Erste Kommentár Az Nvidia tegnap rendesen felrázta a piacokat az optimista árbevétel előre jelzésével, amely az MI előre törésének köszönhető. Így az ehhez kapcsolódó cégeket is rendesen megvették....
Az Nvidia tegnap rendesen felrázta a piacokat az optimista árbevétel előre jelzésével, amely az MI előre törésének köszönhető. Így az ehhez kapcsolódó cégeket is rendesen megvették. Például az AMD is nagyot, 11 százalékot ugrott és a Microsoft vagy éppen a Google is tudott profitálni az általános MI-t övező örömből. A grafikus processzorgyártók és felhőszolgáltatásokhoz kapcsolódó cégek voltak a nyertesei az előrejelzésnek. Olyannyira, hogy például az elmúlt időszakban mellőzött Digital Reality Trust ingatlan befektetési alap, amely felhőtárhely szolgáltatóknak nyújt elhelyezést, is 6 százalék fölötti mértékben emelkedett. Viszont az Intel, pont azon félelmek miatt, hogy a megrendelői kereslet tovább tolódik a CPU-k (central processing unit) a GPU-k (Graphics processing unit) felé, jelentősen, több mint 5 százalékot esett.
Pedig az Nvidia nem tűnik olcsó részvénynek. Az idén várható egy részvényre jutó eredménnyel 54-es P/E rátán forog, s még 2026-ra is ez 35-szörös értéket mutat. Az EPS az elkövetkező 5 évben átlagosan 17 százalékkal növekedhet az előrejelzések szerint. Ez pedig 3,2-es PEG (=54/17) rátát eredményez, ami azért jóval magasabb a vízválasztónak (olcsó-drága) 1-es értéknél. (1 alatt olcsó, e fölött drága) Vagyis a tegnapi 24 százalékos száguldás megint azt az érzetet kelti bennünk, amelyet már sokszor láthattunk az elmúlt években, s elsősorban a pénzbőségnek és a kis befektetői aktivitásnak volt köszönhető. Nevezetesen, s valószínűleg a FOMO (Fear of Missing Out) effektus újraéledését láthattuk tegnap.
Különben csak kíváncsiságból megnéztük a rövidebb távú növekedés alapján számított PEG rátát is. Ekkor egy kicsit jobb értéket kapunk. Hiszen két év alatt a tisztított egy részvényre jutó eredmény 2,44 dollárról 9,13 dollárra emelkedhet, amely évi 93 százalék lehet. Viszont ott a 153-as P/E (tavalyi eredménnyel számított) arányszámmal kell kalkulálunk, azaz a PEG ráta ebben az esetben is magasnak 1,64-nek adódik. Persze lehet, hogy az elemzők tévednek s két év alatt nem 270 százalékkal emelkedik az eredmény, hanem a jó árazáshoz szükséges 540 százalékkal, de ez azért nem túl valószínű. Persze azért ne feledjük, az itt látott eszmefuttatás csak egy féle értékelési módszert alkalmaz, más módszerek más eredményre vezethetnek.
a magyar, az amerikai, az osztrák
és a német piacokon.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.