vásárlási programját. Ennek keretében az ETF-ekre költött pénz 3.300 milliárd jenről 6.000 milliárdra növekedett évente. Ez pedig jó a részvénypiacnak, így ez segítette ma reggel a Nikkei indexet.

Itthon a Richtert gyilkolták a vegyes eredményeket hozó gyorsjelentés után. Ugyanakkor szerintünk a cariprazin indulása az USA-ban jól sikerült, hiszen a tavaly augusztusban indult hasonló gyógyszer cirka fél év alatt hozott össze 17 millió dollár forgalmat. Ugyan a patikai előértékesítések húzták fel az első két hét eredményét, de becslésünk szerint a forgalom 7-8 millió dollárra is rúghatott fél hónap alatt. A cég a várakozásoknak megfelelőn megemelte eredmény várakozását, de szerintünk továbbra is erősen a konzervatív oldalon áll. A piac ennél többet vár. Mindösszesen az árfolyamcsökkenést átmenetinek tartjuk.

A BUX szerintünk lassan találkozik a 20 napos mozgóátlaggal 27.300 pont környékén, ahonnan fordulatot várunk. A DAX pedig továbbra is vacillál a korábbi szinteken. Szerintünk az emelkedés talán a nap vége felé erőteljesebbé válhat.
Piaci áttekintés
- Rekord profit az Amazontól
- Az európai bankok stressz tesztje kavarhatja fel az állóvizet
- Esik az olaj ára, az arany nem változott
- Jól teljesített tegnap a forint
- Csalódást keltett a japán jegybank
- Emelkedésre számítunk ma a BÉT-en
Nemzetközi hírek
USA
- Oldalaztak tegnap a vezető tengerentúli indexek, és vegyesen zárták a kereskedést (Dow Jones
- 0,09%, S&P500 0,16%, Nasdaq 0,3%).
- A második negyedéves GDP adat első becslése érkezik ma a tengerentúlról, illetve a Chicagói beszerzési menedzser indexet és a Michigani Egyetem fogyasztói bizalmi indexét publikálják.
- Az Amazon vártnál jobb számait csupán 2%-os emelkedéssel díjazták a befektetők. A bevétel félmilliárd dollárral haladta meg a 29,9 milliárd dolláros várakozást, a részvényenkénti profit pedig 19 centről 1,78 dollárra ugrott, holott a piac csupán 1,11 dollárra számított. A felhő alapú szolgáltatások bevétele 58%-kal nőtt éves alapon, így a teljes bevétel 10%-áért felel, továbbá a működési eredményszint 2 százalékponttal 4,2%-ra nőtt. A menedzsment a folyó negyedévre 31-33,5 milliárd dolláros bevételt jelez előre, ami beleesik a 31,6 milliárdos elemzői prognózisba.
- Az Alphabet a zárás után megjelenő gyorsjelentésre 4%-kal emelkedett, aminek hatására mindenkori csúcsra futott a részvény. A hirdetési bevételek 19%-kal 19,14 milliárd dollárra emelkedtek, míg a fizetett kattintások száma 29%-kal nőtt. A teljes bevétel 20,76 milliárd dollár helyett 21,5 milliárd dollár lett. A tisztított eredmény pedig részvényenként 8,42 cent, ami 40 centtel haladta meg a prognózist.
- A Ford negyedéves eredménye vegyes lett. A cég rekord cash-flow-t ért el, és minden idők második legjobb második negyedéves profitját produkálta, de a menedzsment várakozásoktól megijedt a piac. A bevételek 6%-kal 39,49 milliárd dollárra emelkedtek (várt: 36,2 milliárd dollár), az EPS viszont 60 cent helyett 52 cent lett. Utóbbi esetében a költségek emelkedése, az egyes piacokon alkalmazott árkedvezmény és a devizahatások (főleg Dél-Amerika és az erős dollár) alakultak a vártnál rosszabbul. Az éves üzleti kilátásokat vegyesnek ítéli a menedzsment, példának okáért az amerikai eladások 17,5-18,5 millió helyett idén 17,4-17,9 millió darabot érhetnek csak el.
- A Mastercard mind profit, mind bevétel soron felülmúlta az elemzői várakozásokat. A bevételek 13%- kal 2,69 milliárd dollárra nőttek, ami 100 millió dollárral több a vártnál. Az EPS esetén 90 cent helyett 96 centet láthattunk, míg a tranzakciók száma 14%-kal nőtt.
Európa
- Az európai indexek lefelé vették az irányt tegnap. A FTSE100 és a DAX index 0,45%-ot, a CAC40 index 0,6%-ot esett.
