Erste kommentár A nagy jegybankoknál lementek a döntések s alapvetően negatív meglepetések születtek. A Fed esetében a dot plot változott meg jelentősen, az év végéig még két kamatemelést mutató...
A nagy jegybankoknál lementek a döntések s alapvetően negatív meglepetések születtek. A Fed esetében a dot plot változott meg jelentősen, az év végéig még két kamatemelést mutató véleménnyel, amit a jegybankelnök azzal próbált marginalizálni, hogy adat-vezérelt lesz a döntés. Az EKB esetében megemelték az inflációs várakozásra vonatkozó pályát, ugyanakkor a GDP kilátások esetében csökkentették azt. Igaz, picik a változások, de még mindig a romlás irányába mutatnak. A részvénypiac erről egyelőre nem nagyon vesz tudomást, s a kötvénypiac is csak óvatosan árazta be ezeket a változásokat. Mindenesetre az USA esetében maradt a kötvénypiac részéről a 25 bázispontos emelésre vonatkozó várakozás, miközben az év vége környéki kamatcsökkentés kiárazódott, de az EU-ban a még további két kamatemelést egyre inkább áraz a piac. Mármint azt, hogy szeptemberben még lehet egy 25 bázispontos húzás. Az osztrák jegybankelnök is ilyen irányú megnyilvánulást tett. Vagyis nincs vége a kamatemeléseknek, pedig már sokszor ezt várta a piac az elmúlt hónapokban. Ami még rosszabb, hogy most is azt várjuk, hogy néhány hónapon belül vége lesz, de erre nincs semmiféle garancia. Sőt, egyre többen félnek a beragadó inflációtól. Különben itthon is. Na, nem arról szól a félelem, hogy nem megyünk le az egyszámjegyű tartományba, hanem attól, hogy onnan fog jönni igazán a küzdelem. Nehéz lesz a céltartományba visszatolni az árak romlásának ütemét. Nagy Márton korábbi jegybankár ennek hangot is adott egy véleménycikkben a minap. Vagyis egyelőre egy dolog látszik biztosnak, a bizonytalanság. (Persze a börzéken ez már megszokott dolog! J)
Ebben a helyzetben jön az MNB keddi ülése, ahol a várakozások szerint tovább folyik majd a kamatok normalizálása. Azaz az egynapos gyorstender betéti kamatának további csökkentése a jelenlegi 17 százalékról. Míg korábban az erős forint és a nemzetközi jó hangulat láttán, na meg pozitív hangokat várva a Fed és EKB-tól, sokan arra spekuláltak, hogy az MNB esetleg gyorsít a folyamaton. Mostanra a piac nagyon jól megmutatta a Janus-arcát, hiszen egyesek akár a 100 bázispontot is megkérdőjelezhetnék, a relatív pozíció romlásának köszönhetően a nagy jegybankokhoz képest. Ez is azt mutatja, hogy milyen szűk mezsgyén és milyen óvatosan kell az MNB-nek előrehaladnia. Egyelőre még nem jelentek meg az elemzői várakozások a keddi döntés kapcsán, de borítékoljuk, hogy az átlag 100 bázispont lesz, s a jegybank is ekkorát fog lépni, a kiszámíthatóság jegyében.
a magyar, az amerikai, az osztrák
és a német piacokon.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.