Itthon várható a további 15 bázispontos kamatcsökkentés, és az is lehet, hogy ezzel befejeződik a kamatcsökkentési ciklus. Így árgus szemekkel figyeljük az MNB monetáris tanácsának közleményét. Ugyanakkor a Fitch felminősítése csak átmenetileg hozott erősödést a forint piacán, nap végére már új lokális csúcson volt az EUR/HUF keresztárfolyam. Az ellenállás zóna 318 és...
Mindeközben az USA-ban egymás után szólalnak meg a héjábbnál is héjább FOMC tagok. Szavazók és nem szavazók beszélnek arról, hogy itt az ideje kamatot emelni, sőt akár több kamatemelés is lehet idén, s még a Brexit sem számít, azzal sem kell foglalkozni! Mindeközben a dollár már nem veszi igazán komolyan ezeket a hangokat, hiszen az EUR/USD napok óta inkább stagnál. Persze egy komolyabb előrelépés vagy pl. valamiféle erős gazdasági adat, nem úgy, mint tegnapi feldolgozóipari beszerzési menedzser index, kellene, hogy az ilyen hangokat komolyan is lehessen venni.
Mindeközben részletek derültek ki a Monsanto-Bayer tranzakcióról. A Bayer a részvényekért 53 milliárd dollárt (a 62 milliárd már az adósággal együtt számított tranzakció érték), azaz mintegy 47,5 milliárd eurót kíván adni. Ez pedig a korábban becsült 45-49 milliárd eurós tartományon belül van. A Bayer 14 milliárd euró tőkeemelést tervez, és 1,5 milliárd eurós adó előtti éves szinergiahatással számol. Így már nem is hangzik olyan rosszul a deal. Hiszen ez nettó 32 milliárd eurót jelenthet (a 1,5 milliárd szinergia értékét 15 milliárdra becsülve), vagyis az árfolyamnak nem kellene már esni. Ha nem hisszük el a szinergiát, akkor is csak 3 eurót kellett volna tegnap esnie, ezzel szemben, több mint 5 eurót esett a részvényárfolyam. Így fundamentális oldalról elmondhatjuk, hogy legalább 2 euróval már túlárazta a piac a Monsanto felvásárlásból adódó esetleges negatív hatást (szinergiát figyelmen kívül hagyva). Mindezek ellenére ma tovább akar esni a részvény és a DAX index is. Lassan kezdenénk a Bayer árfolyamtól izgalomba jönni, legalábbis ami a vásárlást illeti. Ugyanis még az is közbejátszhat, hogy a versenyhatóság nem hagyja jóvá a tranzakciót, legalábbis a Monsanto részvényesei ezt árazzák, hiszen 13 százalékos diszkonttal forognak az amerikai cég részvényei a Bayer által ajánlott 122 dolláros (készpénzes) felvásárlási árral szemben.
A BUX index esetében is kisebb mértékű csökkenésre számítunk.
- Az IMF szerint Görögország nagyon nagy bajban van
- Gyengült az olaj és az arany kurzusa is
- Négyhavi mélypontra gyengült tegnap a forint
- Csökkenő nyersanyagárakra esett Ázsia
- 15 bázispontos kamatvágás jöhet ma délután
- Esésre számítunk ma a BÉT-en
- A Philadelphiai Fed elnöke, Patrick Harker szerint könnyen lehet, hogy akár 2-3 alkalommal is kamatot fog emelni idén a Fed, bár ő maga nem szavazó tag.
- James Bullard, a Fed szavazó tagja szerint az amerikai kamatdöntést nem fogja befolyásolni a brit szavazás, ami akár azt is jelentheti, hogy a Fed meg se várja azt, hanem azt megelőzően a június 14- 15-i kamatdöntő ülésen kamatot emel. Bullard egyébként az egyik leginkább héja gondolkodású tagja a tanácsnak, így tőle nem szokatlanok a kamatemelésre vonatkozó kijelentések.
- Tim Cook, az Apple vezetője szerint a magas adók és vámok mellett nem megy zökkenőmentesen az indiai terjeszkedés, de keresik a megoldásokat, hogy ott is olyan áron kaphassák meg a fogyasztók az iPhone-t, mint Amerikában. A Deutsche Bank szerint Indiában jelenleg több mint duplájába kerül a készülék, mint az USA-ban. A cél eléréséhez tehát nagy valószínűséggel árat kell majd csökkenteni.
- A francia versenyhatóság tegnap vizsgálatot indított a Google és a Facebook ellen trösztellenes vádak alapján. Jelen pillanatban számos országban folyik eljárás a cégek ellen. Már csak az a kérdés, hogy hányan állnak be a sorba és mekkora kártérítési perek jöhetnek.
- Az IMF szerint Görögország jelenlegi költségvetése és növekedési kilátásai irreálisak, és a hitelek átstrukturálására van szükség (30 éves lejáratig való kitolást és 2040-ben kezdődő törlesztést javasolnak). A mai Eurócsoport ülésen mi más, mint ez lehetne a fő téma, hiszen az előzőek alapján ez megint egy államcsőd közeli helyzet.
- Az eurózóna feldolgozóipari beszerzési menedzser indexe 16 hónapos mélypontra esett, miután az áprilisi 53 pontról 52,9-re esett a mutató értéke, a várakozás 53,2 pont volt. Az előrejelzéseket tartalmazó indikátorok szerint tovább gyengül a növekedés, miközben az üzleti kilátások a szolgáltató szektorban 2015. júliusi szintre süllyedtek.
- Az OECD előrejelzése szerint a tagországok átlagos növekedése 2016 első negyedévében 0,4%-ot produkált, pont mint az előző negyedévben. Ennek ellenére Nagy-Britanniában a 0,6%-os növekedés 0,4%-ra, az amerikai pedig 0,3%-ról 0,1%-ra esett.
- Az arany 1.243 dollárig süllyedt. Az elmúlt hetek gyengélkedése november óta a legerősebb és elsősorban a korábbi Fed kommentároknak köszönhető, mely szerint júniusban sor kerülhet az USA kamatok emelésére. Ez tovább erősíti a dollárt is, ami szintén nyomás alá helyezi a dollárban jegyzett nyersanyagokat, így az aranyat is.
- Ma elsősorban az MNB kamatdöntő ülésére lesz érdemes figyelni, melyen várhatóan további 15 bázisponttal 0,9%-ra csökkentik az alapkamatot, és az elmúlt hetek jegybanki kommunikációja alapján a jelenlegi kamatvágási ciklus végét is bejelenthetik.
- Egyhangúan telnek a napok az EUR/USD devizapárban, az árfolyam egy rendkívül szűk sávban araszol 1,12 környékén. Az oldalazásból hamarosan nagyobb elmozdulás következhet, a valószínűbb forgatókönyv a dollár további erősödése. A következő támasz 1,10-nél található.
- A Nikkei esését elsősorban a jen erősödése okozta, így ismét elsősorban az exportorientált vállalatok vezették az esést. Az USDJPY árfolyam technikailag a 30 napos mozgóátlagot tesztelte vissza.
- Alapvetően gyengén teljesítettek a nyersanyagok és a nyersanyaghoz kötődő részvények is, elsősorban azok, melyek vasérccel foglalkoznak. Piaci vélemények szerint véget érhetet az elmúlt hetekben látott rally, melyet elsősorban spekulációk hajtottak.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.