Megtört a jég. 52 éve nem nyert a magyar válogatott Európa Bajnokságon meccset. Senki sem gondolta (tisztelet a kivételnek), hogy ilyen csodás eredmény születik. Az odds az osztrákok győzelmére 1.75 volt. Ez azt jelenti, hogy mintegy 58 százalékos valószínűséget adtak az osztrák csapat győzelmének, míg a magyar csapat esélye csak 42 százalék volt. Vagyis tényleg nagy...
MSCI fronton „pozitív meglepetés” született. Most még nem kerülnek be a kínai „A” részvények az MSCI feltörekvő piaci indexbe. Az ok a szabad tőkeáramlás elleni, még mindig meglévő korlátok. 2017-ben egy újabb felülvizsgálat jön, és lehet, hogy akkor már bekerülnek. Inkább csak időkitolásnak tűnik a dolog, hiszen a kínaiak be akarnak kerülni, miközben az MSCI teljes piaci liberalizációt akar látni. Így a kínaiak előbb-utóbb eljutnak oda, hogy kielégítik az MSCI igényeit (ahogy ezt az IMF esetében is tették), és a kontinentális részvények is be fognak kerülni az MSCI indexbe. Így egyelőre (egy évig) nem kell félnünk a hígulástól, ami enyhén pozitív hír a feltörekvő piacok számára.
A BUX index esetében azután, hogy tegnap már az OTP és a Richter árfolyama is megfordult a10 százalék körüli csökkenést követően, emelkedést várunk a mai napon. A DAX index esetében is fordulatot várunk a 9.500 pont környéki támaszszintről, amelynek tesztelése gyakorlatilag tegnap már megtörtént.
- Az eurózóna bankfelügyelete is készül a Brexit-re
- Tovább esik az olaj ára, az arany újabb csúcson a Brexit félelmek miatt
- 315 közelében is járt a forint
- Tovább kell várnia a kínai részvényeknek az átminősítésre
- Emelkedésre számítunk ma a BÉT-en
- A mai nap legfontosabb eseménye a Fed kamatdöntés lesz. Az elemzők nem várnak kamatemelést és a piaci kamatlábakból számolt valószínűség is nulla százalék esélyt ad a szigorításnak. Ettől függetlenül a piac mannaként várja a tanácstagok iránymutatását a kamatemelési ciklusra vonatkozóan.
- Az Alibaba éves bevétel növekedési prognózisa először jelent meg a piacon. A menedzsment 48%- os növekedést jelez előre a márciussal záruló üzleti évre. Ez az érték lényegesen magasabb, mint a tavalyi évben elért 33%-os növekedés. A részvény 3%-ot emelkedett a hírre.
- Az amerikai szabadalmi hivatalnál zöld utat kapott az Apple 360 fokos kijelző megoldása, amivel a telefon minden oldala képernyővé válna. A gombok helyét virtuális vezérlés váltaná fel.
- A májusi amerikai kiskereskedelmi statisztika hó/hó alapon 0,3% helyett 0,5%-kal bővült.
- A Financial Times szerint az eurózóna bankfelügyeleti hatósága elkezdett tervet készíteni arra az esetre, ha a britek megszavaznák a kilépést.
- A brit pénzügyminiszter szerint jelentős adóemelést és kiadáscsökkentést hozna a Brexit. A kiszivárgott tervek alapján az SZJA 20%-ról 22%-ra, a felső kulcs pedig 40%-ról 43%-ra emelkedne, amiből 15 milliárd font többletbevétel származhatna. Továbbá ugyanekkora mértékű kiadáscsökkentésre is sor kerülne.
- A májusi brit infláció a várt 1,3% helyett 1,2%-kal növekedett év/év alapon, az eurózóna ipari termelése viszont 1,3% helyett 2,0%-kall nőtt év/év alapon.
- Az arany 1.285 dollárra emelkedett annak köszönhetően, hogy a Brexit félelmek egyre nőnek a világban. A legutóbbi felmérések egyre inkább a Brexit esélyének növekedését mutatják. A britek június 23-án fognak népszavazni a kérdésről. A piac azt várja, hogy az arany akár 1.350 dollárig is emelkedhet a következő napokban.
- Nagyot erősödött a dollár az euróval szemben, a 30 napos mozgóátlagról egészen 1,12-ig esett az EURUSD árfolyama és ezzel letörésre került a 20 napos mozgóátlag is. A mai Fed sajtótájékoztató jelentős mozgást és egyúttal jelentős volatilitást is okozhat majd a devizapiacon. A kamatemelés valószínűtlen a mai ülés alkalmával, azonban a júliusi kamatemelés lehetőségével kapcsolatban érdekes információk hangozhatnak el a sajtótájékoztatón. A piac jelenleg mindössze 15%-ra árazza a júliusi kamatemelés esélyét. A sajtótájékoztatón külön érdemes figyelni, hogy Janet Yellen mekkora hangsúlyt helyez a globális, illetve kínai aggodalmakra. Az ezekre való utalás a legutóbbi ülésen már jelentősen csökkent, most pedig még tovább csökkenhet.
- Az MSCI tegnap éjszaka közzétett bejelentése alapján a piaci várakozásokkal ellentétben a kínai „A” sorozatú részvényeket még mindig nem minősítették át fejlődő piaccá, azonban ennek lehetőségét jövőre újra vizsgálni fogják. Az indexszolgáltató kritikaként fogalmazta meg a felfüggesztési szabályok hiányát (ezek bevezetésére tett kísérlet januárban csúfos kudarcot vallott) és kritikai észrevétellel éltek a külföldi befektetőket korlátozó tőkerendszerrel szemben is.
- Az MSCI egyedül a pakisztáni tőzsde számára szolgáltatott kedvező híreket, ott pozitív döntés született az átminősítéssel kapcsolatban. A hírre a pakisztáni részvényindex 3%-ot, emelkedett, ami az idei legjobb teljesítménye. Ugyanakkor a pakisztáni tőzsde felminősítésének nincs hatása a globális piacokra, és mivel a kínai részvényeknek továbbra is várni kell, hogy bekerüljenek a fejlődő piaci indexcsaládba, így a többi fejlődő piac kissé fellégezhet ma.
- A kínai részvénypiaci emelkedést többen a kormányzati intervenció lehetőségével magyarázzák, azonban valószínűbb, hogy a nagy esést követően csak egy természetes korrekció eredménye.
- Az összes japán benchmark államkötvény (2,5,10,20 és 30 éves) hozama történelmi mélypontra esett. Még a 45 éves japán államkötvények hozama is mindössze csak 0,26%.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.