Megjött a fordulat, amit Mario Draghi beszédére is rá lehet fogni, de a valóság az, hogy a piacok már eléggé túladottá váltak. Ráadásul szinte az összes részvényindex technikai szinthez ért. Még Tom DeMark is megszólalt, hogy 5-8 százalékos felpattanás jöhet, de a hosszú távú befektetők maradjanak még távol a piactól, mert utána nagy valószínűséggel újabb esés fog...
A mai napon a DAX-ban és a BUX indexben is komolyabb lehet az emelkedés. A DAX esetében fontos, hogy nyitásban átugrotta az index a 9.630 pontnál levő kis technikai szintet.
- Mario Draghi elvarázsolta a piacokat
- Hatalmas emelkedés az olajárban, alig mozgott az arany jegyzése
- A dollár ismét megmutatta az erejét
- Mégis jöhet a japán lazítás, pattant a Nikkei
- Emelkedésre számítunk ma a BÉT-en
- A szokásos heti friss segélykérelmek száma a vártnál gyengébben alakult a múlt héten. 279 ezer helyett 293 ezer kérelmet adtak be.
- A Starbucks árbevétele 12%-kal 5,37 milliárd dollárra emelkedett, míg egy részvényre jutó eredmény 29%-kal 46 centre esett. A piac 5,39 dolláros bevételt és 45 centes eredményt prognosztizált. A minimum egy éve nyitva tartó boltok eladásai 8%-kal emelkedtek a negyedévben, ami nagyobb a várt 6,9%-os bővülésnél. Amerika 9%-kal, Ázsia 5%-kal nőtt, míg Európa 6%-kal esett. A kínai piacon való terjeszkedés (500 új üzlet) nem lehet véletlen, ugyanis az ázsiai régió bevételei 32%-kal nőttek év/év alapon. A folyó negyedévre 37-38 centes EPS-t vár a menedzsment, ami 2-3 centtel alacsonyabb a vártnál. A számokra 4%-ot esett a részvény.
- Az American Express bevételei 7,6%-kal 8,39 milliárd dollárra estek, míg a tisztított EPS 1,23 dollár lett. Az elemzők 8,34 milliárdos bevételt és 1,12 dolláros részvényenkénti eredményt vártak. Az idei évi előrejelzés szerint 5,4-5,7 dollár lehet a profit, míg az elemzők a sáv alját várták. Ugyanakkor 2017-re az 5,99 dollár helyett már csak 5,6 dollár lehet az eredmény, amit orvoslandó 1 milliárd dolláros költségcsökkentést jelentett be a menedzsment.
- A Valero 20%-kal 60 centre emelte a negyedéves osztalék kifizetését. A tegnapi záróár alapján ez 3,7%-os éves hozamnak felelne meg.
- Az EKB szinten hagyta az alapkamatot, a betéti rátát és az eszközvásárlási programot. A sajtótájékoztatón ugyanakkor elismerte, hogy jelentősen nőttek a lefelé mutató kockázatok, ezért a márciusi ülésen felülvizsgálják a mostani programot. A testület arra számít, hogy még hosszabb ideig alacsonyan maradnak a kamatok, sőt csökkenhetnek. A márciusi ülésen új makrogazdasági előrejelzések érkeznek majd, amire szükség is van, hiszen a decemberben kiadott inflációs pálya 52 dollár/hordós olajár mellett lett kialakítva.
- A davosi konferenciára nem érkezett meg az orosz jegybankelnök. Az orosz bankok igen komoly bajban vannak, miután a 40. legnagyobb orosz pénzintézet működési engedélyét vissza kellett vonni a tőkehiány miatt. Nagy valószínűséggel több banknál is komoly baj van a rubel leértékelődése miatt.
- Az arany ára kismértékben 1.100 dollár alá esett. A kedélyek megnyugvásával az arany iránt csökkent a kereslet. A piac továbbra is aggódik az emelkedő USA kamatok miatt, de a tegnapi EKB stimulus bejelentése segített a hangulaton.
- A hét eleje óta tart a forint erősödő trendje az euróval szemben. Tegnap 314,1-ig zuhant az árfolyam (bár napon belül 313-nál is járt), a reggeli kereskedésben pedig 313,6-ig folytatódott a hazai fizetőeszköz erősödése. A következő támasz 312,5-nél található. A régiós devizák piacán is nyugodtabb lett a hangulat, a lengyel zlotyi és a török líra is erősödni tudott.
- A japán részvénypiacon hasonló mértékű emelkedésre 4 hónapja nem volt példa. A részvénypiac felpattanásához több tényező is hozzájárult. Egyrészt a részvényindex már masszívan túladott volt, valamint a short pozíciókat egyszerre zárták a befektetők, miután olyan hírek jelentek meg, hogy a BoJ lazító intézkedésről dönthet.
- A japán jegybanki lazítás ismét napirendre kerülése váratlannak számít, mivel korábban folyamatosan olyan kommentárok jelentek meg, melyek alapján nem tűnt valószínűnek egy ilyen lépés.
- A kínai felügyelet ismét olyan szabályozáson dolgozik, ami csökkentené a részvénypiac volatiitását. Év elején kísérletet tettek egy felfüggesztési szabály bevezetésére, azonban ezt a sikertelen próbálkozást alig néhány nap után visszavonták.
- A Richter 50%-ról 100%-ra növelte részesedését kínai vegyes vállalatában, a Gedeon Richter Rxmidas Joint Venture-ben, ezzel a fogamzásgátló és OTC termékvonalának kínai értékesítése felett teljes körűen rendelkezik. Bár a részesedés növelésére nem számítottunk, az beleillik a cég stratégiájába és megfelel a korábbi gyakorlatnak. A leányvállalat értékesítéssel és marketinggel foglalkozik, így a tranzakciónak nincs érdemi eredményhatása. A Richter értékesítéseinek hozzávetőleg 6%-a származik Kínából.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.