Erste kommentár Nagyon furcsa dolgok történnek mostanában. Miközben szállingóznak a rossz adatok, a piac úgy viselkedik, mint egy óvatos kiscsikó. Nem a vad fajtából, de azért mégiscsak csikó. A...
Nagyon furcsa dolgok történnek mostanában. Miközben szállingóznak a rossz adatok, a piac úgy viselkedik, mint egy óvatos kiscsikó. Nem a vad fajtából, de azért mégiscsak csikó. A világból alapvetően negatív hírek jönnek a gazdasági konjunktúrát illetően, de a piacok az elmúlt időszakban mégis araszolgattak fölfelé.
Hogy milyen negatív hírek? Például a minap közzétett német ipari rendelésállomány mutatott továbbra is visszaesést. Vagy a ma publikált ipari termelés (-5,8 év per év) volt cirka három éves mélyponton. S akkor az elmúlt hetekben megjelent feldolgozóipari menedzser indexekről ne is beszéljünk. A főbb gazdasági régiókban szinte mindegyik 50 alá bukott, ami zsugorodást jelent.
Szóval miközben a gazdaságból alapvetően negatív üzenetek jönnek, a tőzsdék alapvetően jól vannak. Ebben az is szerepet játszik, hogy vannak piacok, amelyek kifejezetten olcsónak mondhatók. Ilyen például a lengyel, a cseh vagy éppen a magyar piac. Hiszen a jövő évi várható eredményekkel számított P/E értékek a 18 éves átlag alatt, 5 és 8-as értékek között helyezkednek el. Ugyanakkor míg a DAX az átlag környékén van, addig például az S&P500 vagy éppen a Nasdaq az átlagos értékeltség fölött. Az is igaz, hogy most jóval olcsóbbak ezek a nagy indexek is, mint a 2021 év végén mért csúcsok idején.
A relatíve jó teljesítmény annak tudható be, hogy a jegybanki szigorítások ellenére továbbra is magas a likviditás ezekben a gazdaságokban. Magas a készpénzmennyiség. Pl. az USA-ban egy éve volt csúcson az M2 pénzmennyiség 21.700 dolláros értékkel, ami mostanra 20.660 környékére csökkent, de még mindig jóval több, mint a járvány előtti 15.500 dollár körüli érték. Ugyanez az Eurózónában így néz ki: járvány előtt 13.500 milliárd euró; csúcson 17.300; most 16.500. Itthon pedig: járvány előtt 28.500 milliárd; csúcson 42.000 milliárd; most pedig 40.400 milliárd körül.
Vagyis van elég pénz átnézni a lejtőn, s a lankás emelkedőkre fókuszálni, és elkezdeni beárazni a szép új jövőt. Ha az eljön, az év vége felé, akkor még mindig lesz tér az emelkedésre a legtöbb esetben, hiszen elég sok részvény tűnik olcsónak. Ha pedig nem jön el, akkor pedig komolyabb esés is következhet. Ezért látjuk azt, hogy néhány nagyobb ház vészjósló üzeneteket küld a piacok várható teljesítményével kapcsolatban az ügyfeleiknek. Mindenesetre elégé furcsa, hogy a további lanyhulás jegyében az OPEC+ hiába vágja az olajkitermelést, az olaj ára esik, ugyanakkor a részvényindexek komoly szinteket törnek át, vagy éppen csúcsokat ostromolnak (lásd: DAX nem olyan rég).
Akkor most mi várható, mit tegyünk? Azt látjuk, hogy számos olcsó (és számos drága) részvény van a piacokon. Ezért vannak jó vételi lehetőségek, de nem feltétlenül azokat veszik meg a befektetők, hanem inkább az esetleg drága sztorikat (MI-kapcsolt). Ugyanakkor hiszünk mi is abban, hogy bár még tart a lejtmenet, de hónapokon belül jöhet a fordulat. Ezért az olcsó részvények óvatos gyűjtögetése indokolt lehet. Viszont a gazdasági fordulat első jeleire valószínűleg a mostani lanyhának mondható kereskedés is felpöröghet, s eljöhet az igazi bika piac. Talán ez néhány hónapon belül be is következik.
a magyar, az amerikai, az osztrák
és a német piacokon.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.