Az EU a 2027-es céldátumot tűzte ki, amikorra mind a 27 tagállamot le szeretnék választani az orosz energiaimportról. Az Európai Bizottság energiaügyi biztosa tegnap megerősítette ezeket a terveket, ám a részletes szabályokkal később áll elő a szervezet. A leválás két...
Az EU a 2027-es céldátumot tűzte ki, amikorra mind a 27 tagállamot le szeretnék választani az orosz energiaimportról. Az Európai Bizottság energiaügyi biztosa tegnap megerősítette ezeket a terveket, ám a részletes szabályokkal később áll elő a szervezet. A leválás két lépésben fog megtörténni. Egyrészt 2025 végétől az EU tagországok vállalatai nem vásárolhatnak orosz földgázt az azonnali piacon, másrészt 2027 végétől a hosszútávú földgáz szerződéseket is fel kell mondaniuk a tagországok vállalatainak. További korlátozó intézkedéseket fog hozni az Európai Unió az olajszállító árnyékflotta betiltására, illetve a nukleáris anyagok importjára.
Véleményünk: A nyersolajra vonatkozó korlátozások az EU oldaláról a mi értelmezésünk szerint 2027 végével lépnek életbe. Szlovákiának és Magyarországnak 2025 év végéig kell részletesen kidolgoznia, hogy miként válik le az orosz kőolajimportról. A MOL jelenleg a kőolaj feldolgozásának kétharmadát, kb. 9-10 millió tonnát importál évente Oroszországból. A leválás nem jelenti feltétlenül a Barátság kőolajvezeték használatának végét: a MOL esetleg csereügylet keretében kazah olajat is hozhat be ezen a vezetéken Oroszországon keresztül, vagy az Odessza-Brody vezetéken át más forrásból is juthat kőolajhoz. A Barátság vezetéken kívül lehetőség van a Horvátországon átmenő és a Janaf tulajdonban lévő Adria kőolajvezeték igénybevételére is, amin keresztül tengeri kőolajat szállíthat be a magyar vállalat a két belső finomítójához.
A leválás az orosz kőolaj használatáról negatív hír a MOL nyereségére nézve. Becslésünk szerint a cég EBITDA-jának 10-15%-át, kb. évi 300-450 millió dollárt veszítheti el emiatt, mivel az Ural típusú kőolajat a cég 5-10 dollár/hordó diszkonttal vásárolja meg a Brent típusú kőolajhoz képest. A MOL felgyorsíthatja azon projektek végrehajtását, amelyek ehhez a leváláshoz szükségesek. Ezek beruházási mértéke kb. 500 millió dollár. A magyar és a szlovák kormány várhatóan tiltakozni fog az EU lépése ellen, elképzelhető, hogy a két ország további felmentést kap az orosz olajimport tilalom alól.
Higgy magadban és indíts Erste Future befektetést!

A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.