Az elmúlt napokban arról beszéltünk, hogy a vámok micsoda veszélyt jelentnek. Ma megint hoztam két ábrát, ami viszont vegyes felvágott. Az atlantai Fed GDPNow számítása az aktuális gazdasági adatok alapján egészen szép képet fest az amerikai...
Az elmúlt napokban arról beszéltünk, hogy a vámok micsoda veszélyt jelentnek. Ma megint hoztam két ábrát, ami viszont vegyes felvágott. Az atlantai Fed GDPNow számítása az aktuális gazdasági adatok alapján egészen szép képet fest az amerikai gazdaságról.
Aktuális amerikai GDP becslés a második negyedévre
Forrás: Federal Reserve Bank of Atlanta
Az eddig megjelent adatok alapján valamivel 2 százalék fölött áll a becslés. Persze ezzel kapcsolatban fontos megjegyezni, hogy a néhány héttel ezlőtti változások – pl. Liberation Day – hatásai nagy valószínűséggel még nem, vagy csak limitáltan jelennek meg ebben a számításban. Ennek az oka a természetes tehetetlenség. Az adtagyűjtés, majd azok feldolgozása is időt vesz igénybe. Így a valóságról a képünk hetekkel, hónapokkal később jelenik meg, s épül be a modellbe. Szóval most még lehet örülni, de jelentős kockázata van annak, hogy a GDP becslés később romlani fog. Hiszen (i) a vámok ceteris paribus jelentősen emelkedtek és (ii) ezeknek az inflációra emelő, a GDP-re nézve pedig csökkentő hatásuk van.
A másik ábra nem ilyen szép. Az elmúlt években a jövedelmek és az ingatlanok ára illetve azok fenntartási költsége jelentősen szétvált.
Az atlantai Fed ingatlan megfizethetőségi indexe és a medián bérek
Forrás: Federal Reserve Bank of Atlanta
A fenti ábrán jól látható, hogy az otthonok megfizethetősége nagyot romlott az elmúlt években. A megfizethetőség nem csak az ingatlan árat jelenti, hanem a hitelköltséget, a biztosítási díjat, az egyéb helyi adókat is magában foglalja. A módszertan szerint pedig az ezek kifizetéséhez szükséges jövedelmet számítja az atlantai Fed, méghozzá úgy, hogy a jövedelem 30 százalékánál ne legyen magasabb a felsorolt költségek összege. Különben nem csak az ingatlanárak emelkedtek meg a 2021 áprilisi 300 ezer dollárról (medián otthon ár) közel 400 ezer dollárra, hanem a kamatok és a biztosítási díjak is nagyot emelkedtek. Sőt, sok államban a helyi adók is nagyot nőttek. Így a saját otthon megfizethetőségi rése a négy évvel ezelőtti 0 százalékról, mostanra cirka 50 százalékra emelkedett. Ez is vörös lámpa.
Persze azt azért érdemes megjegyezni, hogy ettől függetlenül és ennek ellenére a részvénypiacok azért elég nagyot tudtak emelkedni. Viszont minél több a negatív jelzés, érdemes annál óvatosabbnak lenni.
Higgy magadban és indíts Erste Future befektetést!

A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek: Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében. A jelen dokumentumban foglaltak kizárólag a szerző személyes véleményét tükrözik és nem tekinthetőek az Erste Befektetési Zrt. hivatalos szakmai álláspontjának