A MOL az eddigi 24,59 százalékról 49,19 százalékra megduplázza tulajdonrészét az ALTEO-ban, mivel a MOL 100 százalékos leányvállalata, a Lead Ventures Alapkezelő megveszi az egyik konzorciumi tag, a Jelinek Dánielhez köthető Riverland Magántőkealapot. (A harmadik konzorciumi tag —...
A MOL az eddigi 24,59 százalékról 49,19 százalékra megduplázza tulajdonrészét az ALTEO-ban, mivel a MOL 100 százalékos leányvállalata, a Lead Ventures Alapkezelő megveszi az egyik konzorciumi tag, a Jelinek Dánielhez köthető Riverland Magántőkealapot. (A harmadik konzorciumi tag — szintén 24,59 százalékos részesedéssel — a Tiborcz Istvánhoz köthető Diófa Alapkezelő, azaz egy másik pénzügyi befektető.)
A tranzakció meglepetés számunkra, pláne, hogy a felek hónapokkal ezelőtt (idén április 22-én) kötöttek adásvételi szerződést, s csak annak zárást jelentették be most. Az együttesen fellépő és korábban nyilvános ajánlatot tevő konzorciumi tagok között van egy klauzula, amely szerint bizonyos feltételek esetén kivásárolhatják egymást. Nem tudjuk, hogy ezen klauzula szerint történt-e az üzlet, és a vételárról sincs információnk, de valószínűsítjük, hogy a korábbi vételáránál ( ~2.872 forint) magasabb áron szállt ki a fenti konzorciumi tag. Értelmezésünk szerint mivel az összehangoltan eljáró konzorcium már korábban adott vételi ajánlatot a kisebbségi részvényesek felé, s a jelenlegi tranzakció a konzorciumi tagok közötti átrendeződés, ezért a MOL-nak nem kell újabb nyilvános vételi ajánlatot tennie a többi részvényes felé. Ugyanakkor azt is gondoljuk, hogy eddig is a MOL kezében volt a szakmai kontrol, ami ezzel a lépéssel csak erősödik. Ugyanakkor a szakmai befektető tulajdonrészének növekedése akár komolyabb stratégiai célok kitűzését is lehetővé teheti a jövőben. Éppen ezért a lépést pozitívan értékeljük.
a magyar, az amerikai, az osztrák
és a német piacokon.