2024.01.30. Erste World webinárium. Szakértőink a 2024-es várakozásokról beszélgettek.
Érintett témák:
- Erste elemzői várakozások 2024-re
- Mit várnak a piacoktól a legnagyobbak? (Fidelity, JPMorgan; Amundi alapkezelők)
- Az unokáink is fizetni fogják avagy valóban problémát jelent-e a növekvő eladósodás?
- A tőkepiaci forgatókönyveket mennyire írhatják át az eszkalálódó geopolitikai kockázatok?
- Devizapiaci várakozások: pl. a tavalyi nagy feltámadás után idén mit várhatunk a forinttól?
Előadók:
- Bencze Lajos, az Erste World vezetője
- Rebák Attila, az Erste Advisory Desk vezetője
- Al-Hilal István, a Fidelity International közép-kelet európai igazgatója
- Juscsák György, a JP Morgan alapkezelő igazgatója
- Szomodi Balázs, az Amundi Third Party Értékesítési és Termékfejlesztési vezetője
A webinárium alatt érkezett kérdések és szakértőink válaszai:
Véleményük szerint a BUX meddig emelkedhet? Ezen belül az OTP és a Telekom részvényeket hogyan értékelik, mi lehet a maximuma a két részvénynek?
Az elmúlt hónapok emelkedése ellenére a BUX index még mindig kedvező értékeltség mellett forog, így van még tere az emelkedésnek. Megítélésünk szerint átlag felett teljesíthet a hazai börze. Konkrét szinteket nem fogalmaztunk meg sem a BUX, sem az összetevői tekintetében.
Ha 2024-re az USA profit emelkedés várható és optimistán látják a piacukat, javasolják az osztalék fizető USA ETF-ek vásárlását?
Minél rövidebb időszakot nézünk, annál nagyobb a szerencse szerepe a befektetések hozamában. Hosszabb távon már nagyobb biztonsággal lehet előre jelezni a piacok várható hozamát. Ebben az értékeltség van a segítségünkre, ami szerint az amerikai piac messze átlag feletti (csúcs közelében lévő) értékeltségen forog. Ilyen esetekben a múltban sok évig alacsony megtérülést mutatott az amerikai piac. Erre számítunk most is. A magas osztalékot fizető amerikai részvények valamivel vonzóbbak, de úgy gondoljuk, hogy vannak a tőkepiacnak vonzóbb szegmensei is. Érdemesebb például globálisan befektető alapokat előnyben részesíteni, amelyek magas osztalékot fizető társaságokba fektetnek.
Forint kötvényalapokba érdemes-e még fektetni? És ha igen akkor a hosszú vagy a rövid preferált? ERSTE Nyíltvégű XL Kötvény Befektetési Alap idén még tartható?
A kötvényalapok mindig részét képezik egy diverzifikált portfoliónak. Továbbra is javasoljuk a forintos alapokat, de olyanokat amelyek kamatlábérzékenysége alacsonyabb (Duett esetleg Kamatoptimum).
Ha részvény, akkor a részvények mely csoportja? Melyek USA-ban? Melyek EU-ban? ill. melyek a Fejlődő piacokon?
Minden régióban az érték (value) alapú részvényeket részesítjük előnyben. Régiók közül a fejlődő piacok a legvonzóbbak, és USA a legkevésbé.
Részvény kategóriában a value vagy a growth - típusút preferálják?
Mindenképpen a valuet. Hosszú évek vesszőfutása után extrém kedvező értékeltségen forognak ezek a papírok, és várakozásaink szerint a következő 5-7 évben jelentősen felülteljesíthetik a growth típusú részvényeket.
Ha mindenki hitelbe folytja a bánatát akkor az a kérdés kinek van rá több ideje, ill. ki lesz az első akinél baj lesz először a magas hitel állományból. Magyarország lehet hogy elől áll a versenyben.
Erre választ nehéz adni, de érdemes objektívan megnézni, hogy melyik ország adósságszerkezete a legkedvezőtlenebb (hamarabb sok hitel jár le), illetve, hogy milyen a külső és a belső finanszírozás aránya. Ez utóbbi tekintetében jelentősen csökkent az elmúlt 10 évben Magyarország sebezhetősége.
A 2023 évi ajánlásokhoz hasonlóan mi vonatkozik 2024 évre?
Az ajánlások mindig a várható hozamoktól függnek, ezért nehéz már februárban egész évre érvényes ajánlásokat megfogalmazni. Jelenleg a dióhéjban a következők. Hazai kötvényeknél alacsonyabb kamatlábérzékenység. A részvények arányát érdemes a semleges szint alatt tartani. A growth típusú részvények arányát érdemes 50 százalék közelébe csökkenteni. Érdemes 10 százalék közelébe emelni a fejlődő piaci részvények arányát. Az európai kötvénypiacon egyelőre nem érdemes magas kamatlábkockázatot futni, Amerikában viszont igen.