Az Erste elemzője Felhalmozásról Csökkentésre minősítette le a MOL-t, a célárat pedig a korábbi 3.450 forintról 2.600 forintra csökkentette. Ennek két oka volt. Egyrészt romló külső környezetre számít a következő években, másrészt az orosz...
Az Erste elemzője Felhalmozásról Csökkentésre minősítette le a MOL-t, a célárat pedig a korábbi 3.450 forintról 2.600 forintra csökkentette.
Ennek két oka volt. Egyrészt romló külső környezetre számít a következő években, másrészt az orosz olajellátás leállása és további magyar különadók sújthatják a céget, melyek kockázatát nem tükrözi teljesen a részvényárfolyam. A Brent olajár előrejelzését hordónként 80 dollárra csökkentette a korábbi 100 dollárról. Lényegesen gyengébb finomítói nyereségre is számít. Az európai árrések jövőre lényegében visszaállhatnak a hosszútávú átlaghoz, sokkal gyorsabban, mint amire korábban számítani lehetett. Ez az Ural Med Komplex marzs esetében 23 dollár helyett 12 dollárt jelent hordónként. A nyomott petrolkémiai előrejelzést kismértékben módosította csak, míg a gázáraknál nem változtatott, 2025 után csökkenő árakra számít a globális cseppfolyós földgáz kínálat növekedése miatt. Az idei 3 milliárd dollár feletti tisztított, CCS-alapú EBITDA jövőre 2,4 milliárd dollárra süllyedhet a rosszabb környezet és egyes különadók már bejelentett emelése miatt.
Az elmúlt hetek nyilatkozatai és a kialakult politikai helyzet miatt jó esély van rá, hogy Ukrajna megszűnteti a MOL finomítói felé történő orosz kőolaj ellátást a Barátság vezetéken. Emellett nő az esélye annak, hogy a magyar kormány 2025-ben megemeli a különadókat. Ennek első jele, hogy az Ural/Brent különbségre kivetett adó küszöbét 7,5 dollár/hordóról 5,0 dollárra csökkentette a kormány augusztus 1-e óta, ezen szint feletti árkülönbségre fizet a cég 95%-os különadót. Az Erste elemzője leginkább a bányajáradék visszaemelésétől, illetve az 1%-os, hazai árbevételre kivetett különadó emelésétől tart. Ha ez két kockázati elem – ukrán olajtranzit megszűnése és a magyar különadó emelése - életbe lép, az 2 milliárd dollár alá viheti a cég CCS-alapú EBITDA nyereségét. Ez pedig a MOL osztalékát is visszaveti, becslése szerint a MOL csak a szokásos, 150 forintos részvényenkénti nyereséget tudja ilyen esetben fizetni.
a magyar, az amerikai, az osztrák
és a német piacokon.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.