Erste kommentár Ma megtudtuk, hogy májusban több mint 2 százalékponttal csökkent az infláció, s már „csak” 21,5 százalékkal emelkedtek az árak egy év alatt. Jóval kisebb mértékben, mint a...
Ma megtudtuk, hogy májusban több mint 2 százalékponttal csökkent az infláció, s már „csak” 21,5 százalékkal emelkedtek az árak egy év alatt. Jóval kisebb mértékben, mint a piac által várt 22,3 és az áprilisi 24 százalék. Ez amúgy hó per hó alapon már 0,4 százalékos csökkenést jelent. Míg áprilisban 37,9, mostanra már „csak” 33,5 százalékkal emelkedtek az élelmiszerárak, azaz folytatódott a lassuló ütem. A tartós fogyasztási cikkek áremelkedésének üteme tovább lassult 8,1 százalékra a múlt havi 9,3-ró. Viszont a szolgáltatásokban emelkedés jött 14,1-ről 14,3 százalékra. Ebben például a telefontársaságok áremelési gyakorlata lehet a ludas.
A maginfláció is a várakozásoknál jobban alakult, 24,8-ról 22,8 százalékra csökkent, a várt 23,3 százalékkal szemben. Ez hó per hó szinten 0,5 százalékos növekedésre lassult az áprilisi 1,1 százalékról. Vagyis itt is megvan a dinamikus javulás. Az elkövetkező hónapokban hasonló vagy akár ennél gyorsabb csökkenést láthatunk majd az inflációs mutatóban, különösen szeptemberben, amikor a rezsicsökkentés csökkentésének hatása miatt még jelentősebb mérséklődés jöhet. Továbbra is úgy tűnik, hogy év végére meglesz az egy számjegyű infláció és a 10 százalék környéki alapkamat, már az ősz folyamán elfelejtésre kerülő gyorstender kamatráta nélkül.
Jött a külkereskedelmi mérleg egyenlege is, amely szintén jobb lett a várakozásoknál. A Reuters gyűjtése szerint az elemzők 275 millió eurós többletet vártak áprilisban, de ennél is jobb, 308 millió euró lett, amely 836 millió eurós javulás az egy évvel ezelötti értékhez képest. A javulás annak köszönhető, hogy az export 3,4 százalékkal növekedett, míg az import 4 százalékkal csökkent év per év összehasonlításban, ez még márciusban 17 és 3,1 százalékos bővülés volt a két oldalon. Vagyis egyértelmű lassulás látszik a külkereskedelemben.
Mind a két adat jó lett, amely továbbra is segíti a forintot az erős oldalon tartani, a több mint egy éve nem látott erős szint környékén.
a magyar, az amerikai, az osztrák
és a német piacokon.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.