Gyenge lett a foglalkoztatási adat az USA-ban. Májusban csak 38 ezer fővel növekedett a nem mezőgazdasági foglalkoztatottak száma a várt 160 ezer fővel szemben. A kolléga, aki éppen a megjelenő adatokat figyelte, azt hitte, hogy hibás számokat közöl a Bloomberg. De a valóságot láthattuk, nem volt hiba a közölt adatokban. Hasonlóan rossz számokat tavaly márciusban...
A részvénypiacok már pénteken lereagálták a gyenge amerikai munkaerőpiaci adatokat. A ma reggeli német adatra viszont nincs komoly reakció. A DAX esetében emelkedésre számítunk a mai napon, míg a BUX indexben valamiféle kis csökkenés lehet.
- Az EKB kormányzótanács tagja szerint idén alacsony maradhat az infláció
- Emelkedő WTI ár az Abu Dhabi előrejelzések nyomán, az arany lendületet kapott az USA munkanélküliségi adatoktól
- Megviselték a dollárt a pénteki makroadatok
- Az ázsiai tőzsdék sem maradtak ki az esésből
- Kis csökkenés jöhet ma a BÉT-en
- Charles Evans, a chicagói jegybank elnöke pénteken még az adat megjelenése előtt azt nyilatkozta, hogy gondolkodni fognak a kamatemelésen a következő ülésen, de nem lenne rossz még várni a szigorítással. Szerinte a június 23-án esedékes Brexit népszavazással kapcsolatos bizonytalanság is nehezíti a döntést.
- Gyenge munkaerőpiaci érkeztek pénteken a tengerentúlról. A mezőgazdásági szektoron kívül foglalkoztatottak számának növekedése 38 ezer fő volt az előző havi 160 ezer után, szemben a 160 ezres várakozással. A munkanélküliségi ráta azonban jobb lett a konszenzusnál, 5%-ról 4,7%-ra csökkent, miközben a piac 4,9%-ra számított. Az aktivitási ráta is csökkent 62,8%-ról 62,6%-ra. A gyenge adat elbizonytalaníthatja a Fed-et a kamatemelést illetően (a kamatemelési várakozások júliusra vonatkozóan 37%-ra csökkentek, a múlt heti 53% után)! Azt is elképzelhető, hogy elfogyott a piacképes munkaerő, de egyszeri tételek (sztrájk) is torzították az adatokat. A Fed Bézs könyvben is említették a jegybankárok, hogy a munkaerőpiaci feszültség fokozódik.
- Az ISM szolgáltatóipari index is gyengén sikerült, a várakozás 55,4 pont volt, ezzel szemben 52,7 pontra esett vissza az előző hónapban a mutató.
- Az ipari rendelésállomány áprilisi értéke is gyengébb lett a vártnál, 1,9% helyett 1,8%-os bővülést publikáltak.
- Hazai idő szerint este fél 7-kor Janet Yellen jegybankelnök beszédére fognak figyelni a befektetők.
- Az Apple kínai okostelefon piacból kihasított részesedése 13%-ra esett az IDC statisztikái szerint az egy évvel korábbi 16%-kal szemben. A Huawei és a többi olcsó kínai gyártó erősítette pozícióját az Apple kárára.
- Ewald Nowotny, az EKB kormányzótanácsának tagja szerint az idei évben nagyon alacsony inflációs környezetre kell felkészülni, és csak jövőre indulhat emelkedésnek a mutató értéke. Az emelkedő olajár mellett a tanács márciusi intézkedései kezdenek beérni, azonban fordulópontról egyelőre korai lenne beszélni.
- A Moody’s lerontotta Finnország „AAA”-s besorolását „Aa1”-re a lassabb GDP növekedés és a fiskális pozíció változása miatt.
- A külpiacok felől érkező gyenge kereslet miatt a vártnál rosszabb lett a német ipari rendelésállomány, év/év alapon 0,5%-os csökkenést mutat.
- Európából csupán az LTRO keretösszegének publikálására lesz érdemes figyelni.
- Az arany 1.241 dollárra ugrott, miután pénteken az USA munkanélkülisége nagy meglepetést okozott. Az adatok lényegesen gyengébbek lettek a várakozáshoz képest: mindössze 38 ezer új munkahely jött létre májusban. A munkaerőpiaci aktivitási ráta is alacsony lett. A hír jelentősen csökkentette a kamatemelés esélyét, így várhatóan erre nem fog sor kerülni a nyáron. Ez pedig lendített az arany árfolyamán.
- A pénteki amerikai munkanélküliségi adat a forint piacára is nagy volatilitást hozott. A délelőtti kereskedésben a forint erősödni kezdett az euróval szemben, majd 311,8-ról hirtelen irányt váltott az árfolyam, és 312,2-ig gyengült zárásra. A nagy volatilitás a technikai képet azonban nem változtatta meg, továbbra is tart a forint erősödő trendje. A következő támasz 310 forint környékén található.
- Az USD/HUF devizapárban is nagy mozgás volt pénteken, az árfolyam 280 forint közeléből 275-ig csúszott vissza zárásra. Ha tovább gyengül a dollár, akkor a devizapárban folytatódhat a lejtmenet.
- A jen erősödése nem jött jól a japán cégeknek, míg az amerikai munkaerőpiaci adat a másik oldalon a nyersanyag kapcsolt kínai és ausztrál cégeket pluszba lökte.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.