Itt jelentkezhet be korábban regisztrált Erste Market hozzáférésével.
Amennyiben korábban csak hírleveleinket kapta, és nem regisztrált, akkor hozzáférését ezen az oldalon tudja aktiválni.

ELEMZÉS

Kína válik le a kőolajról, ennek hatásait érezni fogja a világ is

RESEARCH BLOG
RESEARCH BLOGPletser TamásOlaj- és gázipari elemző2024. augusztus 1.   16:31

A kőolajpiac fő témája jelenleg a kereslet gyengesége. Főleg Kínára mutogatnak a befektetők. Az ázsiai ország ugyanis az év második negyedévében napi közel 745 ezer hordóval csökkentette olajfogyasztását, miközben az elemzők az év elején még 450-700 ezer hordó keresletnövekedéssel számoltak, ám ennek bekövetkezési valószínűsége a trend figyelembevételével egyre kisebb. Kína a világ legnagyobb olajimportőre, napi 11-12 millió hordós behozatallal. Hogy mi történik náluk, az egyáltalán nem mindegy a globális olajpiac szempontjából.

A kőolaj kereslet gyengeségének egyik oka, hogy az ország gazdasága egyáltalán nem szerepel jól, legalábbis korábbi önmagához és a várakozásokhoz képest. Az ipari termelés 5-7%-kal nő idén, de közben jóval gyengébb az építőipari tevékenység és a belső fogyasztás is, ami miatt a GDP növekedés nem éri el az 5%-ot. Van egy másik, nagyon érdekes oka is a gyenge kőolaj keresletnek. Ez pedig az, hogy Kína tudatosan próbálja csökkenteni az olajfogyasztását. A személygépkocsi állomány elektrifikálása nem kizárólag környezetvédelmi okok miatt történik, hanem azért, mert ezzel csökkenthető a nyersolaj fogyasztás. A másik nagyon érdekes változás a nehézgépjárművek cseppfolyós földgázra (LNG) való átállítása. A Woodmac becslése szerint az ázsiai országban 2023-ban eladott új nehézgépjárművek 30%-a már LNG meghajtású, ami közel 8%-os (napi 220 ezer hordó) dízel üzemanyag fogyasztás csökkenést okoz idén.

Kína két ok miatt is szeretné csökkenteni olajimportját. Egyrészt az ország jelentősen kitett a világ olajpiacának, mint legnagyobb importőr, ráadásul alig tucatnyi országtól, főleg a Közel-Keletről vesz nyersolajat. Ezt a függést csökkenteni szeretné a kínai vezetés. A cseppfolyós földgázpiac a kőolaj piachoz képest kevésbé koncentrált, ráadásul itt jelentős kínálat felfutás zajlik, míg az olajban az OPEC mesterségesen tartja alacsonyan a kínálatot. A másik ok az ár: egy hordó dízel üzemanyag jelenleg 100 dollár körül forog a világpiacon (kb. 80 dollár a nyersolajár plusz 20 dolláros crack spread). Ezzel szemben az ázsiai LNG ár jelenleg 12 dollár/MMBTU, ami 70 dollár/hordó olaj ekvivalens árnak felel meg. A különbség egy éve még ennél is jelentősebb volt, akkor 120 dolláros dízel ár mellett 40-50 dollárért lehetett cseppfolyós földgázhoz jutni.

A kínai váltás mindenesetre jelentősen emelheti az európai gázárakat, miközben az olajra lefelé ható nyomást jelenthet. Azt gondolom, hogy ezt áttételesen az amerikai gázárakat is emelheti közép-távon, segítve olyan amerikai gáztermelő társaságokat, mint az EQT, a Range Resources vagy a Coterra Energy. Kína olyan méretes szereplő a világban, hogy energetikai döntéseit mindenki érezni fogja.

Erste NetBroker
Állampapírok
a biztonságos befektetések
kedvelőinek.
Részletek
Erste Netbroker Állampapírok a biztonságos befektetések kedvelőinek. Részletek
Southern Copper: a legköltséghatékonyabb latin-amerikai réztermelő
ELEMZÉS

Southern Copper: a legköltséghatékonyabb latin-amerikai réztermelő

Az egyik legnagyobb készlettel és alacsony termelési költséggel rendelkező latin-amerikai...

Trump-hatás a mezőgazdasági piacokon
AGRÁR SAROK

Trump-hatás a mezőgazdasági piacokon

A Chicagói Árutőzsde jegyzései azonnal lefelé fordultak a régi-új elnök vámpolitikájának valósággá válásakor. A szója, a kukorica, a búza...

2025. február 3.

Az Erste Befektetési Zrt. (székhelye: 1138 Bp., Népfürdő utca 24-26., 8. emelet; "az Erste") EZEN oldalon található adatkezelési tájékoztató ismeretében, a "Mentés" gomb megnyomásával egyértelműen és kifejezetten hozzájárulok ahhoz, hogy az Erste a jelen regisztráció során megadott valamennyi személyes adatomat kezelje abból a célból, hogy az Erste Befektetési Zrt. részemre az általa nyújtott befektetési szolgáltatásokkal kapcsolatos gazdasági reklámot közvetlen üzletszerzés módszerével küldjön, az adatkezelési tájékoztatóban foglalt időtartamig.

A "Mentés" gombra való kattintással továbbá hozzájárulok ahhoz, hogy az Erste Befektetési Zrt. az Erste Bank Hungary Zrt. (1138 Bp., Népfürdő utca 24-26.; a „Bank”) részére a jelen regisztráció során megadott valamennyi személyes adatomat továbbítsa annak érdekében, hogy a Bank részemre az általa nyújtott pénzügyi szolgáltatásokkal kapcsolatos gazdasági reklámot közvetlen üzletszerzés módszerével küldjön a Bankoldalon található adatkezelési tájékoztatójában foglaltak szerint az ott meghatározott időtartam alatt.

Erste tájékoztatását elfogadom, miszerint Erste a személyes adataimnak feldolgozásával az Idealap Kft.-t bízta meg adatfeldolgozási szerződés keretében.

Ezen felül tudomásul veszem, hogy jelen hozzájárulásomat akár az info@ersteinvestment.hu címre küldött nyilatkozatommal, akár a 06-1-2355-151 telefonszámon az Erste ügyfélszolgálatán, akár személyesen bármelyik Erste bankfiókban bármikor korlátozás és indokolás nélkül visszavonhatom.

Rendben