Az MSCI indexben gyakorlatilag nincs olyan változás, ami komolyabban érintené a magyar részvényeket. Ugyanakkor a kínai A részvények tekintetében a döntésre még várni kell június 14-én este 11 óráig, ugyanis akkor fogják a bekerülésről vagy éppen a be nem kerülésről szóló döntésüket közzétenni. A hosszú átmenet miatt valószínűleg nem lesz hatása. Ma...
Ma jelentett az OTP. Az eredmény a várakozások szerint jó lett. A nettó és az operatív soron enyhén jobb, mint amit a piac várt. Két nagy eltérés van a várakozásokhoz képest, amelyek gyakorlatilag kioltják egymást: az alacsonyabb céltartalék képzés 7,3 milliárd forinttal, amivel szemben áll a magasabb vállalati adó (7.2 milliárd forint). Egyértelműen lassult a kétes kintlévőség emelkedése, de tovább csökken a nettó kamatmarzs, miközben már jelei vannak a hitelállomány növekedésének. Más oldalról megfogva a dolgot, az összes leánycég újra nyereséges. Esősorban az ukrán, a bolgár és az orosz javulásnak köszönhető a jó eredmény. Összességében jó eredményt láthattunk nagyobb meglepetések nélkül. Így valószínűleg jelentősebb árfolyamhatás sem lesz látható.
Tegnap hatalmasat esett a Bayer, ami a DAX mintegy 10 százalékát adja. Nagyjából annyit veszített értékéből, amennyit a Monsato, a Bayer esetleges felvásárlási célpontja emelkedett arra a hírre, hogy a német gyógyszeróriás vizsgálja a cég felvásárlásának lehetőségét. Ez azért tűnik első ránézésre kellemetlennek, mert (i) a Monsato alapvetően jól árazott, azaz fair érték körül forog; (ii) a BASF-fel versenyezhet a cégért. A hírre a Bayer a korábbi 1,5 százalék körüli emelkedésből 5 százalék körüli esésébe váltott át, ez a DAX esésének mintegy feléért volt felelős.
Ma a DAX index újra megpróbálhat észak felé kapaszkodni a csúnya hullócsillag formáció ellenére (Bayer). A BUX esetében valamiféle csökkenés lehet a 20 napos mozgóátlagról.
- A brit jegybank vágott GDP előrejelzésein
- Visszaesett az olaj a nagy emelkedés után, emelkedik az arany
- Ismét fordult az EUR/USD devizapár, látványosan erősödött a dollár
- Továbbra is kedvezőtlen gyorsjelentésekre adják Ázsiát
- Várt szerinti jó eredmény az OTP-től
- A horvát kormány tárgyalna a MOL-lal
- Esésre számítunk ma a BÉT-en
- Esther George, a kansasi Fed elnök tegnap arról beszélt, hogy a döntéshozók figyelik az európai történéseket, és „nagyon szkeptikusak a negatív kamatokkal kapcsolatban”. Esther George szerint nem látszik egyértelműen ennek a politikának az előnye, és a negatív kamat lehetőségét még mérlegelni sem fogják a tengerentúlon.
- Eric Rosengren bostoni Fed elnök tegnapi előadásában azt mondta, hogy a Fed-nek készen kell állnia, hogy fokozatosan normalizálja a kamatokat.
- Janet Yellen azonban nem zárja ki a negatív kamatok lehetőségét egy újabb krízis esetén, de a jegybankelnök azt is hangsúlyozta, hogy ez lenne a legvégső megoldás.
- Fontos makrogazdasági adatok érkeznek a hét utolsó kereskedési napján, áprilisi kiskereskedelmi forgalmat és májusi előzetes Michigani Egyetem fogyasztói bizalmi indexet publikálnak.
- Az Apple 1 milliárd dollárt invesztálhat a „kínai Uber” versenytársába, a Didi Chuxing Technology-ba. A cég értékét 25 milliárd dollárra teszik, amivel az egyik legértékesebb start-up Kínában. A céghez köthető másik hír, hogy a Nikkei Asian Review cikke szerint az iPhone chipek megrendelései a tavalyi évi számok alatt alakulhatnak. A Nomura szerint a beszállítók adatai alapján az Apple növekedési sztorija elveszni látszik.
- A brit kamatdöntő ülésen a vártnak megfelelően nem változott az alapkamat és az eszközvásárlási program keretösszege sem. A Bank of England az idei évben 2,2% helyett csupán 2,0%-os gazdasági növekedést, 2017-re és 2018-ra pedig 2,3%-ot vár (korábbi előrejelzés 2,4% és 2,5% volt). A kockázatokat sem szabad elfelejteni a népszavazás miatt, hiszen ha a kilépés mellett döntenek a britek, akkor az előbbi számok azonnal köddé válnak. Carney szerint, ha erre sor kerül, akkor a jegybank új lazító lépéseket jelenthet be. Az inflációs folyamatok terén 2017 második negyedévére 1,5%-ot várnak, ami nem éri el a 2,0%-os célt, így az alapkamat eddig biztosan a jelenlegi szinteken maradhat.
- A ma reggeli német GDP adat a vártnál minimálisan jobb lett, míg az inflációs mutató a vártnak megfelelően alakult. A nap folyamán számos GDP adat érkezik még Európából.
- Az arany kurzusa 1.273 dollárra emelkedett. Az USA-ban az új munkanélküliek száma egy éves csúcsra emelkedett, ami növelheti az arany iránti keresletet, mivel a gazdaság lassulását vetíti előre. A dollár is gyengült a héten, ami javítja az arany megítélését, mivel jellemzően inverz árfolyam alakulás van a dollár és az arany között. Az arany idén 19%-ot emelkedett és ezzel az egyik legjobban teljesítő eszközosztály lett.
- A forint a tegnapi kereskedésben 315,7 alatt oldalazott egy szűk tartományban. Az átmeneti pihenő után folytatódhat a forint gyengülése, a következő ellenállás 318-nál húzódik.
- Továbbra is gyenge gyorsjelentések jelentek meg Ázsiában, ami eladói nyomás alá helyezte a részvényeket.
- A japán jegybank elnöke ma is megerősítette, hogy az erős jen kockázatokat jelent a japán gazdaságra, ezért további monetáris lazítást helyezett kilátásba. Ez azonban nem gyakorolt hatást az USDJPY devizapárra, melynek emelkedése egyelőre elakadt a rövidtávú mozgóátlagokban.
- Az MSCI a negyedéves felülvizsgálattal egy időben nem döntött a kínai piac újra besorolásáról. Ezt majd június közepén fogja publikálni az indexszolgáltató.
- A horvát kormányfő, Tihomir Oreskovic szerint a horvát kormány leül a MOL-lal tárgyalni az INA sorsáról és az irányítási jogokról. A horvát kormány az INA-t továbbra is stratégiai cégnek tartja. Nem számítunk gyors megállapodásra, valószínűleg elhúzódó tárgyalások várhatók, és korántsem biztos, hogy sikerül a feleknek új szerződést aláírni.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.