2025.03.26. Erste World webinárium. Az Erste Bank szakértőivel beszélgettünk a jelenlegi piaci helyzetről és az ehhez való alkalmazkodásról.
Vendégeink által érintett témáink:
- Szakértőink elemzése a jelenlegi piaci helyzetről
- Szükség van-e radikális változtatásokra a befektetéseinkben?
- Nyerő stratégiák vs. végzetes hibák
Előadók:
- Bencze Lajos, az Erste World vezetője
- Rebák Attila, az Erste Advisory Desk és Kiemelt SzegmensekTámogatási vezetője
- Varga Zalán, az Erste Alapkezelő Zrt. vezérigazgató-helyettese és Értékesítési igazgatója
A webinárium alatt érkezett kérdések és szakértőink válaszai:
Volna e konkrét javaslat AI és hadipari cég papirok vásárlásra?
Az AI, mint klasszikus növekedési szektor meglátásunk szerint pont amiatt, hogy nem látni hova fut ki (mire gondolok: egy kínai AI az amerikai versenytárs költségeinek töredékéért adja ugyanazt (?) a szolgáltatást. Ha valaki a növekedési jellegű szektorokban gondolkodik (pl. AI) úgy az ERSTE Stock Global alapcsalád portfóliója lehet érdekes számára.
Hadiipar: az ESG szempontok miatt a múltban erős tiltás vonatkozott a területre. Specializált megoldás kevésbé, de átvitt értelemben (pl. egy európai részvényalap) a jövőben akár megjelenhetnek ilyen jellegű megoldások.
*ESG: Az ESG a környezetvédelem, a társadalmi és a kormányzási szempontok rövidítése. Ezt a három kritériumot figyelembe vesszük alapjaink kiválasztásakor, és beépítjük a befektetési folyamatba. A magas ESG-kockázatot jelentő vállalatokat kizárjuk.
A jelenlegi kamatszinteken jó vételnek látják-e, a hosszú lejáratú USA államkötvényeket?
Az Erste elemzői 4,2 százalékos hozamot prognosztizálnak az év végére, ami minimálisan alacsonyabb a jelenlegi szinteknél. Kérdés az, hogy az éves szintű 4,5-4,7 százalékos megtérülés arányban van-e a magas kockázattal, amit ezek a kötvények reprezentálnak. Mi nem vagyunk erről meggyőződve.
Nem terveznek nyitást az angol piac felé?
Az angol piac mindössze 3,5 százalékos súlyt képvisel a globális részvénypiacokon belül, így a jelenleginél nagyobb fókuszt nem kívánunk adni az angol piacnak.
Mi az oka az "ERSTE STOCK GLOBAL EUR R01" idei gyengélkedésének?
Az idei év (~3 hó) alapvetően nem a növekedési részvényeknek kedvezett. Az alap devizálisan az EUR/USD devizapár árfolyamkockázatát is magában hordozza (ez sem volt eddig idén az alap szempontjából előnyös). Egyrészt hosszú távon az EUR/USD történelmi tapasztalatok alapján kiegyenlíti egymást, másrészt az alap minimum 6 éves tartási periódussal bír. A rövid távú időszakok mellett érdemes minden esetben a hosszú, több éves időszakot is szemügyre venni.
A következő évek erősödő európai fegyverkezési költéseit figyelembe véve van valami specifikus vállalati és/vagy szektorális befektetési javaslatuk? Esetleg terveznek valamilyen befektetési alapot forgalmazni erre építve?
Az Erste Asset Management-nél jelenleg többek között az alábbi irányelv van érvényben: ellentmondásos és tiltott fegyverek kizárására vonatkozó politika.
Hozzátenném :az ESG szempontok miatt a múltban erős tiltás vonatkozott a területre. Specializált megoldás kevésbé, de átvitt értelemben (pl. egy európai részvényalap) a jövőben akár megjelenhetnek ilyen jellegű megoldások.
*ESG: Az ESG a környezetvédelem, a társadalmi és a kormányzási szempontok rövidítése. Ezt a három kritériumot figyelembe vesszük alapjaink kiválasztásakor, és beépítjük a befektetési folyamatba. A magas ESG-kockázatot jelentő vállalatokat kizárjuk.
Egyre több az elérhető Befektetési alap és ETF ami nagy mozgásteret tesz lehetővé. Dollár-os ETF várható?
A jelenlegi szabályozás alapján a hazai befektetőknek csak európában regisztrált, úgynevezett UCITs ETF-eket ajánlhatunk. Így kézenfekvevő, hogy euróban denominált ETF-eket ajánljunk ügyfeleink részére. Amennyiben az ETF struktúrája nem tartalmaz fedezést, akkor az ETF denomizációja csak elszámolási egység, és a teljesítmény olyan, mintha a mögöttes devizában, devizákban lenne.
Hány % a javasolt devizaarány a teljes portfólióban? Azon belül EUR és US dollár javasolt aránya?
Nincs konktét százalékos javaslatunk, hiszen ez az ügyfél befektetési céljaitól és befektetési időtávjától is függ. Javaslatunk az, hogy a forint mellett hangsúlyosan jelenjenek meg a devizás befektetések is. Az EURUSD árfolyam látható trend nélkül kereskedik az euró bevezetése óta, így a két deviza között sem látunk nagy különbséget. A világgazdaságban betöltött szerepe alapján talán érdemesebb a dollárnak nagyobb súlyt adni.
Miért gyengélkedik az ERSTE STOCK ENVIRONMENT HUF R01? Érdemes megvenni vagy inkább veszteséggel most kiszállni?
A választási eredmények óta megváltozott a környezet, amelyben működünk. Mindenekelőtt bizonytalanság van azzal kapcsolatban, hogy Trump pontosan mit fog tenni új, erősebb pozíciójában. Hogy ez hogyan alakul az elkövetkező törvényhozási időszakban, azt még nem tudjuk. Trump a választási kampány során még pozitív megjegyzéseket is tett a napenergiáról („nagy napenergia-rajongó vagyok”). Az akkumulátortárolás és a hálózatbővítés területeinek továbbra is támogatásban kellene részesülniük, mivel ezeket a témákat a republikánusok is támogatják. Ezzel szemben úgy látjuk, hogy az e-mobilitás és a tengeri szélenergia különösen negatívan érintett, azaz ezek olyan témák, amelyekkel kapcsolatban Trump nyilvánosan negatívan foglalt állást.
A zöld szektorban kiárazódtak az állami támogatások, a korábbi magas árazás már a múlté az értékeltségek jelentősen átrendeződtek. Globálisan a zöld átállás nem állt le, 2025-ben fokozott volatilitásra számítunk, de ez lehetőséget is ad az aktív alapkezelés számára, hogy kihasználja a túlzott veszteségeket, és a visszaesések során vásároljon.
Higgy magadban és indíts Erste Future befektetést!
