Ünnepeltek az ázsiai piacok, hiszen Kínából a várakozásoknál kevésbé rossz export-import adatok jöttek ki. Mind az export, mind az import a várakozásoknál kisebb mértékben csökkent. Sőt a többlet újra növekedett. Itthon a jegybank aktív volt a tegnapi napon. Meglepte a piacokat azzal, hogy áprilisig eltörli a 2 hetes betétet. Nyilván ebből számottevő...
Itthon a jegybank aktív volt a tegnapi napon. Meglepte a piacokat azzal, hogy áprilisig eltörli a 2 hetes betétet. Nyilván ebből számottevő pénz landolhat a 3 hónapos állampapírokban, s ennek hatását is láthatjuk, hiszen a 3 hónapos hozam újra 1 százalék alá bukott, ezzel csökkenti a német rövid papírok feletti prémiumot. Ez elvileg gyengítené a forint árfolyamát az euróval szemben, de úgy tűnik, olyan erős volt a „vásárolj a pletykára adj a hírre”, hogy az EURHUF árfolyam visszabukott a technikailag fontos szint, 318-alá. Ez pedig általában azt jelenti technikailag, hogy nem a gyengülés az igazi irány. Azaz –kissé szkeptikusan írjuk le–, hogy a forint a sáv másik oldalát fogja megtámadni (sőt általában az ilyen szintet át is szokta törni az árfolyam), azaz 310 alá csökkenhet az árfolyam.
Habár tegnap este még azt mondtuk volna, hogy a DAX-ban még van egy újabb körös lecsúszás 9.900-9.800 pont környékére, mielőtt 10.400-ig emelkedik, a mai napon már bizonytalanok vagyunk az átmenti visszacsúszásban. Mindenesetre nagyon furcsa szintről fordul az index, de jó úton van afelé, hogy egy hosszabb (néhány hónapos) emelkedés kialakuljon.
A BUX tegnap áttörte a kritikus szintet (~24.000) és ma meg is erősíti ezt a kitörést. Ez azt sugallja, hogy 25.100-25.200 pont környékére emelkedik rövidesen. Az OTP esetében a 6.160 pont körüli szintet érdemes figyelnünk, hiszen ennek áttörése esetén további komolyabb emelkedés jöhet. A MOL pedig a tegnapelőtti intermezzótól eltekintve gyakorlatilag a 20 napos mozgóátlagon araszol fölfelé (ide mászott vissza tegnap). Vagyis ebben az esetben a lassú víz partot mos tűnik megvalósulni, még akkor is, ha egyes sajtóhírek szerint a kormány újabb rezsicsökkentést tervez.
- Egyre kisebb Angela Merkel támogatottsága
- A WTI 30 dollár alá esett, gyengül az arany
- Az MNB bejelentés után erősödött a forint
- Kedvező export ellenére tovább esett Kína
- A 444.hu szerint a MOL-t is érintheti a következő rezsicsökkentés
- További emelkedésre számítunk ma a tőzsdén
- Jeffrey Lacker, a Richmondi Fed elnök szerint idén legalább négy kamatemelésre lenne szükség. Az inflációval kapcsolatban pozitívan nyilatkozott a Fed elnök: amint az olajár eléri a mélypontját, az áremelkedés szignifikánsan növekedésnek indulhat. A kínai és az amerikai gazdaság között sincsen erős kapcsolat, ezért szerinte túlzott volt a tengerentúli piacok reakciója. A kínai félelmek nem befolyásolják a tengerentúli gazdaság növekedési kilátásait.
- Az IDC jelentése szerint a PC piac a negyedik negyedévben 10,6%-kal esett. A Gartner szerint az értékesítések 8,3%-kal 75,7 millió darabra estek. Az Apple ennek ellenére a második legjobb negyedévét produkálta ebben a szegmensben, és 3%-kal több PC-t adott el az IDC és a Gartner statisztikái szerint, miközben a piacvezető Lenovo és HP értékesítései estek.
- A Ford rekord adózás előtti profitról számolhat be közelgő gyorsjelentésében (január 28.), ami a 10- 11 milliárd dolláros érték felső részét jelentheti. A menedzsment megszavazott továbbá egy rendkívüli 25 centes osztalék kifizetést a negyedévente fizetendő 15 centes érték mellé.
- A Yum Brands decemberi értékesítései Kínában 1%-kal emelkedtek a novemberi 3%-os visszaesés után. Az egység leválasztása már októberben felmerült, amit leghamarabb a február 3-i gyorsjelentés során jelenthetnek be.
- Az Alcoa vegyes gyorsjelentése után több mint 9%-kal esett, ezzel megütötte a 2009. márciusi mélypontot.
- Újra bajba kerülhet Angela Merkel, miután a menekültpolitika kérdésében a tegnapi frakcióülésen a 15 felszólalóból csupán egy embert állt ki a kancellár asszony mellett. A kialakult helyzet egyre inkább robbanásveszélyes.
- Peter Praet, az EKB igazgatóságának tagja szerint nem változott meg az EU monetáris politikája. Véleménye szerint, ha változtat a testület, akkor azzal elismerné, hogy sérülne a 2%-os inflációs cél.
- A mai napon az eurózóna novemberi ipari termelési adata lesz az egyetlen lényegi statisztika, ami napvilágot lát.
- Az arany ára 1.081 dollárig esett. A decemberi kínai kereskedelmi többlet a piacot megnyugtatta, mivel így kisebb az esélye további piaci felfordulásnak az ázsiai országban, ami csökkentheti a menekülő eszköznek számító arany iránti keresletet. A palládium is ötéves mélypontra esett. A decemberi meglepő többlet ugyanis azt mutatja, hogy a jüan leértékelődésével a kínai gazdaság ismét erőre kaphat.
- Az MNB tegnap bejelentette, hogy a december végétől 1000 milliárd forintban limitált kéthetes betétet április végével megszüntetik. Az MNB becslése szerint a bankok eszközhöz való alkalmazkodása 400-800 milliárd forintos állampapír vásárlást eredményezhet. Ez pedig lefelé nyomja a rövid hozamokat. A másik bejelentés szerint pedig 20%-kal megnövelik a kamatcsere-tenderek összegét. Ennek hatására elsősorban a hosszú kötvényhozamok csökkenetnek minimális mértékben.
- Piacmozgató makrohírek hiányában az EUR/USD devizapár egy szűk sávban oldalazott a tegnapi kereskedés során, végül 1,085-nél zárta a kereskedést. A hajnali órákban erősödni kezdett a dollár, és 1,082-ig esett az árfolyam.
- A vártnál kedvezőbb januári kínai külkereskedelmi adatok jelentek meg. Az export a várt 8,0% helyett csak 1,4%-kal esett vissza, az import pedig 11,0%-os csökkenés helyett 7,6%-kal csökkent csak. A kínai külkereskedelmi adatok az utóbbi időszakban meglehetősen volatilisen alakultak, így messzemenő következtetéseket nem érdemes levonni belőle, bár enyhe bizakodásra adhatnak okot a mostani adatok. A vártnál kedvezőbb számokban a leértékelt jüan árfolyam is szerepet játszhatott.
- A technikailag túladott japán részvénypiacon ma már megjelentek a vevők, így emelkedni tudott a Nikkei és a Topix index is.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.