- Az este 10 órakor érkező 51 európai nagybank stressz tesztje számos érdekességgel szolgálhat a piac számára, főleg az olasz bankok esetében. Az európai bankhatóság és az EKB által szimulált forgatókönyvek után kiderül, hogy mely bankok szorulhatnak baj esetén tőkebevonásra. Előbbi a befektetők számára kellemetlen lehet, ugyanis a tőke helyreállításra kötelezett bankok esetében a tőkeemelés leginkább részvénykibocsátás formájában valósulhat meg.
- A német kiskereskedelmi eladások júniusban 2,7%-kal nőttek év/év alapon a várt 1,5% helyett. A második negyedéves francia GDP az előző negyedévhez képest nem növekedett a beruházások visszaesése és a lakossági fogyasztás lassulása miatt, az elemzők 0,2%-os bővüléssel számoltak. Az előbbi statisztikákon kívül még a délelőtt folyamán megjelenő eurózónás GDP és inflációs adat lesz fajsúlyos.
Olaj, arany
- A WTI 40,9 dollárra esett ma reggel. A piac továbbra is aggódik a magas készletek miatt, Kanada és Nigéria visszatértével a piac továbbra is jól ellátott. Fontos hír volt, hogy sikerült megegyezni a líbiai olajkikötők munkásaival és ismét megnyílt az ország olajexportja. Az olaj az elmúlt egy hónapban 50 dollár feletti szintről közel 40 dollárra esett.
- Az arany 1.336 dolláron állt, ami lényegében stagnálást jelez a tegnap reggeli árakhoz képest. A piac figyeli a Fed lehetséges kamatemeléseit, illetve a GDP növekedési számokat. A Bank of Japan negatív meglepetést okozott, mivel egyelőre nem folytatja élénkítő programját. Ez a dollár gyengülését okozta, ami némileg segítette az arany kurzusát ma reggel.
Devizák
- A forint mellett a többi régiós deviza is jól teljesített tegnap. A délelőtti kereskedésben a forint határozottan erősödni kezdett az euróval szemben, ismét áttörte a 200 napos mozgóátlagot és 311,5- ig süllyedt zárásra a kurzus. A tegnapi kereskedés megerősítette azt a forgatókönyvet, hogy a 310-es támaszig folytatódhat a forint erősödése.
- A Fed kamatdöntő ülését követően kezdődő dollárgyengülés tegnap megtorpant. Bár napon belül még 1,112-ig felszúrt az árfolyam, 1,107-ig zuhant vissza. A reggeli kereskedésben ismét enyhe dollárgyengülés látható, és az 1,115-ös szintig már nem látható ellenállás.
Távol-Kelet
- Negatív hangulatban telt a kereskedés az ázsiai piacon. A Hang Seng 0,9%-ot, a Shanghai index 0,2%-ot csökkent, egyedül a japán Nikkei index tudott 0,6%-os emelkedést felmutatni a napon belüli nagy kilengést követően.
- A japán jegybank nem változtatott az alapkamat(ok)on, és bár nem növelte az eszközvásárlási program méretét, de szerkezetében átalakította azt. Már a kamat szinten tartása is negatív meglepetés volt, hiszen a legalsó, negatív kamatozású sávban kamatcsökkentésre számított a piac. Az évi 80 ezermilliárd jen összegű eszközvásárlású program szinten tartása szintén negatív meglepetésnek számít, hiszen a piac átlagosan 6%-os bővítésre készült.
- Ugyanakkor az eszközvásárlási programot átalakítják, hangsúlyosabb szerepet fognak kapni az ETF- ek, így áttételesen a részvények is. Az eddigi 3,3 ezermilliárd jen helyett évi 6 ezermilliárd jen értékben fognak ETF-eket vásárolni. Ez átszámítva éves szinten 26 milliárd dollár extra keresletet jelent a japán részvényeknek. Ennek köszönhetően az alapvetően csalódást keltő jegybanki bejelentés ellenére a Nikkei emelkedni tudott.
- A többi eszközosztályban jobban látszott a BoJ döntésének negatív hatása, az USDJPY árfolyama a 30 napos mozgóátlag alá, 103,6-ig esett. A japán kötvényhozamok pedig jelentősen emelkedtek, például a 10 éves hozamok 10 bázispontot ugrottak, de még így is masszívan a negatív tartományban tartózkodnak.
- A japán makroadatok a várakozásoknak megfelelően alakultak. A munkanélküliségi ráta 3,1%-ra csökkent 3,2%-ról, az infláció pedig -0,4%-on stagnált, sőt a maginfláció a vártnál nagyobb mértékben, 0,6%-ról 0,4%-ra csökkent.
Határidős piacok
- Vegyes képet mutattak a határidős piacok ma reggel.
Vállalati hírek

