Újra Kínával riogatják a befektetőket, miközben Obama kampányszagú 10 dolláros hordónkénti tisztaság adót vetne ki. Ez hasonló, mint az európai jövedéki adó. 25 cent lenne gallononként, s az alacsony kőolaj illve benzin árak ezt most lehetővé tennék. Nyílván a lépés kedvezne az alternatív meghajtásoknak, pl. a Tesla- nak. Kínával, a holdújév...
Kínával, a holdújév előestéjén többen foglalkoznak. Egyrészt az Autonomous Research szerint a hitelt nem fizetők aránya 20 százalék fölött lehet, míg a hivatalos adatok szerint ez a ráta csak 2-3 százalékra rúg. Így hasonló ingatlanpiaci összeomlást vizionálnak, mint amit az USA-ban láttunk 2007–2008-ban. A probléma ezzel az, hogy az USA-ban akkor a GDP száz százaléka fölött volt az eladósodottság, míg Kínában most ez 40 százalék környékén jár. Mindeközben vészesen fogy Kína devizatartaléka. A 2014 év közepi 4000 milliárd dollárról tavaly decemberre 3330 milliárdra csökkent. Ugyanakkor idén januárban 120 milliárd dollárt kellett költeni a jüan védelmére. Így vészesen közelíti az érték azt a 2800 milliárd dolláros szintet, amelyet az IMF kívánatosnak tart alsó határként (a jüan is bekerül a deviza kosárba idén ősszel).
Vagyis aggodalom jobbról-balról, miközben recseg-ropog a 9300 pontos támasz a DAX indexben. Ha ez eltörik, további komolyabb esésé is kinéz. Mindestre a mai napon emelkedésre számítunk, mind a német mind a magyar index esetében is. 2016. február 05.
- Borúsabban látja a képet a brit jegybank
- Ingadozik az olaj ára, nem változott az arany jegyzése
- Tegnap is nagyot gyengült a dollár
- Stabilan zárt Kína a hosszú ünnepi hét előtt
- MOL visszahívja saját részvényeit a Magnoliától
- Emelkedésre számítunk ma
- Egy éve nem látott mértékben esett az ipari rendelésállomány a tengerentúlon. A mutató szerint 2,9%-os volt a visszaesés havi alapon decemberben, miközben a piac 2,6%-os zsugorodást várt.
- A munkanélküli segélykérelmek száma 285 ezer fő volt a múlt héten, amely 6 ezer fővel haladja meg a piaci várakozást.
- Munkaerő piaci adatok érkeznek a tengerentúlról, a piac várakozása szerint 189 ezer fővel bővülhetett a mezőgazdaságon kívül foglalkoztatottak száma a tengerentúlon.
- A Linkedln várakozásokat meghaladó gyorsjelentése ellenére közel 30%-ot esett a papír, ugyanis a menedzsmentvárakozások kiábrándítóra sikeredtek. A negyedik negyedévben a cég árbevétele 4 millió dollárral haladta meg a várt 858 milliót, míg az EPS 78 cent helyett 94 cent lett. A folyó negyedévre a menedzsment 820 millió dolláros bevételt és 55 centes részvényenkénti profitot irányzott elő az elemzők által számolt 863 millió dolláros bevétel és 75 centes EPS helyett.
- Barack Obama 10 dolláros hordónkénti adót vetne ki az olaj importálokra és az országban tevékenykedő olajcégekre is, ami megemelné a benzin árát. Az intézkedéssel azt szeretné elérni, hogy a lakosság elmozduljon a „tisztább közlekedés” felé. A Kongresszuson egy ilyen javaslat nem valószínű, hogy át fog jutni. 2016. február 05.
- A brit jegybank a várakozásoknak megfelelően szinten hagyta tegnap az irányadó rátáját és az eszközvásárlási program keretösszegét is. A szavazás az előző alkalommal 8:1 ellenében történt a tartás mellett, most azonban mind a 9 tag a tartásra szavazott mondván a brit béroldali növekedés és a nemzetközi piacok növekedési kilátásai nem megfelelők. A jegybank idén 2,5% helyett már csak 2,2%-os GDP növekedéssel számol, jövőre pedig 2,6% helyett 2,3% lehet a gazdasági bővülés.
- A decemberi német gyáripari megrendelések a várt 1,4% helyett 2,7%-kal estek.
- tegnap napközben 33 dollár felett is volt a jegyzés. A piacon terjed a szóbeszéd, hogy Szaúdi-Arábia és Oroszország megállapodásra készül az olajtermelés csökkentésre érdekében. Különösen támogatja ezt Venezuela, aki már most a csőd szélén tántorog az összeomló olajár miatt. Mivel Oroszország sokkal nehezebben tudja változtatni olajtermelését a fagyos szibériai mezőkön, mint Szaúdi-Arábia, valószínűleg nincs sok alapja a spekulációnak. Az Egyesült Államok új olajipari adót kíván bevezetni a következő 5 évben, hogy a gazdaságát egyre kevésbé fenyegesse az olajtól való függés. Ennek a részletei egyelőre nem ismertek.
- Az arany jegyzése 1.155 dollár körül stagnált ma reggel. Az arany a héten 3,4%-kal tudott emelkedni, ami a legerősebb mozgás volt hónapok óta. A gyenge dollár játszott ebben kulcsszerepet, mivel ennek köszönhetően a befektetők a nemesfém felé fordultak. Újabb piaci bizonytalanságra várhatóan ismét lendületet kap az arany ára.
- A dollárra nehezedő eladási nyomás tegnap sem gyengült. Közel 100 pont emelkedés után az 1,12- es szinten zárta a napot az EUR/USD devizapár. A további kamatemelések bizonytalanságával kapcsolatos spekuláció mozgatja az árfolyamot, de a ma érkező munkaerő piaci adatokat is kiemelten figyelik a befektetők. Technikai alapon van még tere a dollár további gyengülésének. 2016. február 05.
- A kínai részvénypiac stabil maradt az egyhetes ünnepet megelőzően. Jövő héten a kínai újév miatt a részvénypiac zárva tart és jelentősebb adatok sem fognak megjelenni. Ez az egy hetes periódus hagyományosan magas vásárlói fogyasztással szokott párosulni, így a kínai gazdaság állapotáról jó indikációt szolgáltatnak majd a jövő héthez kötődő fogyasztási adatok. Elsősorban az utazással és vendéglátóiparral kapcsolatos statisztikákat lesz érdemes figyelni.
- Az erős jen miatt gyengén szerepeltek a japán exportvállalatok, ami lehúzta az index teljesítményét is. A gyengülő dollár miatt az USDJPY keresztárfolyam bezuhant a múlt hét pénteki japán kamatdöntés előtti értékre.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.