Tegnap Draghi újra belengette a további lazítás lehetőségét márciusra. Persze csak akkor, ha azt látják, hogy a jelenlegi nyomott kőolajárak továbbgyűrűznek a gazdaság egyéb ágazataiba, és így megnőnek az infláció lefelé mutató kockázatai. Ugyan nem ezért emelkedtek a piacok, de nyilván ez is adott egy kis löketet a részvényindexeknek. Mindeközben...
Mindeközben egy londoni ház lépett a Richter erőteljesen lefelé mutató várakozásainak köszönhetően, és a korábbi 5.790 forintról 5.255 forintra csökkentette a célárfolyamot. Nyilván nehéz a cég előrejelzésével szembemenni, így a lépés várható volt. Ugyanakkor a hosszabb távú kilátások továbbra is jók. Most elsősorban az orosz, az ukrán és a latin-amerikai piacok miatt lehet aggódni, ezek közül is kiemelnénk az elsőt. A csökkenő kőolajár nem igazán tesz jót sem az oroszoknak, sem a dél amerikai országoknak, főként Brazíliának. Ugyanakkor a Richternek is segítene egy erőseb olajár, amely újra emelkedésnek indult, és amelyet az a hír fűt, hogy állítólag a szaúdiak is leülnének az oroszokkal és a többi OPEC országgal Dohában az esetleges kitermelés csökkentésről tárgyalni.
A DAX nagyot rallyzott tegnap, és igencsak megközelítette a 9.300 pontnál levő ellenállást. Egyelőre jó a viselkedés, de a valószínűleg, a ma napközben kezdődő korrekcióban látható viselkedés lesz a meghatározó a továbbiak tekintetében. Ha az index jól viselkedik (kismértékű csökkenés, stb.), akkor jó eséllyel további pozitív folytatás jöhet. Ellenkező esetben valószínűleg csak egy ún. „short coveringet” láthattunk. Mindenesetre ma egy enyhe emelkedés benne van a pakliban mind a DAX, mind a BUX indexben esetében.
- Mario Draghi újra felmondta a kötelezőt
- Hatalmas olajár emelkedés, 1.200 alá esett ma reggel az arany
- Jól teljesített tegnap a dollár
- Felpörgött a kínai hitelezés januárban
- Emelkedésre számítunk ma a BÉT-en
- A General Electric olaj- és gáz divíziójának vezetője Iránba utazott, hogy a szankciók feloldása után új üzleti lehetőségekről tárgyaljon a helyi vezetéssel. Ettől függetlenül a cég ezen üzletágának bevételei az alacsony olajár miatt idén 10-15%-kal eshetnek.
- Mario Draghi tegnapi beszédében újra elismételte, hogy ha az alacsony olajárak és a pénzügyi piacokon látott felfordulás tovább rontja az inflációs kilátásokat, akkor márciusban nem fognak hezitálni és lépnek.
- A ComRes brit közvélemény-kutató cég felmérése szerint, ha most kerülne sor az EU-ból való kilépéssel kapcsolatos szavazásra Nagy-Britanniában, akkor a választók 49%-a voksolna a maradásra, 41% pedig a kilépésre. Januárban ezek az értékek még 54% versus 36%-on álltak.
- A mai napon januári brit inflációs adat és német ZEW fogyasztói bizalmi index adat érkezik.
- Az arany 1.200 dollár alá esett, mivel jelentős megkönnyebbülés volt a piacokon a tegnapi napon, és a vezető részvényindexek jelentősen emelkedni tudtak. Az európai GDP adatok egyelőre nem mutatják a gazdaság lassulását. Mario Draghi szavai, miszerint az EKB kész mindent megtenni a helyzet stabilizálására, szintén segített. A hírek hatására az aranytól kezdtek elfordulni a befektetők, és a nemesfém a korábbi jelentős emelkedés után már harmadik napja esik.
- A forint piacán nem volt túl izgalmas a kereskedés, az árfolyam 308,5-310,3 között mozgott, vagyis továbbra is a lokális mélypont közelében tartózkodik az árfolyam. Ha innen sikerülne tovább erősödnie a hazai fizetőeszköznek, akkor 7 hónapos csúcsra kapaszkodna a forint az euró ellenében, és további tere nyílna az erősödésnek.
- A kínai hitelezési aktivitás látványosan emelkedett januárban, ugyanis 2510 milliárd jüan értékben kerültek új hitelek a piacra, ami közel ötszöröse a decemberi 598 milliárdos értéknek. A háttérben a jüan gyengülése is állhat, hiszen a cégek a saját deviza leértékelődése miatt elkezdhették kifizetni a külföldi adósságokat.
- Az ausztrál jegybank szerint a jelenlegi rekord alacsony 2%-os alapkamat és a gyenge ausztrál dollár megtámasztja a gazdaságot és beindulhat a növekedés. A kínai növekedés lassulásával és a nyersanyag árak alakulásával kapcsolatos folyamatokat azonban szemmel tartják.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.