Hirtelen megjavultak az adatok. Az elmúlt napokban láthattunk néhány pozitív meglepetést, miközben a gyengébb adatok is csupán kisebb visszaesést mutattak (pl. amerikai fogyasztói bizalmi index). Tegnap pedig az ipari beszerzési menedzser index lett messze jobb a vártnál, és az elmúlt két év legmagasabb értékére ugrott. Így nem meglepő, hogy a befektetők is vidámabbak...
- Lekonyult az arany árfolyama
- 300 fölött a forint
- Nagyot menetelt Ázsia
- A piaci várakozásoktól elmaradó eredmény az Egistől
- A Richter nem változtatott bevételi tervein
- Varga Mihály a devizahiteles mentőcsomagról beszélt
- Sajtóértesülések szerint a MOL eladná INA pakettjét
- Emelkedésre számítunk ma a tőzsdén
- A szokásos heti friss munkanélküli segélykérelmek száma 5 éves minimumra esett. A két héttel ezelőtti 345 ezerről 326 ezerre süllyedt a kérelmek száma, miközben az elemzők nem számítottak változásra.
- Az ISM feldolgozóipari beszerzési menedzser index 2 éves maximumra emelkedett júliusban, 50,9 pontról 55,4 pontra, miközben az elemzők csak 52 pontra számítottak.
- A júliusi tengerentúli autóértékesítési adat 15,6 millió darab lett évesítve, ez valamelyest elmarad a 15,8 millió darabos várakozástól. A legerősebb márkák a Mercedes (+23%) és a BMW (+13%) voltak.
- Az Exxon Mobil tegnap publikálta második negyedéves számait. A nettó profit 6,86 milliárd dollárra süllyedt az egy évvel ezelőtti 15,9 milliárdról, vagyis részvényenként 1,55 dollárra esett az eredmény, messze elmaradva az 1,89 dolláros várakozástól. Az árbevétel 127,5 milliárd dollárról 106,5 milliárd dollárra süllyedt, míg az elemzők 108 milliárdra számítottak.
- Fontos makroadatok érkeznek ma a tengerentúlról: a nem-mezőgazdasági foglalkoztatottak számának júliusi értéke, a feldolgozóipari foglalkoztatottak változása, és munkanélküliségi ráta.
- Az Európai Központi Bank tegnap nem változtatott az irányadó rátán, a várakozásoknak megfelelően 0,5%-on tartotta az alapkamatot. Mario Draghi megerősítette, hogy az irányadó ráta tartósan alacsonyan maradhat, és a jelenleginél alacsonyabb szintek is elképzelhetőek, vagyis továbbra is kitartott amellett, hogy tartósan laza monetáris kondíciókra lehet szükség.
- Tegnap is nagy emelkedést mutatott a WTI típusú kőolaj, 105 dollárról 107,7-ig emelkedett. Reggel is folytatódott az erősödés, és a 108,5 dolláros ellenállást is áttörte az árfolyam.
- A kedvező amerikai makroadatok hatására különösen a nagyot ugró ISM index hatására erősödött a dollár árfolyama. Az EUR/USD 1,3302-ről 1,3207-re mérséklődött.
- A Sharp több, mint 2,5%-ot emelkedett, miután a vártnál kisebb veszteséget realizált a társaság.
- Felülteljesítők voltak az ausztrál bankok, miután módosították az új banktörvényről szóló javaslatot, így enyhültek a profitaggályok.
- A japán jegybank monetáris bázisa az eszközvásárlási program eredményeként tovább bővült. Az előző hónapban még 36%-os volt a növekedés az egy évvel korábbi értékhez képest, ami most 38%- ra bővült.
- A tegnapi elemzői tájékoztatóján a Richter megerősítette az idei évre vonatkozó várakozásait. Az árbevétel euróban számolva 3%-kal növekedhet, a bruttó eredményhányad az első félévben elért szint, 63,9% környékén maradhat, ami némileg magasabb, mint a 62-63% közötti korábbi előrejelzés. A Cariprazine engedélyeztetésére még idén sor kerülhet, míg amerikai értékesítés várhatóan a következő év elején indulhat meg. A vártnál kedvezőbb bruttó és üzemi marzs üzenete túlnyomórészt pozitív. A nemrégiben végrehajtott részvényfelaprózás növelheti a részvény likviditását és segíthet visszakerülni az MSCI indexbe, ahogy azt tegnapi Fókuszunkban is írtuk.
- OTP, FHB: Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter interjút adott a Magyar Hírlapnak. A legfontosabb, devizahiteleket érintő részek a következők: (i) A bankszövetség és a minisztérium különböző lehetőségeket vizsgál, (a) devizahitelek forintra történő teljes vagy részleges leváltása, (b) a létező árfolyamgát rendszer megváltoztatása. (ii) A lakáscélú jelzáloghitelek megoldása elsőbbséget élvez a jelzáloggal fedezett szabad felhasználásúakkal szemben. (iii) A költségek megosztásáról egyelőre még nem egyeztettek, de a költségvetés mozgástere szűk. (iv) A megegyezés szeptember 30 előtt megszülethet, ugyanis a miniszternek ezt követően be kell nyújtani a jövő évi költségvetést. A korábbi információk szerint a bankszövetségnek augusztus 23-ig kell kidolgoznia egy javaslatot. A lakáscélú jelzáloghitelesekre való koncentrálás, azt sugallja, hogy a devizahiteleseknek egy szűkebb köre lesz csak érintett (körülbelül 1800 milliárd forint vagy 7,5 milliárd CHF). Összességében a hírek azt sugallják, hogy a bankok vesztesége nem fogja meghaladni korábbi becslésünket. Úgy tűnik, hogy a korábban becsült 400 Ft-nak a fele lehet a negatív hatás az OTP-re nézve, de még túl korai bármi pontosabbat mondani.
- A horvát kormány újra szeretné tárgyalni a MOL irányítási jogait az INA-ban. Erre a feladatra a kormány ki is jelölte a gazdasági minisztert, Ivan Vrdoljak-ot. Ugyanakkor az APA azt kürtölte világgá, hogy a MOL eladná az INA-ban levő 49 százalékos részesedését valamelyik orosz vállalatnak. Az pedig nem lenne jó a horvát nemzeti arculatnak, mert az oroszok a beszállítói pozíción keresztül sok kellemetlenséget tudnának okozni a horvát államnak/kormánynak. Így mind a két fél érdekelt abban, hogy megegyezzenek. Összességében a hírkapcsán nem számítunk jelentősebb árfolyamhatásra.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.