Kijött a japán GDP végső becslése, amely a várakozásoknak megfelelően 1,9 százalék lett, 0,2 százalékkal magasabb, mint az első becslés az első negyedévben. Az ok a lakossági fogyasztás és a beruházások várakozásoknál jobb teljesítménye. Így azon spekulálnak a befektetetők, hogy nem is olyan sürgős a további jegybanki lazítás és / vagy kormányzati élénkítés meglépése...
Tegnap a magyar költségvetési egyenleg pozitívan sokkolt bennünket. A jó adóbevételeknek és a kevesebb uniós beruházáshoz köthető kifizetésnek köszönhetően (7 éves EU ciklus vége, s még a következő ciklus kifizetései nem kezdődtek el) az első öt havi egyenleg majdnem zéró, amire emlékeink szerint nem volt példa az elmúlt 26 évben. Persze ez bizonyos értelemben technikai jellegű eredmény, és amint az uniós kifizetések újra indulnak, az egyenleg újra gyengében fog alakulni. Mivel az ipari termelésünk is „szárnyalt” a német ipari termelés hátán, ezért nem meglepő, hogy a forint is erősödött, amit a régiós devizák mozgása is támogatott. Ezzel az EUR/HUF ráta megérkezett a kritikus tartományba, ahonnan általában újra északnak veszi az irányt. A mai napon amúgy a hazai inflációval (-0,2%) és a kereskedelmi egyenleggel (959 millió euró) lehettünk gazdagabbak.
Mindeközben az USA-ban a termelékenység a várt 1 százalék helyett (első olvasat) csak 0,6 százalékkal csökkent az első negyedévben, a munkaerő költsége viszont 4,65 százalékkal növekedett az előzetes 4,1 százalékkal szemben. Nagyon várunk már egy erőteljesebb javulást a termelékenységben, hiszen gyakorlatilag 2010-2011 óta gyengélkedik. Az OECD a hónap vége felé teszi közzé legújabb előrejelzését, amelyet kíváncsian várunk, azok után, hogy a decemberben jósolt javulás elmaradt az idei első félévben.
A mai napon a DAX index esetében kismértékű esésre, míg a BUX esetében oldalazásra, kismértékű emelkedésre számíthatunk.
- A vártnál jobb GDP adat érkezett az eurózónából
- A WTI 50 dollár felett, az arany 1.250 dolláron
- Tegnap is erősödött a forint
- Vegyes makrogazdasági adatok érkeztek Kínából
- Kis emelkedés jöhet ma a Budapesti Értéktőzsdén
- Tovább csökkentette az idei évre vonatkozó előrejelzését a Valeant, amire 15%-ot esett a papír. Az egyszeri tételektől tisztított eredmény 1,27 dollár lett, míg a bevételek 2,37 milliárd dollárt tettek ki, ami megfelelt a várakozásoknak. Az idei évre a vezetőség 6,6-7,0 dolláros eredménnyel kalkulál, holott márciusban még 8,5-9,5 dollárt mondtak a befektetőknek.
- A Yahoo megkezdte szabadalmainak értékesítését, amiből több mint 1 milliárd dolláros bevételt remél.
- Az Amazon 3 milliárd dollár értékben tervez befektetni Indiában, amiről az indiai miniszterelnökkel egyeztetett Washingtonban.
- Az eurózóna első negyedéves GDP adata éves alapon a várt 1,5% helyett 1,7%-kal bővült a háztartások fogyasztásának és a magánszektor beruházási aktivitásának köszönhetően.
- A Világbank legfrissebb előrejelzései szerint a globális gazdaság idén 2,9% helyett 2,4%-kal növekedhet a visszafogott kereslet és a csökkenő tőkeáramlás miatt. Az eurózónára vonatkozó prognózis 1,6%-os értéket tartalmaz, ami minimálisan kisebb a januári előirányzathoz képest.
- Az arany 1.250 dolláron állt ma reggel. A piac két fontos tényezőre figyel jelenleg: egyrészt Kína 11 hónap után felfüggesztheti az arany vásárlását, ami negatívan hathat az árfolyamra. Másrészt egyre kisebb esélyt ad a piac a Fed idei kamatemelésének, miután a múlt heti munkanélküliségi adatok sokkal kisebb gazdasági aktivitásról adtak számot, mint amire számítani lehetett. Ez a Fed politikájának átgondolását eredményezheti. A piac a jövő heti Fed üléstől nem vár egyáltalán kamatemelést, míg korábban az ezt jelző indikátor 24%-os esélyt adott erre.
- A forintnak a tegnapi kereskedésben is sikerült tovább erősödnie az euróval szemben, így a hazai fizetőeszköz már a hetedik napja értékelődik fel, bár a 310,4 forintos nem túl erős támaszon tegnap megtorpant az árfolyam. A szint alatt már a 308,5-ös támaszig nyílna tere a forinterősödésnek.
- A májusi kínai export 4,1%-kal esett az áprilisi 1,8%-os csökkenés után, a piac 3,6%-os visszaesést várt. Az import esetében viszont a 6,0%-os várt csökkenés helyett 0,4%-os visszaesést láthattunk. A kínai jegybank 6,8%-on hagyta a GDP prognózist, és 2 a korábbi 1,7%-ról 4%-ra emelte meg a teljes éves inflációra vonatkozó prognózisát.
- A japán első negyedéves GDP pozitív meglepetést okozott, ugyanis a miniszterelnöki hivatal által várt 1,7% helyett 1,9%-kal bővült évesített alapon, ami egybeesett a piaci várakozásokkal.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.