- Az INA 2016. második negyedévében 460 millió kuna EBITDA eredményt ért el egyszeri tételek nélkül szemben a tavalyi év 815 millió kunás eredményével. A nettó eredmény egyszeri tételek nélkül 89 millió kuna lett szemben az egy évvel ezelőtti 293 millió kunával. A csökkenés leginkább a kitermelési üzletág gyenge számai és az alacsonyabb olajár miatt következett be. A horvát állam is csökkentette a háztartások felé eladott gáz átvételi árát. A feldolgozás-kereskedelem üzletág is inkább negatív meglepetést okozott: az EBITDA eredmény mindössze 58 millió kuna lett. A hír kedvezőtlen a MOL számára, igaz a MOL többi finomítójától (Duna, Pozsony) lényegesen jobb számokat várunk, mint az INA- tól.

A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.

Érdeklődik a részletek iránt? Kérjen visszahívást és szakértőnkkel egyeztethet a termékkel kapcsolatban.
VÁLLALATELEMZÉS

Jelentősen visszavágta növekedési előrejelzését a Gloster

A Gloster tegnap publikálta frissített stratégiáját, mely...

AGRÁR SAROK

Tovább zsugorodik az agrár géppiac

Miután egy április végi rendezvényen az illetékes államtitkár bejelentette, hogy a digitalizációs pályázat halasztásra kerül - méghozzá...

2025. május 12.

Az Erste Befektetési Zrt. (székhelye: 1138 Bp., Népfürdő utca 24-26., 8. emelet; "az Erste") EZEN oldalon található adatkezelési tájékoztató ismeretében, a "Mentés" gomb megnyomásával egyértelműen és kifejezetten hozzájárulok ahhoz, hogy az Erste a jelen regisztráció során megadott valamennyi személyes adatomat kezelje abból a célból, hogy az Erste Befektetési Zrt. részemre az általa nyújtott befektetési szolgáltatásokkal kapcsolatos gazdasági reklámot közvetlen üzletszerzés módszerével küldjön, az adatkezelési tájékoztatóban foglalt időtartamig.

A "Mentés" gombra való kattintással továbbá hozzájárulok ahhoz, hogy az Erste Befektetési Zrt. az Erste Bank Hungary Zrt. (1138 Bp., Népfürdő utca 24-26.; a „Bank”) részére a jelen regisztráció során megadott valamennyi személyes adatomat továbbítsa annak érdekében, hogy a Bank részemre az általa nyújtott pénzügyi szolgáltatásokkal kapcsolatos gazdasági reklámot közvetlen üzletszerzés módszerével küldjön a Bankoldalon található adatkezelési tájékoztatójában foglaltak szerint az ott meghatározott időtartam alatt.

Erste tájékoztatását elfogadom, miszerint Erste a személyes adataimnak feldolgozásával az Idealap Kft.-t bízta meg adatfeldolgozási szerződés keretében.

Ezen felül tudomásul veszem, hogy jelen hozzájárulásomat akár az info@ersteinvestment.hu címre küldött nyilatkozatommal, akár a 06-1-2355-151 telefonszámon az Erste ügyfélszolgálatán, akár személyesen bármelyik Erste bankfiókban bármikor korlátozás és indokolás nélkül visszavonhatom.

Rendben